The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم در چند هفتگی انجام میشود؟

سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم و یا همان آنومالی اسکن که آن را با نام اسکن اختصاصی جنین نیز می خوانند، یک تصویر براداری اختصاصی از جنین در حوالی هفته 20 ام بارداری است که با هدف بررسی سلامت اندام ها و ارگان های مختلف بدن جنین انجام می شود.

سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم چیست؟

سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم بارداری یک اسکن اختصاصی از تمامی اندام های بدن جنین است که طی آن متخصص سونوگرافی بررسی می کند که آیا ناهنجاری های قابل تشخیص به این روش در جنین دیده می شود یا نه؟ 

در زمان سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم معمولا جنین تا حدی رشد کرده که دیگر نیازی نیست پیش از انجام تصویر برداری برای پر کردن مثانه آب زیادی بنوشید. در حوالی هفته 20 ام بارداری اندازه بالاترین نقطه رحم به ناف مادر می رسد، بنابراین جنین تقریبا از درون لگن خارج شده است که همین امر سبب می شود که بتوان تصاویر واضحی از جنین تهیه کرده و سلامتی او را دقیق تر تحت نظر گرفت.

در دوران بارداری تصویربرداری‌های زیادی وجود دارد که برخی اجباری و بعضی دیگر اختیاری هستند. البته انجام تصویربرداری‌های اختیاری، بستگی به این مسئله دارند که در چه مرحله‌ای از بارداری قرار داشته باشید. ولی انجام تصویربرداری تشخیص ناهنجاری جنین یا foetal anomaly scan و یا سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم که بین هفته 18 و 23 انجام می‌شود، ضروری است. این تصویربرداری بسیار کامل بوده و به پزشک این امکان را می‌دهد که هر قسمت از بدن جنین را بصورت دقیق بررسی کند. سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم بر مغز، قلب، شکم، روده‌ها، کلیه‌ها و ماهیچه‌های دست و پا تمرکز دارد. دکتر "آیشه پاتل" از درمانگاه جنینی بیمارستان نکتار گاردن شهر ژوهانسبورگ می‌گوید: سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم مسائل گوناگونی مثل رشد جنین، میزان مایع آمنیوتیک پیرامون جنین، محل قرارگیری جفت و ظاهر آن بررسی می‌شود. اساس این تصویربرداری بررسی و تشخیص هرگونه ساختار غیرعادی اعضاء و ماهیچه‌های بدن جنین (از نوک سر تا شست پا) یا مشخصه‌ای برای اختلالات کروموزومی است.

 

مزایای سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم

با انجام این آزمایش در دوران بارداری، برای حل مشکلات احتمالی آمادگی و اطلاعات مناسبی کسب می‌کنید، دکتر پاتل تشریح می‌کند که این تصویربرداری در حوالی هفته 20 ام بارداری انجام می‌شود، زیرا این بهترین زمان برای آزمایش جنین است اما امکان انجام ان در پایان هفته 18ام نیز وجود دارد. تصویربرداری‌های دوران بارداری را می‌توان زودتر از پنج ماهگی جنین نیز اجرا کرد، اما به این دلیل که برخی از اعضاء بدنی، مثل قلب، در اوایل بارداری نسبتا کوچک هستند و ممکن است بررسی کامل آنها مشکل باشد، این تصویربرداری‌ها دیرتر انجام می‌شوند.

برای گرفتن بهترین نتیجه، تصویربرداری باید بوسیله پزشک زنان و زایمان اجرا شود. زمانی‌که تصویربرداری شما به اتمام رسید، ضروری است که از پزشک درخواست کنید که یافته‌های خود را به صورت قابل فهم برای شما بیان کند. بسیاری از بانوان این تصویربرداری را اجرا نمی‌کنند و به دلایل مختلف انجام آنها را غیر ضروری می دانند.  البته در نظر داشته باشید که اگر پزشک‌تان در این مرحله از بارداری متوجه شکافی در لب جنین شود، تا زمان به دنیا آمدن نوزاد راهی برای درمان آن وجود ندارد. بنابراین بسیاری از افراد می‌پرسند: پس این تصویربرداری چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد؟

جواب این است با انجام این آزمایش در دوران بارداری، برای حل مشکلات احتمالی آمادگی و اطلاعات مناسبی کسب می‌کنید. اگر بوسیله این تصویربرداری مشخص شود که فرزندتان دچار شکاف لب است، شما می‌توانید این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید، در مورد این مشکل اطلاعات کسب کنید و با پزشک متخصصی که توانایی جراحی نوزادان را دارد، مشورت کنید.

اما سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم نمی‌تواند تمامی مشکلات را تشخیص دهد و ممکن است قدرت تشخیص بعضی از مشکلات مهم را نداشته باشد. یکی از معمول‌ترین ناهنجاری مادرزادی، اختلالات قلبی‌ است که با تصویر برداری تشخیصی 40 تا 50 درصد از موارد این ناهنجاری مشخص نمی‌شود و برای پی بردن به آن انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین ضروری است.

 

مطالعه بیشتر:

1- آزمایش غربالگری سه ماهه اول و دوم بارداری

2- سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم بارداری - بخش اول

3- سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم بارداری - بخش سوم