چهاردست و پا راه رفتن کودک از چه زمانی آغاز می شود؟

چهاردست و پا راه رفتن کودک مرحله بعد از خزیدن و نیز مرحله قبل از ایستادن و راه رفتن کودک است. زمان چهار دست و پا راه رفتن نوزاد تا حد زیادی به این عامل وابسته است که چه زمانی خزیدن را به طور کامل یاد گرفته است. به طور کلی این مهارت ما بین شش تا نه ماهگی در شیرخوار رشد پیدا می کند و او می تواند با کمک حرکت چهاردست و پا به این طرف و ان طرف رفته و اکتشاف کند. 

لذت دیدن چهار دست و پا رفتن شیرخوارتان برای اولین بار وصف‌ناپذیر است، حتی با این‌که ممکن است تلاش او بی‌نقص نباشد. تلاش برای چهار دست و پا رفتن زمانی رخ خواهد داد که دلبند شما خزیدن را آموخته است و اکنون تلاش می کند تا وزن بدن خود را بر روی دست ها و پاها نگه داشته و با هماهنگی حرکات دست و پا بتواند تنه را به سمت جلو حرکت دهد. زمان چهار دست و پا راه رفتن کودک مهمولا حوالی 9 ماهگی است. هرچند که برخی از شیرخواران دیرتر و یا زودتر وارد این مرحله از رشد می شوند. بعلاوه مشاهده شده که برخی از نوزادان اصلا چهاردست و پا نمی روند و بعد از خزیدن یاد می گیرند که  اشیا را گرفته و بایستند.

گاهی شیرخواران پیش از جلو رفتن، برعکس چهار دست و پا حرکت کرده و اصطلاحا دنده عقب می روند، که کاملا طبیعی است. به مرور زمان با یاد گرفتن حفظ تعادل و حفظ هماهنگی دست‌ها و پاهایش، روش جلو کشیدن خود را یاد خواهد گرفت.

چهار دست و پا حرکت کردن در جهت برعکس الزاما  نشانه‌ای از یک اختلال (نظیر اوتیسم) نیست. تا وقتی کوچولوی شما بتواند با دست و پا روی زمین حرکت کند، لازم نیست نگران چیزی باشید. در واقع، کارآمد شدن در هر چیز زمان می‌برد و چهار دست و پا حرکت کردن هم از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چرا شیرخواران در جهت برعکس چهار دست و پا حرکت می‌کنند و چرا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

چرا یک شیرخوار در جهت عکس چهار دست و پا حرکت می‌کند؟

چهار دست و پا رفتن بخشی از رشد حرکتی است که مربوط به حرکت بزرگ عضلات نظیر توانایی برای نشستن، راه رفتن و دویدن است. با اینکه این مهارت‌های حرکتی به نظر ساده می‌رسد اما نیازمند عملکرد متوالی و درست اعصاب، ماهیچه‌ها و استخوان است.

وقتی کوچولوی شما معمولا بین شش و نه ماهگی شروع به چهار دست و پا حرکت کردن می‌کند، ممکن است راحت‌ترین و کارآمدترین روش نظیر سینه‌خیز را انتخاب کند که در آن روی شکم، خود را جلو می‌کشد.

اگر چهاردست و پا راه رفتن کودک در جهت عکس آسان باشد، ممکن است آن را به دلایل مختلفی ترجیح بدهد:

  • اگر بازوهای شیرخوار از پاهایش قوی‌تر باشد، خود را عقب می‌کشد و در جهت عکس حرکت می‌کند.
  • بالاتنه شیرخواران از پایین‌تنه آن‌ها رشد بیشتری دارد که دلیل دیگری برای چهار دست و پا رفتن آن‌ها در جهت عکس است.
  • شیرخوارانی که بازوهایشان را بیشتر فشار می‌دهند تمایل دارند در جهت عکس حرکت کنند.

وقتی پاهای او قوی‌ شود، شروع به حرکت به سمت جلو می‌کند. اگر از حرکت چهار دست و پا به سمت جلو رد شود یا این‌که اصلا چهار دست و پا راه نرود، هر دو مورد کاملا طبیعی است. معنایش این نیست که یک نقطه عطف را رد کرده است. توجه داشته باشید که نوزادان نارس نسبت به نوزادان دیگر، برای رسیدن به نقاط عطف زمان بیشتری نیاز دارند. گاهی اوقات، اطفالی که بیشتر از حد طبیعی وزن دارند نسبت به اطفال سالم به زمان بیشتری برای چهار دست و پا رفتن نیاز دارند.

 چطور شیرخوارم را به چهار دست و پا رفتن به سمت جلو تشویق کنم؟

فرشته شما خودش حرکت چهار دست و پا به سمت جلو را یاد خواهد گرفت. اگر می‌خواهید کوچولوی‌تان را تشویق کنید، می‌توانید کارهای زیر را برای او انجام بدهید.

  • برای اموزش چهاردست و پا راه رفتن کودک، اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را خارج از دسترس و در جلوی او قرار بدهید تا به سمت آن چهار دست و پا برود. ممکن است برایش سخت باشد، اما در کمک کردن به او عجله نکنید. بگذارید سعی خودش را بکند. حین تلاش، ماهیچه‌هایی که برای چهار دست و پا رفتن نیاز دارد قوی‌تر می‌شوند.
  • روی زمین بنشینید و به او نشان بدهید که چطور باید به سمت جلو چهار دست و پا راه برود. ممکن است حین انجام این کار حالت مسخره‌ای پیدا کنید.
  • وقتی شیرخوار شما در وضعیت چهار دست و پا قرار گرفت، به آرامی او را با قرار دادن دست‌تان روی باسنش به سمت جلو هل بدهید.
  • سعی کنید دست‌ها و پاهایش را حرکت بدهید تا احساس حرکت به جلو را تجربه کند.
  • با غذای مورد علاقه‌اش او را به سمت جلو ترغیب کنید.
  • از زیراندازهای دراز کشیدن روی شکم برای تمرین چهار دست و پا رفتن استفاده کنید.
  • کوچولوی شما برای این‌که چیز جدید را یاد بگیرد به تعریف و تشویق شما نیاز دارد. آن‌ها را تشویق و تمجید کنید تا تفاوت را مشاهده کنید.

با این حال، یادتان باشد که او را مجبور نکنید. یادگیری چهاردست و پا راه رفتن کودک باید برای شیرخوار شما سرگرم‌کننده باشد. همچنین،‌ کوچولوی‌تان را با شیرخواران دیگر مقایسه نکنید. ممکن است کمی از بقیه جلو‌تر یا عقب‌تر باشد. باید بگذارید با سرعت خودش پیش برود. در ذهن داشته باشید که چهار دست و پا رفتن به سمت عقب یا این قبیل، ظرف مدت چند ماه که فرشته شما شروع به راه رفتن و دویدن می‌کند، فراموش خواهد شد.