دستور تهیه سالاد میوه با نعنا

* این وعده غذایی منبعی خوب است از بتاکاروتن (آنتی اکسیدانی که در بدن قابل تبدیل به ویتامین A است) و ویتامین C

سه‌ ماهه دوم بارداری به منزله عبور از نقطه عطف بزرگی در بارداری شماست. زیرا جنین تقریبا کاملا رشد کرده و خطر سقط جنین به شدت کاهش یافته و جفت تکامل یافته است. علایمی مانند تهوع و خستگی مفرط در این سه ماهه از بین می رود و حالت تهوع شما با گرسنگی شدید و ویارهای عجیب و غریب به سراغ شما می آید.

مقدار خون شما در دوران بارداری حدودا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. بنابراین بدنتان به آهن بیشتری نیاز دارد. برای اطمینان از دریافت کافی آهن، اسفناج، گوشت قرمز بدون چربی، سبزی‌هایی با برگ سبز تیره، نان با غلات کامل، میوه‌های خشک و حبوبات را حتما مصرف کنید.  

خوردن طالبی در بارداری

خوردن طالبی در بارداری مجاز است و مشکلی ایجاد نمی کند زیرا طالبی بسیار مفید است و مواد مغذی زیادی نیز دارد. کالری آن متوسط و مواد مغذی آن فراوان است بنابراین برای خانم های باردار مفید است. این میوه برای رشد و تکامل جنین نیز مفید است.اما اگر پزشک خوردن طالبی را ممنوع کرد تعجب نکنید زیرا احتمال وجود باکتری لیستریا بیرون آن وجود دارد. اما در صورت پوست کردن آن مشکلی ایجاد نمی شود. 

 

خواص پرتقال در بارداری

 ویتامینC یک آنتی اکسیدان قوی است که برای رشد و سلامت بافتهای بدن، تبدیل مواد غذایی به انرژی، تقویت سیستم ایمنی و تقویت استخوان ها،لازم و ضروری است همچنین در بهبود زخم ها نیز بسیار موثر است. این ویتامین از اسپرم و DNA های آن، در برابر آسیب ها محافظت می کند. تحقیقات بیانگر این است که باروری مردان با افزایش مصرف ویتامینC بهبود می یابد. زمانی که اسپرم وارد بدن یک خانم می شود، آنتی بادی هایی که  به طورمستقیم  در مقابل آنها وجود دارند باعث می شود تا اسپرم ها به صورت دسته( انبوه کنار هم) قرار گیرند و همین امر احتمال بارور شدن تخمک را کاهشمی دهد. ویتامینC این پدیده چسبیدن اسپرم ها به یکدیگر را کاهش می دهد.

 ویتامین C محلول در آب است بنابراین به مقدار زیاد در بدن ذخیره نمی شود. اگر ما مقدار زیادی از این ویتامین مصرف کنیم زیادی آن از بدن دفع می شود  پس مصرف روزانه مواد غذایی سرشار از این ویتامین از اهمیت بالایی برخوردار است. برخلاف بسیاری از موجودات و حیواناتی که بدن آن ها به خودی خود این ویتامین را می سازد، بدن ما برای تامین ویتامینC به رژیم غذایی مناسب نیاز دارد. میوه ها و سبزی ها از منابع اصلی این ویتامین هستند. مصرف 5 واحد میوه و سبزی تازه  به طور روزانه نیاز شما را تامین می کند.

 نشانه های کمبود ویتامین C عبارتند از: کاهش انرژی، سرماخوردگی، خونریزی و حساس شدن لثه، کاهش سرعت بهبود زخم ها.

 

مواد لازم

  • پرتقال 1 عدد
  • ملون 2 برش، (در صورت تمایل می‌توانید از طالبی استفاده کنید.)
  • نعنا تازه 6 برگ

 

طرز تهیه:

پرتقال را پوست کنده و به صورت حلقه حلقه (‌دایره) برش بزنید، سپس آنها را در یک ظرف مناسب قرار دهید. پوست ملون را جدا کرده و آن را به صورت تکه‌های متوسط خرد کنید و به پرتقال اضافه کنید. در پایان برگ‌های نعنا را اضافه کرده و سالاد را نوش جان کنید. 

* مفید برای پوست و سیستم ایمنی بدن. * نعنا تازه برای هضم غذا بسیار مفید است.

منبع: ماهنامه نی نی +