The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آیا تزریق هورمون HCG در دوران بارداری از سقط جنین جلوگیری می کند؟

پزشک ممکن است برای بانوانی که به خاطر مشکلات هورمونی با خطر سقط جنین روبرو هستند داروهایی تجویز کند که عملکرد هورمون‌های طبیعی را تقلید می‌کنند. یکی از روش‌های درمانی تزریق هاش سی جی یا هورمون گونادوتروپین جفتی انسان (HCG) یا هورمون حاملگی است. در این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا تزریق هورمون HCG در دوران بارداری از سقط جنین جلوگیری می کند؟ چرا تزریق HCG در دوران بارداری تجویز می‌شود،? این هورمون چگونه عمل می‌کند و عوارض جانبی آن چه خواهد بود؟ 

 تزریق گونادوتروپین جفتی انسان چیست؟

گونادوتروپین جفتی انسان هورمونی طبیعی است که توسط جفت تولید می‌شود. بعد از لانه‌گزینی تخم، از جسم زرد محافظت می‌کند و باعث تقویت تولید پروژسترون در دوران بارداری می‌شود.

این مکمل هورمونی در ماهیچه‌های زیر پوست تزریق می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق این هورمون را برای برخی از ناباروری‌های زنان تایید کرده است.

چرا تزریق HCG در دوران بارداری انجام می‌شود؟

تزریق HCG در نمونه‌هایی از سقط‌های مکرر که دلیل آن عدم موفقیت تخم برای لانه‌گزینی در دیواره رحم است تجویز می‌شود. در برخی از بانوان، جفت جنین به میزان کافی هورمون HCG‌ تولید نمی‌کند که می‌تواند باعث تولید کم پروژسترون و در نتیجه مرگ جنین شود. از این رو، با تزریق HCG می‌توان بارداری را حفظ کرد.

 عملکرد این تزریق قبل از بارداری و هنگام بارداری چگونه است؟

قبل از بارداری هورمون HCG با تحریک جسم زرد تخمدان برای تولید پروژسترون، باعث تحریک تولید هورمون‌های استروئیدی می‌‌شود. همچنین از آن‌جا که عملکرد هورمون HCG همانند هورمون هیپوفیزی جسم زرد تخمدان (LH) است، بنابراین تزریق مکمل HCG می‌تواند جایگزین هورمون LH در تحریک تخمک‌گذاری و همچنین رشد و نمو فوکیکول تخمدان باشد.

 در طول یک بارداری سالم، ترشح هورمون HCG توسط جفت به بقای جسم زرد تخمدان کمک می‌کند تا تولید پروژسترون و استروژن ضروری برای حفظ بارداری انجام شود. بنابراین مکمل‌ها این رفتارها را تقلید می‌کنند.

آیا تزریق هورمون HCG در دوران بارداری از سقط جنین جلوگیری می کند؟ آیا تزریق HCG در دوران بارداری بی‌خطر است؟

تزریق HCG  در برخی موارد باعث حفظ بارداری می‌شود ولی به این معنی نیست که هر کسی می‌تواند از این روش استفاده کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این تزریقات HCG‌ را در «بارداری دسته C» قرار می‌دهد. به این معنا که این آزمایش‌ها نتایج خوبی بر جنین حیوانات نداشته و مطالعات کنترل شده‌ای نیز در مورد انسان انجام شده است.

اگر فواید این تزریق از خطرات آن بیشتر باشد، پزشک ممکن است تزریق HCG را تجویز کند. معمولا این تزریق برای بانوانی که مشکل باروری دارند، برای مراقبت از مراحل اول بارداری تجویز می‌شود. بنابراین لازم است با پزشک خود مشورت کنید و توصیه‌های او را اجرا کنید.

آیا تزریق هورمون HCG در دوران بارداری از سقط جنین جلوگیری می کند؟

دلایل زیادی برای سقط جنین در دوران بارداری وجود دارد. از اختلالات ژنتیکی گرفته تا سبک زندگی. با این‌که تزریق HCG به تخمک‌گذاری و لانه‌گزینی کمک می‌کند، ولی شواهد موثقی برای اینکه این هورمون بتواند از سقط جنین جلوگیری کند وجود ندارد.  

عوارض جانبی تزریق هورمون HCG‌ در دوران بارداری چیست؟

در زیر عوارض احتمالی هورمون HCG در دوران بارداری را ذکر کرده‌ایم:

واکنش آلرژیک: برخی از بانوان ممکن است به گونادوتروپین حساسیت داشته باشند. اگر بعد از دریافت مکمل HCG علائم زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • کهیر
 • مشکل تنفسی
 • ورم صورت، لب‌ها،‌ زبان یا گلو
 • احساس درد، گرما و سوزش در دست یا پاها
 • گیجی
 • سرگیجه
 • سردردهای مداوم

 سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS): برخی از بانوان بعد از اولین دوره تزریق دچار این مشکل می‌شوند. اگر این علائم را داشتید، شرایط جدی است و باید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • دردهای شدید لگنی
 • ورم دست و پا
 • ورم و درد شکم
 • افزایش وزن
 • اسهال
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کم شدن ادرار
 • تنگی نفس

 بهتر است برای فهمیدن دلیل مشکل باروری خود و این‌که تزریق HCG برای شما موثر خواهد بود با خیر به متخصص مراجعه کنید. همچنین از پزشک بخواهید در مورد دیگر روش‌های جایگزین توضیح دهد.

 حال که آگاهی دارید آیا تزریق هورمون HCG در دوران بارداری از سقط جنین جلوگیری می کندیا نه، توصیه می کنیم در تمامی موارد با پزشک متخصص مشورت کرده و هرگز دارویی را خودسرانه مصرف نکنید.

مطالعه بیشتر:

مصرف پروژسترون در بارداری به چه دلیل است؟

عوارض مصرف زیاد پروژسترون در بارداری چیست؟

مقدار هورمون بتا در بارداری نشانه ی چیست؟

 منبع: momjunction