The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

ترشحات قهوه ای در هر یک از سه ماهه های دوران بارداری نشانه چیست؟

ترشحات چسبنده قهوه ای رنگ به دلایل مختلفی رخ می­ دهند، ممکن است نشانه تخمک گذاری و یا در سه ماهه آخر بارداری از علائم زایمان زودرس باشد. بسیاری از مادران در سه ماهه سوم بارداری، شاهد ترشحات قهوه ای و چسبنده هستند. اگر قسمتی از جفت یا کل آن کنده شود و یا جفت پایین رحم قرار داشته باشد، موجب خروج ترشحات قهوه ای و غلیظ خواهد شد. ترشح چسبنده قهوه ای رنگ از نشانه ­های باز شدن دهانه رحم نیز به شمار می­ آید.

یکی دیگر از دلایل ترشحات قهوه ای غلیظ و چسبنده، عدم تعادل هورمونی است که در اثر تغییرات برنامه غذایی، پیشگیری از بارداری یا حتی استرس به وجود می ­آید. تخمک گذاری یا بیماری های مقاربتی نیز از سایر علت­ های این نوع ترشحات محسوب می ­شوند.

آیا ترشحات قهوه ای رنگ در بارداری خطرناک است؟

با وجود اینکه ترشحات قهوه ای­ حتی در دوران بارداری اغلب بی خطر است، اما در موارد زیر نشان از وجود مشکلاتی دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرند:

اگر علاوه بر ترشحات قهوه ای با هر یک از علائم زیر روبرو شدید، به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی با رنگ قرمز یا خونریزی شدید
 • خونی که به رنگ خاکستری گرایش دارد
 • گرفتگی، انقباض یا درد
 • انقباضات رحمی
 • کمر درد

 

ترشحات قهوه ای رنگ در سه ماهه اول بارداری

مشاهده ترشحات در طول سیکل قاعدگی شایع است و نباید موجب نگرانی شود. اما در دوران بارداری بروز چنین علائمی می­تواند در برخی موارد نگران کننده باشد. ترشحات قهوه ای به خصوص در سه ماهه اول از نشانه ­های سقط جنین محسوب شده و نگران کننده هستند. خون غلیظ قهوه ای رنگ در این دوران به طور طبیعی موجب نگرانی مادر می­شود چرا که ممکن است سقط جنین قریب ­الوقوع در راه باشد. البته خوشبختانه در موارد بسیار این نوع ترشحات در اوایل بارداری مشکلی ایجاد نمی­کنند.

عواملی که موجب بروز ترشحات قهوه ای در اوایل بارداری می شوند:

 • لانه­ گزینی و فرو رفتن تخمک بارور درون دیواره رحم می تواند باعث لکه بینی شود. اگر خون مدتی در رحم بماند و سپس از بدن خارج شود، کهنه شده و قهوه ای رنگ به نظر می­رسد.
 • دهانه رحم در دوران بارداری بسیار حساس شده و کوچکترین آزردگی ناشی از مقاربت یا معاینه می­تواند منجر به لکه بینی گردد. این لکه بینی ممکن است با ترشحات طبیعی مخلوط شده و به رنگ قهوه ای در بیاید.

ترشح قهوه ای در سه ماهه اول بارداری طبیعی بوده و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد اما اگر ترشحات ادامه یابند و یا جریان خون شدیدتر شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

ترشحات قهوه ای رنگ در سه ماهه دوم بارداری

لکه بینی در کل دوران بارداری امری عادی و معمولاً برای مادر و جنین بی­خطر است. در سه ماهه دوم، ترشحات قهوه ای ناشی از آزردگی دهانه رحم در اثر معاینات معمول بارداری یا رابطه جنسی بوده و در مواردی می ­تواند با خونریزی خفیفی نیز همراه باشد. مخلوط شدن خون با ترشحات همیشگی موجب بروز ترشحات قهوه ای می شود.

اگرچه معمولاً ترشحات قهوه ای ضرری ندارند ولی در برخی موارد می توانند نشانه عفونت­ های خاصی باشند که به درمان سریع نیاز دارند، عفونت هایی عبارتند از:

1- عفونت­ های قارچی

عفونت های قارچیدر دوران بارداری بسیار رایج هستند و باعث تغییراتی در ترشحات می­شوند. این عفونت دارای علائم زیر است:  

 • ترشحات غلیظ پنیری شکل از واژن
 • قرمزی، خارش و سوزش واژن
 • ادرار و مقاربت دردناک

در صورت مشاهدۀ هر یک از موارد فوق به پزشک مراجعه کنید تا درمان لازم سریع تر آغاز شود.

2- عفونت واگیردار تناسلی

بارداری نمی تواند در برابر عفونت­ های واگیردار تناسلی از شما محافظت کند. در صورت مشاهده علائم زیر باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید.

عفونت­ های واگیردار تناسلی می توانند علائم زیر را ایجاد کنند:

 • ترشحات شبیه به چرک
 • سوزش هنگام دفع ادرار
 • ترشحات سبز یا زرد با بوی نامطبوع
 • التهاب لب های واژن

از آنجا که عفونت­ های واگیردار تناسلی سلامت جنین را نیز تحت تاثیر قرار می­دهند، باید در اسرع وقت درمان شوند.

 

ترشحات قهوه ای رنگ در سه ماهه سوم بارداری

ترشح در سه ماهه سوم بارداری متداول است و به دلیل ترکیب با خون ­های قدیمی به رنگ قهوه ای در می­ آیند. درست مثل سه ماهه اول و دوم، ترشحات قهوه ای رنگ در این دوران در اثر آزردگی دهانه رحم ایجاد می­ شوند. معاینه و رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری می تواند منجر به لکه ­بینی خفیف شود که کاملاً طبیعی و نرمال است.

ترشحات قهوه ای در سه ماهه سوم بارداری نشانۀ نزدیک شدن به موعد زایمان است.

چند روز یا چند هفته قبل از زایمان، پلاگ مخاطی که دهانه رحم را در طول دوران بارداری مسدود کرده بود، دفع می­ شود. این پلاگ مخاطی برای محافظت از جنین در تمام دوران بارداری دهانه رحم را مسدود نگه می دارد و تنها هنگام آماده شدن برای زایمان خارج می شود.

در فاصلۀ زمانی کوتاهی پس از دفع پلاگ مخاطی، ترشح غلیظی به رنگ صورتی یا قهوه ای از واژن خارج می ­شود. خارج شدن پلاگ مخاطی یعنی اینکه دهانه رحم به اندازه کافی نرم و برای وضع حمل و زایمان آماده شده است. این کار همراه با پارگی رگ های خونی دهانه رحم در اثر اتساع صورت می گیرد. بنابراین با مشاهدۀ این ترشح باید خود را برای زایمان ظرف یکی دو روز آینده آماده کنید.

بخاطر داشته باشید که در دوران بارداری باید هرگونه تغییر و علائم مشکوک را به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.   

 

مطالعه بیشتر:

1- علت ترشحات قهوه ای واژن قبل و بعد از پریود چیست؟

2- انواع ترشحات واژن در دوران بارداری را بهتر بشناسید

3- انواع عفونت واژن و روش های درمان آن

4- با هشت اشتباه در شست و شوی واژن آشنا شوید!