خوردن نخود در بارداری چه عوارض دارد؟

حبوبات حاوی الیگوساکارید هستند که به گالاکتان یا قندهای پیچیده مشهورند و بدن نمی‌تواند آن‌ها را هضم کند چون آنزیم آلفا گالاکتوزیداز ندارد. این آنزیم برای شکستن این قندها ضروری است. در نتیجه مصرف بنشن جاتی مانند نخود می‌تواند باعث ایجاد نفخ و ناراحتی شود.

افرادی که این نشانه‌ها را تجربه می‌کنند باید نخود را آهسته آهسته وارد رژیم غذایی خود کنند. یک گزینه دیگر این است که نخود را از روز قبل خیس کنند و پس از خیس خوردن، آب نخودها را دور بریزید. این کار الیگوساکاریدها، رافینوز و استاچیوز را نابود می‌کند و برخی از مشکلات گوارشی را از بین می‌برد.

عوارض نخود در بارداری

نفخ خود یکی از عوارض شایع در بارداری است که علت اصلی آن تغییرات هورمونی ناشی از بارداری بوده که سبب کند شدن حرکات روده ها، درنتیجه بروز نفخ می شود. نخود نیز به علت نفاخ بودن ممکن است سبب بروز دردهای شکمی در بارداری شود، بنابراین حتما 48 ساعت قبل از مصرف، آن را خیس کرده و 3 بار آب آن را تعویض کنید.

مسدود‌کننده‌های بتا، نوعی دارو که معمولا برای بیماری قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند باعث افزایش پتاسیم خون شود. وقتی مسدودکننده‌های بتا مصرف می‌کنیم، غذاهای با پتاسیم بالا مانند نخود باید به اعتدال خورده شود. بنابراین اگر در بارداری خود دارو های قلبی مصرف می کنید، در مصرف نخود اعتدال را رعایت کنید.

مقدار پتاسیم زیاد در بدن می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر آسیب کلیوی یا نارسایی کلیوی شود. کلیه‌های آسیب‌دیده ممکن است نتوانند مقدار پتاسیم اضافی خون را تصفیه کنند و این می‌تواند مشکل آفرین باشد.

مهم‌ترین مسأله رژیم غذایی مناسب و الگوی کلی خوردن است که در پیشگیری از بیماری و دستیابی به سلامت موثر واقع می‌شود. بهتر است به جای تمرکز بر یک غذای خاص به عنوان کلید سلامتی، یک رژیم غذایی متنوع داشته باشیم.

 

چرا باید نخود را قبل از خوردن خیس کنیم؟

بهترین کار این است که تمام نخودها و لوبیاها را پیش از پخت و حداقل از شب قبل در آب خیس کنید. این کار باعث می‌شود گوارش آن‌ها آسان‌تر شود و به جذب مواد مغذی کمک می‌کند و زمان پخت آن را نیز کاهش می‌دهد. همیشه مقداری نخود خشک در آشپزخانه داشته باشید تا در صورت پیدا کردن فرصت برای آشپزی از آن‌ها استفاده کنید. آن‌ها را 48 تا ۲۴ ساعت قبل در آب خیس کنید. این کار زمان پخت آن‌ها را کاهش می‌دهد.

مقداری نگرانی در مورد فیتات و تنین موجود در نخود و تمام حبوبات دیگر وجود دارد. برای همین است که خیساندن توصیه می‌شود. به این مواد اغلب «مسدودکننده ماده‌ مغذی» می‌گویند، چراکه می‌توانند دسترس‌پذیری مواد غذایی را در برخی موارد کاهش دهند. خیس کردن نخود و لوبیا می‌تواند به از بین بردن اسید فیتیک کمک کند و جذب مواد معدنی را بسیار بالا ببرد و گوارش آن‌ها را آسان‌تر و باد‌شان را کم کند.

یکی از دلایلی که اسید فیتیک تبدیل به یک نگرانی برای سلامت شده این است که دیگر تکنیک‌های آماده‌سازی غذا، شامل جوانه‌زدن و تخمیر را که مقدار زیادی از اسید فیتیک را از بین می‌برد انجام نمی‌دهیم. از این رو مردم مقدار بسیار بیشتری از این مواد را وارد بدن خود می‌کنند.

رژیم غذایی با اسید فیتیک بالا می‌تواند بصورت بالقوه باعث کمبود مواد معدنی و حتی منجر به سندرم روده سوراخ، پوسیدگی دندان و پوکی استخوان شود. بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی که بصورت طبیعی در لوبیاها یافت می‌شود در واقع به اسید فیتیک چسبیده است، بنابراین جذب آن‌ها سخت است. اسید فیتیک نه تنها مواد معدنی موجود در غذا را کاهش می‌دهد بلکه همچنین این مواد را از ذخیره استخوان‌ها و دندان‌های شما می‌مکد.

به منظور جلوگیری از مصرف مقدار زیادی از اسید فیتیک، بهترین کار این است که لوبیاهای ارگانیکی بخرید که فاقد GMO باشد، چراکه اسید فیتیک در گیاهانی که به جای کودهای طبیعی با استفاده از کودهای فسفات بالا رشد کرده‌اند بیشتر یافت می‌شود. همچنین لوبیاها (و همچنین غلات) را خیس کنید و بگذارید جوانه بزند، چراکه این کار باعث کاهش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی اسید فیتیک در آن‌ها می‌شود.

توصیه می شود که نخودهای کنسروی را به منظور کاهش مقدار سدیم و تازه کردن طعم آن‌ها آب بکشید. همچنین می‌توانید نخود کنسروی و شسته را در آب سبزیجات بگذارید تا یک قل بزند و طعم آن تقویت شود.

 

مطالعه بیشتر:

1- مزایا و عوارض خوردن برنج در بارداری

2- مزایای و عوارض جانبی خوردن بادام هندی

3- آیا مصرف نخود در بارداری مفید است؟

4- خوردن نخود در بارداری چه خواصی دارد؟