The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

کیست بارتولن چیست و چگونه درمان می شود ؟

آیا در نواحی دهانه واژن خود توده های سفتی را احساس می کنید که همانند نخود و یا یک عدس کوچک درمیان لایه های بافتی قرار گرفته و موجب نگرانی شما شده اند. این توده های نسبتا کوچک غده بارتولن و یا غده بارتولین نامیده می شوند که عفونی شدن آنها کیست بارتولن نامیده می شود در این متن قصد داریم پیرامون این مساله که درمان غدد بارتولن چیست و هرآنچه لازم است در این باره بدانید، با شما گفت و گو کنیم.

غده بارتولن چیست؟

غدد بارتولین یا بارتولن در زنان، دو غده به اندازه نخود هستند که در دو طرف دهانه واژن  قرار گرفته اند. وظیفه این غده ها ترشح مایعی است که به رطوبت واژن کمک می کند. این مایع از طریق مجاری (لوله ها) خاصی به واژن می رود.

علت ایجاد کیست بارتولن چیست؟

اگر دهانه این غدد مسدود شوند به طوریکه مایع به عقب پس بزند و به داخل غده بر گردد، تورم نسبتا بدون دردی و گاهی دردناکی به نام کیست بارتولن حاصل می شود که اغلب خوش خیم و غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند.

دلایل کیست بارتولن

در مورد علل بروز این کیست اطلاعات دقیقی وجود ندارد، اما پزشکان تا حدودی آن را به عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک مرتبط می دانند.

از هر 10 خانم می توان انتظار داشت دو نفر به کیست غده بارتولین مبتلا شوند. این کیست معمولا در دهه 20 عمر رخ می دهد و احتمال بروز آن با افزایش سن کاهش می یابد.

علائم کیست بارتولن

تا زمانی که کیست بزرگ یا عفونی نشود هیچ علامت خاصی ندارد. عفونت کیست که پزشکان اصطلاحاً آن را آبسه می نامند، درد زیادی دارد. مقاربت و حتی پیاده روی نیز می تواند با درد همراه باشد. کیست بزرگ لایه خارجی آلت تناسلی را پایین می آورد. حتی ممکن است تب و ترشحات غیرطبیعی واژینال نیز مشاهده شود.

چگونه می توان به وجود کیست بارتولین پی برد؟

فقط پزشک می تواند در این خصوص با اطمینان اظهار نظر کند. برای تشخیص ابتدا معاینه انجام می شود. سپس نمونه ای از ترشحات واژینال گرفته شده و برای بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه ارسال می گردد. ممکن است نتیجه آزمایش ابتلای به یک عفونت مقاربتی را نشان دهد. درصورت وجود آبسه، محتوی آن نیز نمونه برداری و برای کشت به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در بانوان بالای 40 سال، برای بررسی احتمال سرطان مهبل بیوپسی یعنی نمونه ای از بافت کیست گرفته می شود. این بیماری بر لوب های اطراف واژن تأثیر می گذارد.

برای درمان غده بارتولن چه راهکارهایی وجود دارد؟

چنانچه آزمایش از عفونت های مقاربتی خبر دهد یا کیست عفونی شده باشد، آنتی بیوتیك یا داروهای موضعی تجویز خواهد شد. در افراد کمتر از 40 سال کیست مشکلی ایجاد نمی کند و احتمالاً نیاز به درمان ندارد. با یک وان آب گرم نیز ممکن است خود به خود بهبود یابد. به این منظور یک وان را با آب پر کنید به طوریکه وقتی در آن می نشینید کاملا مهبل را بپوشاند. چند بار نشستن روزانه در لگن یا وان آب گرم به مدت سه یا چهار روز در مورد کیست عفونی کوچک، ممکن است به پاره شدن و تخلیه خود به خودی آن کمک کند.

اگر کیست بارتولین مشکلی ایجاد کرد یا به آبسه تبدیل شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برای درمان این مشکل  سه روش درمانی انجام می گیرد:

تخلیه جراحی:  ممکن است برای درمان تورم غدد بارتولن تخلیه به روش جراحی ضروری باشد. تخلیه کیست های عفونی و یا بسیار بزرگ نیاز به جراحی وجود داشته باشد. تخلیه ی کیست با استفاده از بی حسی موضعی و یا آرام بخش انجام می شود. در این روش، پزشک یک برش کوچک در کیست ایجاد می کند و اجازه می دهد تا ترشحات آن تخلیه گردد و سپس در داخل برش یک لوله پلاستیکی کوچک (کاتتر) قرار می دهد. کاتتر تا شش هفته در محل باقی می ماند تا از بسته شدن منفذ جلوگیری کند و اجازه دهد تا تخلیه کامل صورت گیرد. بیمار بعد از تخلیه مایع درون کیست، احساس بهتری خواهد داشت. اما تا چند روز بعد به مسکن نیاز دارد. به یاد داشته باشید ممکن است کیست یا آبسه غده بارتولین دوباره عود کند و به درمان نیاز داشته باشد. درد و ناراحتی به خصوص حین مقاربت از عوارض جراحی است. حتی ممکن است بیمار با تورم لوب های بیرونی، عفونت، خونریزی یا زخم مواجه گردد.

مارسوپیالیزیشن: اگر کیست برای بیمار مشکلاتی ایجاد کند و یا هر چند وقت یک بار عود نماید، از عمل مارسوپیالیزیشن استفاده می کنند. در این روش  پزشک دور پوست را بخیه می زند و یک کیسه کوچک برای تخلیه مایع ایجاد می کند. برای مکش خون و مایعات، در ناحیه مورد نظر گارزهای مخصوص گذاشته می شود. کل این فرایند کمتر از نیم ساعت زمان می برد و بیمار همان روز مرخص می شود. ممکن است پزشک بعد از عمل، مسکن تجویز کند. خطر عفونت، خونریزی و عود آبسه وجود دارد.

برداشتن غده بارتولن

در صورتی که سایر روشهای درمانی موثر واقع نشود و بیمار مکررا به این مشکل مبتلا گردد، پزشکان برداشتن غدد را توصیه می کنند.  این عمل جراحی حدود یک ساعت طول می کشد و بیمار به طور کامل بیهوشی دریافت می کند. بسیاری از بیماران بعد از پایان عمل به منزل باز می گردانند. مشکلات احتمالی نظیر خونریزی،  خون مردگی و  عفونت نیز ممکن است به دنبال استفاده از  این روش برای درمان کیست بارتولن محتمل است.

 منبع: webmd