گوشت بلدرچین در بارداری آیا خوردن آن ایمن است؟

مادران باردار با لیست های طولانی از باید و نباید های بارداری در این دوران مواجه اند که اغلب ذهن آنها را به خود مشغول می کند. از آنجایی که بلدرچین جزء غذاهای محبوب مردم آمریکا به شمار نمی رود اطلاعات موجود در این رابطه در مقایسه با سایر مواد غذایی بسیار اندک است. به طور کلی خوردن گوشت بلدرچین در بارداری کاملا بی خطر بوده و حتی می تواند مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین در این دوران را نیز تامین کند. با این حال در هنگام مصرف گوشت بلدرچین در بارداری اقدامات احتیاطی رژیم غذایی را رعایت کرده و به منظور انتخاب بهتر مواد غذایی در این دوران حتما با پزشک خود مشورت کنید.

گوشت بلدرچین در بارداری

ویلیام سیرز پزشک متخصص اطفال در کتاب "راهنمای بارداری" توضیح می دهد که مصرف گوشت و تخم پرندگانی مانند بلدرچین برای مادران باردار بی خطر است. در واقع مهمترین غذاهایی که مادران باردار باید از مصرف آنها در این دوران اجتناب کنند عبارتند از: پنیرهای نرم، انواع گوشت های فرآوری شده، ماهی های سرشار از جیوه مانند سالمون و ماهی تن، تخم مرغ خام، صدف های خام و غذاهای دریایی دودی.

آیا خوردن گوشت بلدرچین در بارداری ایمن است؟

گوشت نپخته بلدرچین می تواند باعث بروز مسمومیت های غذایی، عفونت سیستمیک و آسیب به جنین در حال رشد شود. بنابراین پیش از مصرف از پخته بودن کامل گوشت و تهیه آن در شرایط بهداشتی اطمینان حاصل کنید. مصرف بلدرچین هایی که در مزارع صنعتی پرورش یافته و یا در طبیعت شکار شده اند می تواند خطرات بهداشتی عدیده ای را در برداشته باشد. دکتر لیز الیوت پزشک متخصص مغز و اعصاب در کتاب "آنجا چه اتفاقی می افتد" در این باره توضیح می دهد که آنتی بیوتیک ها و هورمون های مورد استفاده در طیور جزء مواد تراتوژن به شمار می روند و مصرف آنها به خصوص در طول دوره های خاصی از بارداری باعث وارد آمدن آسیب به جنین در حال رشد می شود. علی رغم آنکه مصرف بلدرچین وحشی به طور کلی ایمن تر به نظر می رسد ولی نمی توان دریافت که آیا پرنده در معرض آلاینده ها و مواد شیمیایی خطرناک قرار گرفته است یا خیر. بنابراین بهتر است مادران باردار احتیاط کرده و تا حد امکان از مصرف بلدرچین وحشی خودداری کنند. زیرا بنا به گفته دکتر الیوت برخی از آلاینده های محیطی نیز می توانند به عنوان فاکتورهای تراتوژنیک در بدن عمل کنند.

تخم بلدرچین در بارداری

مصرف تخم بلدرچین در صورتی که کاملا تازه بوده و به خوبی پخته شود در دوران بارداری بلامانع است. با این حال از مصرف تخم هایی که بوی بد و زرده قهوه ای رنگ داشته و یا تاریخ انقضای آنها سپری شده است خودداری کنید. به گفته دکتر سیرز مصرف تخم بلدرچین در صورت عسلی و یا نیم پز بودن با خطر ابتلا به مسمومیت های غذایی همراه بوده و باید از مصرف آنها به خصوص در این دوران اجتناب کرد.

فواید گوشت بلدرچین در بارداری

گوشت بلدرچین دارای ارزش غذایی بسیاری برای مادران باردار است. به گفته دکتر الیوت گوشت بلدرچین نیز مانند سایر گوشت ها مقدار پروتئین بالایی دارد که برای رشد مناسب مغز جنین بسیار حیاتی است. ضمن آنکه گوشت این پرنده حاوی چربی غیراشباع و HDL یا کلسترول خوب است.

 

بیشتر بدانید:

1- آیا خوردن گوشت قرمز در بارداری ممنوع است؟

2- آیا استفاده از گوشت های دارای آنتی بیوتیک و هورمون خطرناک است؟

3- آیا خوردن گوشت گوسفندی و گوشت بز در بارداری مجاز است؟

4- خوردن گوشت گوساله و گوشت بره در بارداری چه فواید و خطراتی دارد؟

منبع: livestrong