The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

مقدار عدد بتا در بارداری دوقلو چقدر است؟

بعد از انجام چکاب های قبل از بارداری، اولین آزمایشی که در دوران بارداری می دهیدف تست خون حاملگی است. در این آزماین میزان هورمون βhCG در خون شما به صورت یک عدد گزارش می شود. یکی از سوالات مهم در روزهای ابتدایی بارداری این است که آیا بالا بودن و یا پایین بودن این عدد اهمیت خاصی دارد و یا می تواند معانی خاصی داشته باشد؟ عدد بتا در بارداری دوقلو چه تفاوتی با بارداری های معمولی دارد؟ آیا میزان بتا در بارداری دوقلو نسبت به بارداری های معمولی تفاوتی دارد یا نه؟

منظور از عدد بتا در بارداری چیست؟

بعد از انجام لقاح، رسیدن سلول تخم لقاح یافته به رحم و انجام لانه گزینی، جفت هورمونی به نام βhCG تولید کرده و آن را به درون خون مادر وارد می کند. احتمالا شما این هورمون را تحت عنوان عدد بتا می شناسید. مقدار این هورمون در تست تشخیص حاملگی با کمک گرفتن نمونه خون از بانو اندازه گیری می شود و با پیشرفت بارداری، هر 48 ساعت میزان آن دو برابر خواهد شد. 

همان زمانی که آزمایش بارداری مثبت می شود، نقش هورمون βhCG نمایان می گردد. این هورمون مخصوص بارداری، در خون و ادرار مادر باردار یافت می شود و همین امر عملکرد بی بی چک ها یا تست های خانگی بارداری و هم چنین آزمایش خون را در تشخیص بارداری مشخص می کند.

در عرض چند روز پس از اینکه تخمک بارور شده در رحم جای گرفت، βhCG از سلول های جفت تازه تشکیل شده ساخته می شود. این هورمون محرک جسم زرد برای ترشح استروژن و پروژسترون است. در صورت بارداری بیش از یک جنین، میزان این هورمون در خون بیشتر خواهد بود. سطح هورمون βhCG در تمام مادران باردار یکسان نیست. پزشک ممکن است سطح این هورمون را برای کنترل رشد جنین بررسی نماید.

در ابتدای بارداری، سطح βhCG بسیار اندک است. اما رفته رفته افزایش پیدا می کند. در طول هفته ی هفت تا دوازده بارداری، سرعت افزایش βhCG بالا می رود و پس از آن در آغاز سه ماهه دوم شروع به کاهش می نماید. در این زمان جفت نیز ترشح استروژن و پروژسترون را کاهش می دهد. به همین دلیل است که در سه ماهه نخست بارداری، هنگامی که میزان هورمون مذکور در اوج خود قرار دارد، مادران دچار تهوع صبحگاهی و تکرر ادرار می شوند. اما به هر حال در تمام دوران بارداری هورمون βhCG در بدن وجود دارد و برای سرکوب سیستم ایمنی بدن مادر تلاش می کند، تا مبادا جنین را پس بزند، به همین دلیل است که در دوران بارداری احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا بیشتر است.

 

عدد بتا در بارداری دوقلو چند است؟

در برخی موارد میزان هورمون از حد طبیعی کمتر است که می توان به مواردی همچون بارداری خارج رحمی و نیز احتمال بروز سقط زودهنگام شک کرد. اما در برخی موارد نیز عدد نهایی حاصل از آزمایش بارداری وجود مقادیر بسیار بیشتر از طبیعی هورمون βhCG را در خون مادر نشان می دهد. این مورد در بیشتر مواقع عارضه خاصی را ایجاد نمی کند اما در برخی بارداری ها نیز می تواند نشان دهنده حاملگی مولار و یا دوقلویی و یا چند قلویی باشد. 

 

روز از LMP 

محدوده عدد بتا برای بارداری تک قلو 

 محدوده عدد بتا برای بارداری چندقلو 

روز 28

120- 4/9

 120- 5/9

روز 33

600- 300

 1800- 200

روز 36

1800- 1200

36000- 2400

روز 40

4800- 2400

108000- 8700

روز 45

60000- 12000

180000- 72000

روز 70

144000- 96000

480000- 348000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بیشتر دوقلوها از نوع ناهمسان بوده و دارای جفت جداگانه هستند. بعلاوه دوقلوهای همسانی که در محله دوسلولی از یکدیگر جدا شده اند، جفت های جداگانه دارند. در حقیقت بالا بودن عدد بتا در بارداري دوقلو به علت وجود بیشتر از یک جفت است. هورمون βhCG توسط سلول های سنسشیوتروفوبلاست جفت تولید شده و به درون جریان خون مادر وارد می شود. وقتی دو و حتی چند جفت در درون رحم مادر جود دارد، این به معنای حضور تعداد بیشتری سلول سنسشیوتروفوبلاست، درنتیجه تولید مقدار بیشتری هورمون βhCG است. طبیعی است که عدد نهایی آزمایش بارداری، رقم بالاتری را نشان دهد. این مساله سبب می شود که عدد بتا در بارداری دوقلو گاها نسبت به بارداری های تک قلویی بیشتر باشد، اما نه همیشه!

 

مطالعه بیشتر:

1- نشانه های بارداری دوقلویی یا چندقلویی

2- بتای پایین بارداری نشانه چیست؟

3- مقدار عدد بتا در حاملگی خارج رحمی چقدر است؟