چه کرم پودری برای دوران بارداری مناسب تر است؟

بیشتر مادران باردار می دانند که آنچه که در بارداری استفاده می کنند، می تواند بر سلامت فرزندشان تاثیرگذار باشد. اما ممکن است توجه نداشته باشید آنچه که بر روی پوست یا بدنتان قرار می دهید، مثلا لوازم آرایشی یا بهداشتی هم می تواند بر سلامت شما و جنینتان تاثیر بگذارد.

تعداد کمی از مواد تشکیل دهنده در محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارند که کارشناسان معتقدند بهتر است در دوران بارداری از آنها اجتناب کرد. در متن زیر به تعدادی از این مواد مضر اشاره می کنیم. اگر قصد تغذیه فرزندتان با شیر مادر را دارید، تا زمانی که شیردهی ادامه دارد، دستورالعمل زیر را مد نظر داشته باشید.

کرم پودر مناسب دوران بارداری

در هنگام خرید کرم پودر به برچسب و یا کاغذ داخل جعبه نگاه کنید. اگر شامل مواد ذیل است می تواند برای سلامت شما و جنین تان ضرر داشته باشد. بهتر است کرم پودری را انتخاب کنید که به جای این مواد شیمیایی شامل جایگزین های بی ضررتری مثل ترکیب های گیاهی باشد.

موادی که در بارداری باید از آنها اجتناب کرد:

1-رتینوئید ها

این مواد مغذی در برخی از مرطوب کننده ها و داروهای ضد آکنه، اختلالات رنگدانه و پسوریازیس یافت می شود. رتینوئید (همچنین به عنوان ترتینوئین شناخته می شود) یک نوع از ویتامین A است که باعث سریع تر شدن تجدید پوست و مانع از تجزیه کلاژن آن می شود.

رتینوئید ها یکی از مواد مراقبت از پوست هستند اما کارشناسان توصیه می کنند که مادران باردار از آنها پرهیز کنند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف دوزهای بالای ویتامین A در دوران بارداری ممکن است برای جنین مضر باشد. رتینوئید های خوراکی (مانند ایزوترتینوئین ( که برای درمان آکنه تحت نام تجاری Accutane  فروخته می شود، می تواند باعث مشکلات زایمانی شود.

اگر از یک کرم پودری حاوی رتینوئید استفاده کرده اید، مضطرب نشوید، بهتر است در ادامه بارداری از آن پرهیز کنید.

2- فتالات

فتالات ها که در برخی از محصولات بهداشتی استفاده می شوند، می توانند باعث اختلال غدد درون ریز شوند، و با تعداد زیادی از مشکلات بهداشتی و نقص های زمان تولد مرتبط شناخته شده اند.

3- اسیدهای هیدروکسی

اسیدهای هیدروکسی مانند بتا هیدروکسی اسید (BHA) و آلفا هیدروکسی اسید (AHA) در محصولاتی که برای درمان برخی از بیماری های پوستی مانند آکنه، التهاب پوست و قرمزی تجویز می شود، دیده می شوند. آنها همچنین در تعدادی از پاک کننده ها و تونرها مورد استفاده قرار می گیرند تا علائم پیری را کاهش دهند.

اسید سالیسیلیک شایع ترین BHA است که به عنوان یک ماده و تنها BHA که در حاملگی مورد مطالعه قرار گرفته است، در مطالعات نشان داده شده است که دوزهای بالای اسید باعث ایجاد نقص های جنین و عوارض مختلف حاملگی می شود. دیگر BHA ها در بارداری مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

هنگامی که در محصولات آرایشی استفاده می شوند، مقدار کمی از آنها جذب پوست می شود، اما چون سالیسیلیک اسید در دوران بارداری ایمن نیست، پزشکان توصیه می کنند از مصرف بیش از حد و یا مکرر محصولات پوستی حاوی BHA اجتناب کنید.

اگر دچار اختلالات پوستی در بارداری شدید، قبل از درمان، همیشه با پزشک خود درباره بی ضرر بودن آن در بارداری مشورت کنید.

4- فرمالدهید

ثابت شده که قرار گرفتن در معرض فرمالدهید با سقط جنین و دیگر مشکلات تولید مثل مرتبط است. برخی از محصولات مناسب در دوران بارداری به جای این ماده از مواد طبیعی مثل عسل و عصاره رزماری استفاده می کنند.

5- سویا

در حالی که لوسیون های سویا و محصولات صورت عموما برای استفاده ایمن هستند، اما چون سویا دارای اثرات استروژنی است و می تواند سبب ایجاد لکه های تیره پوست در بارداری شود، بهتر است از محصولاتی که حاوی سویاست استفاده نکنید.

 

محصولات حاوی این مواد فقط باید در مقادیر کم استفاده شوند:

آلفا هیدروکسی اسید (AHA)،اسید آزلائیک، پراکسید بنزوئیل، بتا هیدروکسی اسید  (BHA)،اسید بتا هیدروکسی بوتانیک

بتایین سالیسیلات، اسید سیتریک، اسید دیکربنیک، اسید گلیکولیک ،اسید هیدروکسید، اسید هیدروکسی استیک، اسید هیدروکسیکاپروئیک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک ،اسید  Trethocanic، اسید تروپیک، اسید 2-هیدروکسی اتانولی

به این ترتیب لازم است قبل از مصرف هر کرم پودری ابتدا ترکیبات روی آن را بخوانید، اگر هر یک از مواد ذکر شده در آن وجود داشت، از مصرف آن در دوران بارداری و نیز شیردهی اجتناب کنید.

مترجم: شادی امانی

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا آرایش کردن در دوران بارداری بی ضرر است؟

2- روش های مقابله با تغییرات پوست در بارداری

3- آلرژی پوستی و حساسیت غذایی در دوران بارداری

4- 7 مشکل پوستی در دوران بارداری

5- مشکلات پوست و مو در بارداری

 

منبع: babycenter