مزایا و عوارض خوردن برنج در بارداری

آیا پیش از بارداری نیز علاقه مند به استفاده روزانه برنج بوده اید؟ آیا خوردن برنج در دوران بارداری برای شما و جنین شما مفید است؟ اگر در مورد مصرف برنج در دوران بارداری شک دارید، نگران نباشید! پست ما را بخوانید و راه حل ها را در اینجا پیدا کنید.

مزایای خوردن برنج در دوران بارداری

برنج یک غذای اصلی است که بسیاری از مردم در سراسر جهان آن را مصرف می کنند. مردم برای درست کردن غذاهای مختلف از برنج استفاده می کنند. بنابراین بگذارید نگاهی به مزایای مصرف برنج در دوران بارداری داشته باشیم.

1- انرژی زا است

برنج حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که فورا به بدن شما انرژی می دهد. بنابراین، برنج به عنوان یک سوخت عمل می کند تا انرژی مورد نیاز شما را در بارداری تامین کند.

2- تقویت استخوان

برنج یک منبع غنی از ویتامین ها، مانند ویتامین D، ریبوفلاوین و تیامین است. همچنین برنج حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و فیبر است. بنابراین مصرف برنج در دوران بارداری باعث می شود که استخوان ها و دندان های قوی داشته باشید.

3- جلوگیری از یبوست

برنج حاوی مقدار زیادی نشاسته است. خوردن برنج باعث افزایش رشد باکتری های مفید برای حرکات روده ای نرمال در دوران بارداری می شود. بنابراین، از مسائلی مانند یبوست و خونریزی جلوگیری می کند.

4- کمک به حفظ فشار خون

برنج دارای سدیم کمی است. که به تنظیم فشار خون در دوران بارداری کمک می کند. بنابراین مصرف یک مقدار مناسب برنج، باعث تنظیم فشار خون در بدن شما می شود.

5- از خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تناسلی ادراری جلوگیری می کند

عفونت های ادراری ممکن است به شما و جنین شما آسیب برساند. برنج یک ادرار آور طبیعی است که از عفونت های مثانه در مادران باردار جلوگیری می کند. مصرف برنج در دوران بارداری باعث می شود شما و جنین شما سالم تر بمانید.

6- برای مغز و دستگاه عصبی مفید است

برنج قهوه ای حاوی مواد مغذی انتقال دهنده عصبی است. خوردن آن در دوران بارداری باعث بهبود تکامل مغز و مهارت های شناختی فرزندتان می شود.

7- افزایش ایمنی

برنج حاوی آنتی اکسیدان ها است که برای مادران باردار سودمند است. آنتی اکسیدان ها باعث تقویت ایمنی بدن شما و جلوگیری از عفونت می شوند.

8- تنظیم قند خون

برنج قهوه ای حاوی مقادیر زیادی از فیبرهای نامحلول است و محتوای گلیسمی کمی دارد. بنابراین برنج قهوه ای سطح قند خون شما را کنترل می کند. خوردن برنج قهوه ای در دوران بارداری همچنین به کاهش دیابت بارداری کمک می کند. به یاد داشته باشید که این مورد درباره برنج قهوه ای ذکر شده است نه برنج سفید.

9- از بین بردن مشکلات کلسترول

برنج یک غذای بدون کلسترول است. بنابراین آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید. کارشناسان ما به شما کمک می کنند تا در دوران بارداری بتوانید مقدار مصرف نرمال برنج در رژیم غذایی و کلسترول بدن خود را تنظیم کنید.

 

معایب خوردن برنج در دوران بارداری

علیرغم مزایای متعدد مصرف برنج در دوران بارداری، چندین خطر وجود دارد که همراه با آن می آیند. در اینجا برخی از این خطرات را لیست می کنیم:

  • مصرف بیش از حد برنج در دوران بارداری باعث می شود که وزن فعلی شما بیشتر شود و شما را چاق می کند.
  • برنج سفید دارای شاخص گلیسمی بالاتری (GI) نسبت به برنج قهوه ای دارد. برنج سفید می تواند میزان قند خون شما را افزایش دهد و باعث دیابت در بارداری می شود.
  • تحقیقات نشان می دهد که برنج دارای مقدار قابل توجهی از آرسنیک است که مصرف بیش از حد برنج ممکن است منجر به مرگ زودرس یا تولد زود هنگام جنین شود، بنابراین در حین بارداری از خوردن بیش از اندازه برنج اجتناب کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا خوردن کباب در بارداری مجاز است؟

2- آیا خوردن گوشت قرمز در بارداری ممنوع است؟

3- آیا خوردن پیتزا در دوران بارداری مضر است؟

4- آیا آرسنیک موجود در برنج برای جنین مضر است؟

5- برنج قهوه ای برای بانوان باردار چه مزایایی دارد؟