The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

رابطه جنسی و مراقبت های بعد از عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی

هیسترکتومی یا عمل جراحی برداشتن رحم یکی از روش های درمانی رایج برای درمان بیماری های دستگاه تولید مثل از طریق برداشتن رحم و برخی ارگان های همراه، به صورت کلی یا قسمتی از آن است.

شاید در برخی موارد لازم باشد علاوه بر رحم، گردنه رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و سایر اندامهای اطراف نیز برداشته شود. هیسترکتومی عمل جراحی وسیعی است که می تواند به عدم تعادل هورمونی بیانجامد و یا سلامت کلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

مراقبت های بعد از عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی

بعد از هیسترکتومی، به یک زمان کوتاه برای بهبودی در بیمارستان نیاز خواهید داشت. زمان بهبودی در خانه، قبل از اینکه فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید به روند و نوع عمل شما بستگی دارد.

مدت زمان بهبودی پس از عمل هیسترکتومی شکمی

بسیاری از خانم ها 2 تا 3 روز پس از این عمل جراحی به خانه برمی‌گردند، اما برای بهبودی کامل به شش تا هشت هفته زمان نیاز دارند. در طول این زمان، باید در خانه استراحت کنید. بهتر است انجام کارهای خانه را به دیگران بسپارید. شما می‌توانید درباره محدودیت های کاری با پزشک تان مشورت کنید. به مدت دو هفته نباید چیزهای سنگین بلند کنید. با پیشرفت روند بهبود امکان پیاده روی آرام وجود دارد اما تا هفته ششم فعالیت های سنگین نکنید. همچنین، بهتر است در این مدت رابطه جنسی نداشته باشید. 

مدت زمان بهبودی پس از عمل هیسترکتومی واژینال 

هیسترکتومی واژینال یک جراحی کم تهاجمی است که ریکاوری آن به دو هفته زمان نیاز دارد. بسیاری از خانم‌ها بعد از عمل فورا به خانه برمی‌گردند. راه رفتن بعد از عمل مفید است، اما نباید چیزهای سنگین بلند کنید. همچنین توصیه می‌شود به مدت 6 هفته رابطه جنسی نداشته باشید. 

مدت زمان بهبودی پس از عمل هیسترکتومی سوپراسریویکال لاپاراسکوپیک 

این روش کم تهاجمی ترین نوع هیسترکتومی است که از شش روز تا دو هفته دوره نقاهت دارد. راه رفتن بعد از عمل مفید است، اما نباید اجسام سنگین بلند کنید. 

مدت زمان بهبودی پس از عمل هیسترکتومی رباتیک

در این روش، حرکات جراح توسط بازوهای رباتیک تقلید شده و عمل برداشتن رحم انجام می‌گیرد. بسیاری از خانم‌ها همان روز به خانه برمی‌گردند. اگر دهانه رحم برداشته شده باشد، باید محدودیت‎های مربوط به هیسترکتومی سوپراسریویکال را رعایت کنید. 

اگر با علائم زیر مواجه شدید، سریعا با پزشک‌تان تماس بگیرید: تب یا لرز خونریزی شدید و یا ترشحات غیرمعمول از واژن درد شدید قرمز شدن محل عمل مشکل در ادرار کردن و یا اجابت مزاج تنگی نفس یا درد قفسه سینه برای بسیاری از خانم‌ها، زندگی بدون رحم به معنی رهایی از علائمی است که ممکن است آنها را به انجام هیسترکتومی وادار کند. این علائم عبارتند از خونریزی، درد لگن و نفخ شکم. رهایی از این علائم به شما کمک می‌کند که روابط جنسی بهتری داشته باشید. با این حال، اگر تخمدان برداشته شود، چالش‌های بیشتری پیش روی شما خواهد بود. اگر قبل از هیسترکتومی به سن یائسگی نرسیده باشید، احتمالا علائم یائسگی از قبیل گر گرفتگی و نوسانات خلقی را تجربه خواهید کرد. بدن شما خودش را با تغییراتی که در سطح هورمون ها رخ می‌دهد سازگار خواهد کرد. همچنین ممکن است تغییراتی در رابطه با میل جنسی خود احساس کنید یا ممکن است دچار خشکی واژن شوید. بسیاری از خانم‌ها قبل از ترک بیمارستان درمان جایگزینی هورمون را شروع می‌کنند تا با تغییرات فیزیکی مقابله کنند. ممکن است احساس از دست دادن به شما دست دهد. بسیاری از خانم‌ها از اینکه رحم‌شان را از دست داده‌اند، غصه می‌خورند. اگر به دلیل بیماری یا سرطان عمل کرده‌اید، ممکن است احساس افسردگی کنید. داشتن این احساسات طبیعی است. بهتر است با پزشک‌تان صحبت کنید یا به یک مشاور مراجعه نمایید. با این حال، بسیاری از خانم‌ها پس از هیسترکتومی با رضایت کامل به خانه برمی‌گردند.

