The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

تغییر الگوی خواب نوزاد و شیرخواران با 4 توصیه کاربردی

اگر نگران الگوی الگوی خواب نوزاد خود هستید و یا نحوه و ساعات خواب و بیداری نوزادتان برای شما آزار دهنده است، اگر که فرزند شما به جای شب ها در طی روز می خوابید و شب بیداری های او خواب خوش و استراحت را از شما گرفته است و به دنبال راهکاری برای تغییر این وضعیت و تنظیم الگوی خواب نوزاد خود هستید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

در این مقاله قصد داریم که قدم به قدم راهکارهای تغییر و اصلاح الگوی خواب نوزاد و شیرخواران را با هم بررسی کنیم.

 توجه داشته باشید که حدود 3 تا 14 روز زمان لازم است تا الگوی خواب نوزاد شما اصلاح شود. روزهای اول احتمالاً سخت خواهد گذشت و فرزند شما مقاومت هایی را از خود نشان خواهد داد، صبور باشید و تا رسیدن به نتیجه ی مطلوب هدف را رها نکنید. در طی انجام این کار، به تدریج مراحل زیر را پشت سر خواهید گذاشت.

 • یافتن عادت های مرتبط با مشکلات مربوط به خواب نوزاد.
 • مرحله خارج شدن از عادات نادرست
 • ایجاد یک روال مثبت در الگوی خواب نوزاد
 • به صورت مستقل خوابیدن نوزاد در زمان مناسب.

 گام اول: عادت های مربوط به خواب نوزاد خود را پیدا کنید

در ابتلا باید عادت هایی را که نوزاد شما به کمک آنها راحت تر به خواب می رود را پیدا کنید. برای مثال پاسخ سوالات زیر را بیابید:

نوزاد شما در چه مکانی بهتر به خواب می رود؟ آیا دوست دارد در تخت خودش بخوابد و یا روی زمین؟ آیا دوست دارد در بغل مادرش بخوابد و یا در آغوش پدرش؟

چه کاری کمک می کند تا زود تر بخوابد؟ به عبارتی وقتی که در نیمه های شب نوزاد تان از خواب بیدار می شود، برای خواباندن مجدد او چه کاری انجام می دهید؟ برخی از کودکان و همچنین نوزادان با تکان تکان خوردن بر روی یک گهواره، تخت و یا ... راحت تر به خواب می روند.

آیا شنیدن یک لالایی و یا قصه از زبان والدین، گوش کردن به یک موسیقی و یا این قبیل ابزارها در زود تر و راحت تر خوابیدن او موثر است؟ آیا برای خوابیدن مجدد در هنگام بیداری های شبانه باز هم نیاز به همان لالایی است و یا نه؟

 گام دوم: کاهش تدریجی عادت های خوابیدن در هنگام بیداری های شبانه

اگر که فرزند شما در هنگام شب بارها برای خوردن شیر بیدار می شود، جهت کاهش تعداد این بیداری ها، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • ساعت مشخصی برای صرف شام در نظر بگیرید که حدود یک ساعت با زمان خواب فاصله داشته باشد.
 • دو ساعت قبل از زمان شام هیچ چیزی به او برای خوردن ندهید تا میل کافی برای صرف شام داشته باشد.
 • تمامی تلاش خود را برای خوردن یک وعده غذایی کامل توسط فرزندتان به کار گیرید.
 • 20 دقیقه قبل از خواب یک وعده کامل شیر به او بدهید. شیرهای پرچرب زمان طولانی تری در معده می مانند. درصورتی که فرزند شما بالای یک سال است و می تواند شیر پاستوریزه میل کند و نیز مشکل اضافه وزن ندارد، شیرهای پاستوریزه پرچرب ممکن است گزینه مناسبی باشد.
 • آخرین خوراکی ها را در خارج از اتاق خواب به او بدهید، این کار کمک می کند تا ارتباط بین تغذیه و خواب قطع شود.

به یاد داشته باشید که اگر فرزند شما خصوصاً بین سنین 6 تا 12 ماه وزن گیری مناسبی ندارد، به هیچ وجه نباید دفعات و حتی مقدار خوردن شیر در هنگام شب را کم کنید.

اگر برای هر بار خواباندن فرزندتان نیاز است که یک آهنگ بخصوص را پخش کنید، احتمالا بهترین راهکار قطع کامل استفاده از آن حتی در ابتدای شب است. برای تغییر الگوی خواب نوزاد احتمالا چند روز اولِ کار به سختی پیش می رود، اما نگران نباشید، به زودی فرزند شما آن موسیقی را فراموش کرده و بدون آن نیز می خوابد. به این ترتیب برای خواباندن او در هنگام شب مجبور نیستید تا بارها یک موسیقی را پخش کنید.

