The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

نمره آپگار تولد نوزاد من به چه معنی است؟

وقتی نوزاد شما قدم به این دنیا می گذارد، تیم پزشکی که در انجام زایمان چه به روش سزارین و چه به روش طبیعی به شما کمک کرده اند، سطح سلامت نوزاد را بررسی کرده و در پرونده زایمان عددی را تحت عنوان نمره آپگار درج می کنند. در این مطلب برای شما شرح خواهیم داد که نمره آپگار نوزاد چیست و اگر نمره آپگار نوزاد پایین باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نمره آپگار چیست؟

نمره آپگار تستی است که بلافاصله پس از تولد بر روی نوزادان انجام می شود. در این آزمایش ضربان قلب، تونوس عضلانی و علائم دیگر نوزاد مورد بررسی قرار می گیرد تا نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتر یا مراقبت اورژانسی تشخیص داده شود.

این آزمایش معمولاً دو بار انجام می شود: یک بار 1 دقیقه پس از تولد و دوباره 5 دقیقه بعد از تولد. بعضی اوقات، در صورتی که شرایط نوزاد نگران کننده باشد، آزمایش مجددا تکرار خواهد شد.

"آپگار" به چه معنی است؟

در آزمایش آپگار با نام APGAR ، نام اختصاری 5 معیاری است که هر یک جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند:

1) رنگ پوست (Appearance

2) نبض یا ضربان قلب (Pulse

3) واکنشهای بازتابی (Grimace

 4) تونوس یا قوام عضلانی (Activity)

و 5) تنفس (Respiration).

در این آزمایش، 5 مورد فوق برای سلامتی نوزاد مورد بررسی قرار می گیرد. هر یک از موارد با مقیاس 0 تا 2 نمره دهی می شود. 2 بهترین نمره است.

پزشک، ماما یا پرستار نمرات به دست آمده از فاکتورهای آپگار را جمع می کنند. عدد به دست آمده در دامنه ای بین 0 تا 10 قرار دارد. نمره 10 بالاترین امتیاز است که عده کمی از نوزادان آن را دریافت می کنند. زیرا دست و پای نوزاد تا زمانی که به اندازه کافی گرم نشده باشند، به رنگ آبی باقی می ماند.

نمره دهی آپگار

نمره آپگار

2

1

0

ظاهر )رنگ پوست(

رنگ پوست درکل بدن طبیعی و رنگ دست و پا صورتی است

(بدن صورتی)

رنگ پوست طبیعی اما دست و پا مایل به آبی است

(بدن صورتی، اندام آبی)

رنگ پوست در کل بدن خاکستری یا رنگ پریده است

(بدن آبی)

نبض )ضربان قلب(

عادی و بالای 100 در دقیقه

زیر 100 در دقیقه

بدون نبض

واکنشهای بازتابی )واکنش به تحریک(

تحریک می شود، عطسه می کند، سرفه می کند، یا با تحریک گریه می کند

فقط حرکت صورت با تحریک

 پاسخی به تحریک مشاهده نمی شود

فعالیت )تونوس عضلانی(

حرکت فعال و خودبخودی

دست ها و پاها با کمی حرکت واکنش نشان می دهند

بدون حرکت،  دارای شلی یا "فلاپی" عضلانی

تنفس )تلاش برای تنفس و سرعت تنفس(

سرعت تنفس و تلاش برای تنفس عادی و گریه خوب است

تنفس آرام یا نامنظم، گریه ضعیف

فقدان تنفس

نمره آپگار تولد نوزاد من به چه معنی است؟

نوزادی که در تست نمره 7 یا بالاتر کسب کند، سالم در نظر گرفته می شود. نمرات پایین تر نیز به معنی عدم سلامت نوزاد نیست بلکه ممکن است برای تنفس بهتر به اقدامات پزشکی فوری مانند ساکشن مجاری هوایی یا اکسیژن نیاز داشته باشد. نوزادان کاملاً سالم نیز به خصوص در چند دقیقه اول پس از تولد، گاهی نمره کمتر از حد معمول کسب می کنند.

نمره کمی پایین، خصوصاً در 1 دقیقه اول پس از تولد عادی است، به خصوص اگر نوزاد در شرایط زیر متولد شده باشد:

در 5 دقیقه پس از تولد، آزمایش دوباره انجام می شود. اگر نمره آپگار نوزاد در ابتدا پایین بوده و به همان منوال باقی بماند یا وضعیت نگران کننده دیگری وجود داشته باشد، لازم است اقدامات درمانی مقتضی صورت گرفته و  نوزاد به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر نمره آپگار جنین پایین باشد؟

بسیاری از نوزادان با نمرات پایین کاملاً سالم هستند و بعد از انطباق با محیط خارج رحم خوب عمل می کنند. چنانچه وضعیت نگران کننده ای وجود داشته باشد، پرسنل مربوطه گزارش وضعیت را به والدین ارائه کرده و درباره علل احتمالی و راهکارهای مراقبتی توضیحات لازم را ارئه می کنند.

آنچه که باید بدانیم:

جدول نمره آپگار برای پیش بینی سلامت طولانی مدت نوزاد، رفتار، هوش، شخصیت و یا نتیجه گیری طراحی نشده است بلکه هدف از آن تنها ارائه اطلاعات به تیم پزشکی در مورد وضعیت کلی جسمی نوزاد است تا در صورت لزوم تصمیمات مقتضی اتخاذ گردد.

با گذشت زمان و سازگاری با محیط جدید و دریافت مراقبت های پزشکی لازم، اکثر نوزادان خیلی خوب عمل می کنند. بنابراین به جای تمرکز روی یک عدد، بهتر است از وجود فرزندتان لذت ببرید!

https://kidshealth.org/en/parents/apgar.html