 

رابطه جنسی بعد از عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی

هیسترکتومی زندگی جنسی شما را به مدت چند هفته در حالت سکون قرار می دهد، اما نباید پایان زندگی جنسی شما باشد. طبق یک بررسی از مطالعات مختلف، اکثر بانوان اظهار داشتند که زندگی جنسی آنها پس از عمل، یا همانند قبل باقی مانده است یا بهتر شده است. آنها بالاخره از درد یا خونریزی شدید که موجب شد جراحی کنند، رهایی یافته اند.

اگرچه با حذف تخمدان ها در طول عمل (البته درصورتی که برداشته شده باشند)، می تواند میل جنسی شما کاهش یابد. این مسئله بدین دلیل است که تخمدان ها هورمون استروژن تولید می کنند که جزء اصلی میل جنسی شما است.

بعضی از بانوان گزارش می دهند که ارگاسم کمتر و یا اصلا هیچ ارگاسمی پس از جراحی ندارند. این بدین دلیل است که برداشتن رحم می تواند اعصابی را که شما را به ارگاسم میرسانند، قطع کند. همچنین، گردن رحم شامل عصب هایی است که در طول رابطه جنسی تحریک می شوند. اگر گردن رحم شما در طول عمل جراحی برداشته شود، جراح ممکن است این اعصاب را بریده باشد. با این حال، این مسئله نادر است و برای بسیاری از افرادی که این جراحی را انجام می دهند، معمول نیست.

هیسترکتومی نباید بر احساس شما در واژن تاثیر بگذارد. با این حال، برداشتن تخمدان ها شما را به یائسگی می رساند، که می تواند بافت های واژن خشک شود و رابطه جنسی را دردناک تر کند.

در مرحله اول، حتما قبل از شروع دوباره رابطه جنسی، حداقل شش هفته (و یا تا زمانی که دکتر توصیه می کند) صبر کنید. برای بازگشت زندگی جنسی خود به روال قبل وقت بیشتری را باید صرف کنید.

اگر خشکی واژن باعث می شود رابطه جنسی بیش از حد دردناکی داشته باشد، از پزشک خود در مورد استفاده از کرم ها یا قرص های استروژن واژینال بپرسید یا یک روان کننده مبتنی بر آب یا سیلیکون هنگام رابطه جنسی را امتحان کنید.

اگر بعد از هیسترکتومی در بازگشت به زندگی طبیعی جنسی خود مشکل داشتید، این نکات را برای بازگشت به مسیر دنبال کنید:

  • وقت صرف کنید:زمانی که رابطه جنسی دارید، عجله نداشته باشید. به خود زمان بدهید تا برای تحریک شدن آماده شوید.
  • تمرین و تجربه: پوزیشن های مختلف را امتحان کنید تا بهترین پوزیشن را که راحت تر است پیدا کنید. گزینه های غیر از رابطه جنسی واژینال را امتحان کنید.
  • صادق باشیدبا شریک زندگی خود در مورد اینکه چه چیزی خوب است و چه چیزی آسیب می زند، صادق و رُک باشید.

اگر این راهنمایی ها تاثیری ندارند، مراجعه به سکسولوژیست یا مشاور جنسی را همراه با شریک جنسی خود مد نظر قرار دهید.

هنگامی که شش هفته از عمل جراحی میگذرد، باید بتوانید به زندگی جنسی عادی بازگردید. اگر هنوز در میل جنسی، ارگاسم یا راحتی در هنگام رابطه جنسی مشکل دارید، تسلیم نشوید و به پزشک مراجعه کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی چیست؟

2- عمل برداشتن رحم چه موقع ضروری است و چه عوارضی دارد؟

3- التهاب دهانه رحم خطرناک است؟

4- نارسایی و ضعف دهانه رحم، عوامل و درمان

5- چسبندگی رحم (سندرم آشرمن) چیست و چرا به وجود می آید؟