عکس جنین در هفته ششم بارداری شکل و اندازه جنین

وقتی صحبت از هفته ششم بارداری می کنیم، احتمالا شما در این زمان به تازگی از باردار بودنتان مطلع شده اید که مساله ای بسیار هیجان انگیز است. شاید به عنوان یک مادر بخواهید بدانید که اکنون فرشته کوچکتان چه شکلی است؟ به همین سبب به دنبال عکس جنین در هفته ششم می گردید. در ادامه این متن ضمن مشاهده عکس جنین در هفته ششم به شما خواهیم گفت که در این مرحله از رشد و تکامل جنین شما چه اندازه ای دارد.

عکس جنین در هفته ششم بارداری

بر اساس متون جنین شناسی پزشکی به جنین های زیر 9 هفته رویان گفته می شود.

اندازه رویان در هفته ششم 35 تا 40 میلی متر است.

در این مرحله رویان به شکل C دیده می‌شود. سر، پاها و بند ناف در حال شکل گیری است و به تازگی خون در گره قلبی اولیه پمپاژ می‌شود.

در سونوگرافی هفته ششم بارداری چه چیزی قابل مشاهده است؟

این عکس سونوگرافی سه بعدی از رشد رویان است که در آن می‌توانید تغییرات قابل توجهی را که در رویان نسبت به هفته پیش (که فقط چند سلول بوده) به وجود آمده است مشاهده کنید. رویان به سمت داخل جمع شده است و بند ناف در وسط آن قرار دارد. سر در بالای تصویر و در سمت راست قرار گرفته و جوانه‌های کوچکی که در آینده دست و پای او را تشکیل می‌دهند در حال نمایان شدن است. از نظر جنین شناسی ساختار اولیه دستگاه عصبی در قالب حباب های مغزی و طناب نخاعی سازمان پیدا کرده است. 

لازم به ذکر است که تا هفته 12 بارداری باید بیش از هر زمان دیگری مراقب خود و فرشته کوچکتان باشید، زیرا در این زمان رویان بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به تراتوژن ها و یا همان عوامل آسیب رسان حساس است به این دلیل که تقسیم و تمایز سلولی در جهت شکل گیری اندام ها با سرعت بسیار زیادی در حال انجام است لذا عوامل آسیب رسان همچون الکل به راحتی می توانند در این روند اختلال ایجاد کرده و آسیب دائمی برای فرزندتان ایجاد کنند.

جنین در هفته ششم چه اندازه است

 

در این عکس تصویر جنین در هفته ششم بارداری را می بینید. منظور از کمه CRL که در عکس جنین در هفته ششم مشاهده می کنید، فاصله بین فرق سر تا نشیمنگاه جنین است. اندازه رویان در هفته ششم 35 تا 40 میلی متر است. 

مطالعه بیشتر:

بررسی دور سر جنین (HC) در هفته های مختلف بارداری

بررسی دور شکم (AC) جنین در هفته های مختلف بارداری

بررسی اندازه طول ران (FL) جنین در هفته های مختلف بارداری

منبع:parents

?پرسش و پاسخ های جنین در هفته ششم

جنین در هفته ششم چه شکلی است؟

در این هفته نمای کلی بدن جنین شبیه به حرف C است.

جنین در هفته ششم چند میلی متر است؟

در این زمان جنین 35 تا 40 میلی متر است.

آیا جنین در هفته ششم قلب دارد؟

در این زمان گره قلبی به تازگی تشکیل شده است.

آیا دیده شدن ساک بارداری بدون جنین در هفته ششم طبیعی است؟

چون در این زمان جنین بسیار کوچک است، توسط بیشتر دستگاه های سونوگرافی دیده نمی شود. دو هفته بعد مجددا به سونوگرافی مراجعه کنید.