The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

شناخت 4 علت احتمالی برای تمایل به خوردن یخ در بارداری

آیا در بارداری خود گرایش عجیبی به خوردن یخ پیدا کرده اید؟ آیا کنجکاو هستید بدانید که این تمایلات عجیب و غریب از کجا آمده اند؟

باردار شدن تغییرات فراوانی در ذائقه و حس چشایی شما ایجاد می کند که تمایل به خوردن یخ یکی از آنها است. گرچه ممکن است که این کار چیزی جز یک عادت به نظر نرسد، اما فهمیدن علت آن می تواند در کاهش چنین تمایلاتی و جلوگیری از ایجاد اختلال در سلامتی تان موثر باشد.

برای درک صحیح مطالب مربوط به ویارهای عجیب بارداری، لازم است در ابتدا مسائلی در این حوزه با یکدیگر مرور کنیم.

ویار پیکا چیست؟

پیکا اصطلاحی است که درمورد تمایلات بانوان باردار به مواد غیر خوراکی و یا مواد خوراکی که ارزش غذایی ندارند، به کار گرفته می شود. ممکن است که در این مورد داستان های عجیب و غریبی شنیده باشید، مثلا تمایل به خوردن کچ و خاک و ...

یکی از این تمایلات عجیب در بانوان باردار، میل به خوردن و جویدن یخ است. گرچه تا کنون دلیل واضح و مشخصی برای این مسأله اثبات نشده است، اما پزشکان علت اصلی بیشتر این نوع از تمایلات را کمبود مواد معدنی در بدن مادران باردار می دانند.

شاید جالب باشد بدانید که پیکا بیشتر از مادران باردار، در میان کودکان رایج است. این عارضه در کمتر از 30 درصد از کودکان یافت می شود و شیوع آن در مادران باردار از این هم کمتر است.

به یاد داشته باشید که در یک روز گرم و تابستانی هر کسی ممکن است که یکباره هوس کند تکه ای یخ را در دهان گذاشته و بجود، این کار پیکا محسوب نمی شود، زیرا منظور از پیکا تمایل دائمی و غیر قابل اجتناب به خوردن چنین موادی است. 

چه زمانی عادت به خوردن یخ در بارداری مشکل ساز می شود؟

قبل از این که نگران شوید، درست دقت کنید که ما در این جا درمورد چه چیزی صحبت می کنیم. یخ یک ماده مضر نیست و خطرات احتمالی برای آن بسیار نادر است. باید بگوییم که معمولاً در اثر خوردن یخ مشکلی برای مادر و جنین بوجود نمی آید، اما اگر فکر می کنید که این عادت در شما بسیار شدید و غیر قابل کنترل است و همچنین تمایل به خوردن برخی مواد غیر عادی دیگر همانند خاک، گچ، جگر خام و ... نیز دارید، لازم است این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

 

4 علت احتمالی برای تمایل به خوردن و جویدن یخ در بارداری

گرچه ممکن است که جویدن یخ چیزی جز یک عادت ساده نباشد، این احتمال نیز وجود دارد که مجموعه ای از مشکلات جسمی و روحی شما را به سمت این کار سوق دهد که در این صورت این مشکلات نشانه های دیگری را نیز به همراه خواهند داشت، بنابراین باید با کمی دقت در خودتان آنها را بیابید.

1- کم خونی ناشی از فقر آهن

معمولاً علت اصلی ویارهای پیکا خصوصاً تمایل به خوردن یخ، کم خونی است. بانوان باردار به علت شرایط ویژه ای که دارند با احتمال بیشتری به کم خونی مبتلا می شوند.

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما نمی تواند به میزان کافی گلبول قرمز تولید کند که خود معمولاً ناشی از کمبود ذخیره آهن در بدن است. از سایر نشانه های آن می توان به خستگی شدید، رنگ پریدگی، بی حس شدن و گزگز کردن دست و پا و ... اشاره کرد.

برخی از مواد غذایی سرشار از آهن شامل:

  • گوشت قرمز
  • دانه ها و آجیل
  • حبوبات خصوصاً لوبیا
  • اسفناج

2- دندان درد و مشکلات لثه

واضح است که قرار دادن یک تکه یخ بر روی ناحیه ای از بدن که آزرده شده است سبب بی حس شدن و درد نکردن آن خواهد شد. ممکن است که علت اصلی این کار در شما حتی به صورت ناخودآگاه، این باشد که با قرار دادن تکه ای یخ در درون دهانتان و بی حس کردن محیط دهان در اثر سرما، دردی را که صورت مزمن در اثر خرابی دندان ها و یا آسیب لثه ها حس می کنید، از بین می رود.

