آیا داشتن رابطه دهانی و معقدی در بارداری مجاز است؟

درصورتی که بارداری شما بدون هیچ مشکلی پیش می رود و هیچ کدام از نشانه های زایمان زودرس و یا بارداری پر خطر در شما وجود ندارد، می توانید با داشتن رابطه جنسی و درست در دوران بارداری، این دوران را برای خود لذت بخش تر کنید.

برای بیشتر زنان باردار رابطه جنسی در بارداری خوشایند است. دلیل این موضوع آن است که خون بیشتری در لابیا (لب های واژن) و ناحیه تناسلی جمع می‌شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد در بارداری های معمولی (غیر پر خطر)، رابطه جنسی می‌تواند از طریق افزایش حس خرسندی و آرامش، خطر زایمان زودرس را کاهش دهد. 

آیا داشتن رابطه دهانی و بلعیدن منی در بارداری برای جنین خطرناک است؟

رابطه دهانی در دوران بارداری و بلعیدن منی در بارداری

در نظر داشته باشید که اگر روند بارداری شما به خوبی پیش می رود و پزشک معالجتان داشتن رابطه جنسی در طول بارداری را برای شما ممنوع نکرده است، مجاز به برقراری این ارتباط هستید. البته درصورتی که همسر شما به هر نوعی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا است، داشتن رابطه دهانی در طول بارداری کاملا ممنوع می باشد. زیرا گرچه نادر است اما احتمال انتقال بیماری به شما حین رابطه جنسی دهانی وجود دارد. ابتلا به اینگونه بیماری ها در طی این دوران ممکن است برای شما و جنینتان خطرناک باشد. در برخی موارد احتمال آلوده شدن جنین در طی بارداری از طریق جفت و یا در حین زایمان نیز وجود دارد.

بر اساس نظر پزشکان بهتر است بانوان باردار در حین تمام انواع مقاربت (رابطه دهانی، رابطه واژینال، و رابطه مقعدی) از کاندوم استفاده کنند. رابطه با فردی که احتمال مبتلا بودن به ویروس زیکا در او وجود دارد، از همین قانون پیروی می کند. برای محافظت از خودتان به روش صحیح و از ابتدا تا انتها از کاندوم استفاده کنید.

 

تاثیر رابطه دهانی بر جنین

در حالت عادی، رابطه جنسی دهانی در بارداری ایمن است و عوارضی ندارد اما در صورت ابتلا به بیماری‌های عفونی بهتر است از انجام این نوع رابطه صرف نظر شود. زمانی که مرد رابطه جنسی دهانی با زن دارد، باید مراقب باشد که هوا از طریق واژن وارد بدن او نشود. ورود ناگهانی هوا به بدن ممکن است باعث مسدود شدن رگ و آمبولی شود که این حالت برای مادر و جنین خطر جانی را به همراه دارد. با وجود آنکه احتمال این اتفاق خیلی کم است اما بهتر است برای جلوگیری از وقوع آن مراقبت‌های لازم انجام شود.

برای داشتن رابطه دهانی در دوران بارداری به نکات زیر توجه کنید:

 • ممکن است در اثر رابطه جنسی دهانی باکتری وارد بدن زن شده و باعث بیماری عفونت آمیزشی گردد.
 • اگر بارداری شما پر خطر محسوب شده و خطر زایمان زودرس وجود دارد بهتر است از رایطه دهانی پرهیز کنید.
 • اگر مرد دچار بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی بوده و گلوی او دچار التهاب است رابطه جنسی دهانی پرهیز شود چون باعث ویروس از طریق واژن وارد بدن زن می‌شود.
 • مردها می‌توانند در زمان رابطه جنسی با استفاده از سد دهانی (Dental Dam) که یک پوشش نازک است از ورود عفونت به بدن زن جلوگیری کنند.

 

آیا امکان رابطه مقعدی در دوران بارداری وجود دارد؟

رابطه مقعدی در دوران بارداری

اگر بارداری شما بی خطر یا طبیعی است، می توانید تا زمانی که کیسه آب پاره شود از زندگی جنسی فعال خود لذت ببرید. با این حال، لازم است همواره نکات بهداشتی و مراقبتی را خصوصا در دوران بارداری رعایت کنید. اگر چه در طول بارداری، نزدیکی واژینال مجاز است اما تغیییرات شدید هورمونی، و میل جنسی ناپایدار می تواند شما را به امتحان روش های دیگر مجاب کند. اگر برای اولین بار نزدیکی از پشت را امتحان می کنید، باید تا زمان زایمان منتظر بمانید. شما حامله هستید، بنابراین در طول بارداری چیزهای جدید را امتحان نکنید. با این حال، اگرچه از نظر علمی مشکلی در رابطه مقعدی در دوران بارداری ایجاد نمی شود. اما این رابطه از نظر بهداشتی مناسب دوران بارداری نیست و توصیه میشود که از این نوع رابطه در دوران بارداری بپرهیزید. همچنین معمولا در این دوران مادر از نظر روحی آمادگی انجام این رابطه را نخواهد داشت.

 

خطرات رابطه مقعدی در دوران بارداری

احتمالا مقالات پزشکی زیادی در خصوص نزدیکی در بارداری مطالعه کرده اید. با این حال چند چیز وجود دارد که باید قبل از نزدیکی از پشت در بارداری بدانید. خطرات نزدیکی از پشت عبارتند از:

التهاب و سایر بیماری های مرتبط و نزدیکی از پشت

هنگامی که حامله هستید، همیشه در معرض خطر ابتلا به هموروئید و یبوست قرار می گیرید. نزدیکی از پشت این خطرات را افزایش می دهد و باعث بدتر شدن بیماری می شود زیرا نزدیکی از پشت منجر به التهاب در مقعد می شود. اگر دقت نکنید، نزدیکی از پشت منجر به خونریزی و پاره شدن مقعد می شود. بنابراین، اگر با مشکلاتی مانند، هموروئید (بواسیر) و یا درد مقعد مواجه هستید بهتر است از نزدیکی از پشت بپرهیزید. 

مسائل بهداشتی در نزدیکی از پشت در بارداری

بهداشت در بارداری بسیار مهم است. مقعد حاوی باکتری های خاصی است که می تواند به واژن آسیب برساند و برای مادر و جنین ضرر دارد. بنابراین، اگر نزدیکی از پشت دارید، نباید پس از نزدیکی از پشت آلت همسرتان وارد واژن شود. اگر تمایل دارید پس از نزدیکی از پشت، نزدیکی واژینال داشته باشید حتما همسرتان آلتش را با آب و با دقت بشوید. اگر از کاندوم استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که او از کاندوم جدید استفاده می کند.

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که در صورت داشتن جفت سر راهی از نزدیکی کردن حتی نزدیکی از مقعد باید پرهیز کنید. زیرا ممکن است منجر به جدا شدن جفت و سقط گردد.

در صورت وجود موارد زیر از هرگونه فعالیت جنسی پرهیز کنید:

 • جفت سر راهی (قرار گرفتن جفت بر روی دهانه رحم )
 • نارسایی دهانه رحم
 • سابقه زایمان های مكرر چندقلو
 • آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی
 • پاره شدن کیسه آب
 • دیابت و بارداری پرخطر
 • درد به هنگام آمیزش جنسی
 • خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن
 • وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا استفاده از روان کننده ها در بارداری بی ضرر است؟

2- تاثیر رابطه جنسی در دوران بارداری بر مادر و جنین

3- خطرات داشتن رابطه جنسی در سه ماهه آخر بارداری

4- 7 خاصیت درمانی رابطه جنسی یا نزدیکی کردن