 گام سوم: یک الگوی خواب مثبت را در پیش بگیرید

در پیش گرفتن موفق یک الگوی خواب نوزاد نیازمند برنامه ریزی دقیق و مناسب هستید تا ساعت بیولوژیک بدن فرزندتان بتواند به مرور خود را با آن تطبیق دهد.

مهم ترین کار، داشتن یک ساعتِ ثابت برای خوابیدن است. با توجه به شغل، برنامه های روزمره و ... یک ساعت ثابت برای خواباندن فرزندتان در نظر بگیرید با این کار با گذشت زمان در همان ساعت مشخص، فرزندتان نیاز به خوابیدن پیدا خواهد کرد. هر کجا که هستید سعی کنید در حوالی آن ساعت خود را به منزل برسانید.

رفتارهای ثابتی برای برنامه خواب نوزاد خود داشته باشید. این نشانه ها می تواند هر چیزی باشد مانند، مسواک زدن، خاموش شدن تلوزیون، خاموشی لامپ ها، در آغوش گرفتن یک عروسک کوچک مخصوص زمان خواب، یک بوسِ شب به خیر و ...

 گام چهارم: به فرزند خود یاد بدهید که در هنگام بیداری های شبانه، چگونه به خواب برود؟

یکی از کلیدی ترین بخش های تنظیم الگوی خواب نوزاد و شیرخواران، نحوه مدیریتِ درستِ گریه های شبانه برای دوباره  به خواب رفتن است. برای رسیدن به این منظور راهکار های زیر را در پیش بگیرید.

 • اگر احساس می کنید که نوزاد شما در طی روز به میزان کافی از توجهات والدینش برخوردار بوده و گریه های شبانه از روی جلب توجه نیست و صرفاً منشأ بهانه گیری دارد، بلا فاصله او را در تختش بگذارید و اتاق را ترک کنید، بعد از مدتی گریه کردن به مرور یاد می گیرد که چگونه باید به تنهایی بخوابد.
 • درصورتی که گریه های شبانه منشأ جذب توجه و محبت دارند، لازم است برای خوابیدن مجدد فرزندتان مدتی در کنار تخت او بمانید و با اعمالی نظیر گرفتن دست او در دستتان، به او کمک کنید تا مجدداً بخوابد. سپس به مرور مدت زمان ماندن در اتاق او را کم کرده و درنهایت قطع کنید.

معمولاً 5 تا 7 روز طول می کشد تا نوزادان و شیرخواران یاد بگیرند که چگونه می توانند به تنهایی و بدون کمک کسی دوباره بخوابند.

اگر فرزند شما بیمار است و در حال حاضر شرایط جسمی و یا روحی مناسبی ندارد، شروع این روش ها را به چند هفته بعد و تا زمان بهبودی کامل موکول کنید.

با توجه به این که برای کسب نتیجه مطلوب باید به میزان کافی صبر و حوصله به خرج دهید، اگر خودتان بیمار و یا بی حوصله هستید، شروع این روش ها را در زمان مساعدی آغاز کنید.

اگر اتاق خواب او را جدا کرده اید و نگرانی دائمی نسبت به وضعیت فرزندتان مانع از خواب راحتتان شده است، استفاده از صفحه نمایش ها و دوربین های مخصوص که بر روی تخت نوزاد یا شیرخوار تنظیم شده اند، سبب می شود که بعد از هر بار بیداری بدون آنکه نیازی به رفتن به اتاق او داشته باشید، بتوانید وضعیت فرزندتان را مشاهده کنید.

تغییر الگوی خواب نوزادان ، شیرخواران و کودکان یک کار بسیار چالش برانگیز و خسته کننده بوده و به صبر و حوصله فراوانی احتیاج دارد. در صورتی که تمام راهکار های بالا را به درستی به کار گرفته اما موفق نشدید، لازم است با یک روانشناس کودک در این باره گفت و گو کنید.

 مطالعه بیشتر:

1- شرایط و زمان مناسب جدا کردن اتاق خواب کودک از والدین

2- مزیت خواب پیوسته شبانه برای نوزاد

3- آموزش نکات ایمنی برای خواب نوزاد

4- آموزش خوابیدن به نوزاد