بنابراین اگر در حالت عادی درد غیر معمولی در دهان خود دارید، لازم است که به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

3- وسواس فکری

پزشکان معتقدند که علت ویارهای پیکا بیشتر از کم خونی مربوط به مشکلات و وسواس های فکری است. مشخصه ی اصلی این اختلال، اصرار در تکرار کردن یک کار بخصوص، همانند خوردن یخ است.

علت اصلی این اختلال مربوط به اضطراب است و می توان با درپیش گرفتن اقدامات درمانی لازم همانند مشاوره و گاهاً دارو درمانی، به راحتی آن را برطرف کرد. اگر گمان می کنید که علت اصلی اصرار بر جویدن یخ در شما اختلالات روحی است، باید این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

4- استرس

استرس خوردن در 27 درصد از بزرگسالان وجود دارد که می تواند هم به صورت پرخوری و هم به صورت کم خوری نمود پیدا کند. جویدن یخ نیز یکی از عوارض استرس شدید بر تمایلات غذایی است.

به علت اثرات غیر قابل انکار استرس در دوران بارداری بر سلامتی روحی و جسمی مادر و جنین، حفظ آرامش در دوران بارداری از اهمیت فراوانی برخوردار است. روش های مدیریت کردن اضطراب را فرابگیرید، درصورت نیاز برای حل این مسأله از پزشک متخصص کمک بخواهید.

 

آیا تمایل به جویدن یخ یکی از نشانه های بارداری است؟

بسیاری از بانوان در همان مراحل ابتدایی بارداری تمایل به خوردن یخ پیدا می کنند. شاید در اولین بارداری خود توجه چندانی به آن نداشته باشید، اما وقتی در بارداری های دوم و سوم باز هم این تمایل در شما ظاهر شد، ممکن است آن را به عنوان یکی از نشانه های بارداری خود تلقی کنید.

گرچه راه های بسیار وجود دارد که قبل از شروع ویارهای پیکا، شما می توانید به واسطه ی آنها از باردار بودنتان مطلع شوید. به جای تمرکز بر این گونه نشانه ها، یک تست بارداری خانگی تهیه کنید.

 

عوارض خوردن یخ در بارداری

گرچه تاکنون عارضه ی بخصوصی در رابطه با اعتیاد به جویدن یخ در مادران باردار گزارش نشده است، اما ویار پیکا برای یخ به دلایل زیر نگران کننده است:

1- آسیب به دندان ها

ممکن است ندانید که جویدن یخ برای ساختار دندان تا چه حد مضر است! جویدن یخ سبب آسیب به ساختار منظم مینای دندان شده و حتی ممکن است موجب شکستن و کنده شدن بخشی از آن شود.

وقوع این صدمات در اثر جویدن بیش از اندازه یخ محتمل است، بنابراین اگر به انجام این کار اعتیاد دارید، هرچه سریع تر برای جلوگیری از آسیب به دندان هایتان، برای ترک آن فکری بکنید.

2- خفه شدن

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما واقعی است. تکه های بزرگ یخ که سخت و لیز هستند می توانند به راحتی به درون گلوی شما سر خورده و راه تنفسی تان را مسدود کند. بنابراین حداقل از در دهان گذاشتن قطعات بزرگ یخ باید اجتناب کنید.

آیا خوردن یخ مزایایی نیز دارد؟

گرچه هرگز برای رفع هیچ یک از مشکلات بانوان باردار، جویدن یخ را توصیه نمی کنیم، اما لازم است بگوییم که این کار چندان هم بی فایده نیست.

به هر حال یخ، حالت یخ زده ی آب است که از بروز کم آبی در بدن شما جلوگیری خواهد کرد. یکی دیگر از فواید آن کاهش تهوع بارداری، خصوصاً تهوع صبحگاهی است که توسط بسیاری از مادران در سه ماهه اول بارداری استفاده می شود.

 

مطالعه بیشتر:

1- 4 روش کاهش حالت تهوع در دوران بارداری

2- تشخیص کم خونی در بارداری

3- تغییرات بدن مادر در دوران بارداری

4- ويار چيست و به چه دلیل یا علت ویار بارداری به وجود می آید؟

5- انواع ویار در بارداری