The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

بزرگتر نسبت به سن حاملگی

اصطلاح بزرگ تر از سن حاملگی یا LGA برای توصیف نوزادانی استفاده می شود که وزن هنگام تولد آنها، نسبت به مقدار نرمال هفته ای از بارداری که در آن متولد شده اند زیاد است .از آنجا که ژنتیک نقش بسیار مهمی در وزن هنگام تولد دارد، برخی از نوزادان بزرگ هستند زیرا پدر و مادر آنها در هنگام تولد وزن زیادی داشته اند. وزن هنگام تولد تحت تأثیر مقدار افزایش وزن مادر دردوران بارداری نیز هست. افزایش وزن بیش از حد در این دوران ممکن است منجر به وزن بالای هنگام تولد شود.

 

 

بزرگ تر از سن حاملگی (LGA) چیست؟

اصطلاح بزرگ تر از سن حاملگی یا LGA برای توصیف نوزادانی استفاده می شود که وزن هنگام تولد آنها، نسبت به مقدار نرمال هفته ای از بارداری که در آن متولد شده اند زیاد است. به این معنی که وزن هنگام تولد نوزادان دچار LGA از 90 درصد نوزادانی که در همان سن بارداری متولد شده اند، بیشتر است.

میانگین وزن نرمال نوزادان در هنگام تولد gr 3200 است. حدود 9 درصد از نوزادان وزن بالاتر از gr 4000 دارند. و تعداد بسیار کمی با وزن بالاتر از 5 کیلو به دنیا می آیند.

گرچه اکثر نوزادان LGA ترم بوده، یعنی دوران بارداری را به طور کامل سپری کرده اند و در بین هفته های 37 تا 41 به دنیا آمده اند، تعداد کمی از نوزادان نارس نیز ممکن است LGA باشند.

اگر می خواهید بدانید که دقیقا چند هفته هستید، از ابزار تقویم بارداری استفاده کنید.

علت ایجاد LGA چیست؟

از آنجا که ژنتیک نقش بسیار مهمی در وزن هنگام تولد دارد، برخی از نوزادان بزرگ هستند زیرا پدر و مادر آنها در هنگام تولد وزن زیادی داشته اند. وزن هنگام تولد تحت تأثیر مقدار افزایش وزن مادر دردوران بارداری نیز هست. افزایش وزن بیش از حد در این دوران ممکن است منجر به وزن بالای هنگام تولد شود.

مهمترین علت ایجاد کننده ی LGA، دیابت مادر است. مادرانی که در طول بارداری مبتلا به دیابت هستند، مقدار گلوکز موجود در جریان خونشان زیاد است، درنتیجه مقدار گلوکز بیشتری به جنین می رسد، در پاسخ به این شرایط، بدن جنین مقدار بیشتری انسولین تولید خواهد کرد. این مقدار بیش از اندازه ی گلوکز و انسولین منجر به افزایش تولید و تجمع چربی در بدن جنین، در نتیجه وزن گیری بیش از حد او خواهد شد.

چرا LGA نگران کننده است؟

از آنجا که نوزادان دچار LGA بسیار بزرگ هستند، زایمان آنها سخت خواهد بود. مشکلاتی که در هنگام تولد نوزادان دچار LGA ممکن است رخ دهد شامل:

 • طولانی شدن زمان زایمان طبیعی
 • زایمان سخت
 • افزایش احتمال نیاز به انجام سزارین

به این دلیل که بسیاری از نوزادان LGA از مادران دیابتی متولد می شوند، بسیاری از مشکلات نوزادان LGA مربوط به تنظیم گلوکز خون است. برخی از این مشکلات شامل:

 • هیپوگلیسمی Hypoglycemia (قند خون پایین) نوزاد بعد از زایمان
 • افزایش بروز نواقص هنگام تولد
 • زجر تنفسی Respiratory distress

لازم به ذکر است که بسیاری از نوزادان LGA مبتلا به زردی نوزادی نیز می شوند.

LGA چگونه تشخیص داده می شود؟

 

 • در طی بارداری، وزن جنین از روش های گوناگونی بررسی می شود. یکی از این روش ها اندازه گیری فاصله ی بین بالاترین نقطه ی رحم و سمفیز پوبیس (استخوان عانه) مادر است که اصطلاحأ ارتفاع رحم نامیده می شود. این اندازه گیری بر اساس سانتی متر است و می توان آن را با سن هفتگی بارداری مقایسه کرد. اگر اندازه ی ارتفاع رحم نسبت به سن بارداری زیاد باشد احتمالا رشد جنین بیش از مقدار نرمال است.
 • سونوگرافی نیز یک روش مطمئن برای تخمین اندازه و وزن جنین است. به این صورت که از طریق اندازه گیری دور سر، دور شکم، قد نشسته و یا ایستاده و طول استخوان فمور ( استخوان ران)، وزن جنین تخمین زده می شود.
 • مقدار افزایش وزن مادر در طول بارداری نیز وزن جنین را تحت تأثیر قرار می دهد. به این ترتیب ممکن است که افزایش وزن بیش از حد منجر به داشتن یک نوزاد LGA شود.

درمان LGA

 

 • درمان هایی که از طرف پزشک برای نوزادان دچار LGA درنظر گرفته می شود، به عوامل مختلفی وابسته است. از جمله:
 • سن بارداری، وضعیت کلی سلامت و شرح حال پزشکی مادر
 • شدت LGA
 • توانایی تحمل نوزاد نسبت به انواع روش های درمانی
 • عقاید و ترجیحات مادر

اگر سونوگرافی های دوران بارداری نشان دهند که جنین کاملا بزرگ است ممکن است که انجام زود هنگام زایمان به برای شما توصیه شود که از طریق القای زایمان طبیعی یا سزارین انجام خواهد شد.

پس از زایمان، یک نوزاد مبتلا به LGA از نظر وجود نواقص باید کاملا بررسی شود. بعلاوه جهت جلوگیری از افت قند خون نوزاد، میزان قند خون او باید در فواصل منظم چک شود.

جلوگیری از ایجاد LGA

مراقبت های دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خصوصاً برای بررسی وزن مادر و جنین. اگر سونوگرافی دوران بارداری نشان دهنده ی نوزاد LGA باشد، باید میزان قند خون (احتمال ابتلا به دیابت بارداری) و وجود سایر بیماری ها در مادر چک شود. مدیریت درست دیابت و وزن گیری مادر با کمک رعایت دقیق توصیه های پزشک، می تواند مانع از بروز LGA در جنین شود.

 

 

 

 

  

منبع: نی نی پلاس