ماه چهارم بارداری و نشانه های ماه چهارم بارداری چیست؟

ماه چهارم بارداری به نوعی یک اتفاق بزرگ است. بیشتر نقاط عطف بارداری با نزدیک شدن به زایمان در این ماه اتفاق می‌افتند. اگر در ماه چهارم بارداری و یا نزدیک آن هستید، این متن را مطالعه کنید تا بدانید که در این ماه باید منتظر چه مواردی باشید.

نشانه های ماه چهارم بارداری

اگرچه ممکن است شما همه علائم زیر را تجربه نکنید، اما آنها علایم شایع ماه چهارم بارداری هستند:

• افزایش وزن

• خارش پوست در اطراف شکم و سینه‌های در حال رشد شما

• بروز ترک‌های پوستی

• مشکلات بینی

• افزایش انرژی

• رگ‌های واریسی

• رگ‌های عنکبوتی

• تغییر در رنگدانه‌های پوستی

در ماه چهارم بارداری علائم آزاردهنده نسبتاً کمتری مشاهده می‌شود. به همین دلیل است که این دوره "ماه عسل دوران بارداری" نامیده می‌شود. زمانی که بیشتر مادران مشغول تغییر دکوراسیون، خرید، مسافرت و هرگونه آماده سازی که نیاز به انرژی بیشتری دارد، هستند.

تست سونوگرافی ماه چهارم بارداری

این سونوگرافی همچنین به عنوان اسکن آناتومی شناخته می‌شود. سونوگرافی مهم هفته‌ بیست بارداری به پزشک شما این امکان را می‌دهد که بررسی کند که شما و جنین‌تان در وضعیت مناسب هستید. اسکن سونوگرافی یک فرآیند بدون درد است. یک ژل خنک روی شکم شما مالیده می‌شود و سپس یک ابزار را روی شکم حرکت می‌دهند. تصاویری از جنین شما بر روی صفحه مانیتور کنار تخت ظاهر می‌شود.

چهار ماهگی: تغییرات درونی و بیرونی

رشد جنین: اگرچه جنین شما هنوز خیلی کوچک است، اما در حال تشکیل شدن همه جزئیات چهره حتی ابرو و مژه است. بعلاوه ممکن است به زودی یک خرمن مو روی سر وی ظاهر شود، اما در حال حاضر بدن او با یک لایه موم مانند به نام ورنیکس و موهای نرم و ریز به نام لانگو پوشیده شده است. جنین ممکن است شروع به مکیدن انگشت شست خود نیز بکند و بدن او در مایع آمنیوتیک شناور است.

تغییرات بدن شما: در چهار ماهگی بارداری، شاید بین هفته 19 تا 20 بارداری ممکن است احساس کنید که جنین شما برای اولین بار در حال حرکت است. این حرکت مانند پرواز پروانه‌ها در شکم شما احساس می‌شود. چه لحظات شیرینی. شکم در حال رشد شما در این زمان احتمالاً کمی واضح‌تر خواهد بود و ممکن است که اطرافیان کنجکاو باشند که آیا شما باردار هستید یا خیر.

در طول ماه چهارم بارداری برخی از مادران باردار به دلیل تغییرات هورمونی متوجه برخی از رنگدانه‌ها، مانند لکه‌های قهوه‌ای روی صورت یا خط تیره پایین شکم خود می‌شوند. اینها بعد از زایمان محو می‌شوند.

در ماه چهارم بارداری چیکار کنم؟

• اسکن آناتومی شما در هفته 20 بارداری: تا هفته 20 شما در نیمه راه بارداری خود قرار دارید و زمان آن سونوگرافی مهم فرا رسیده است. همچنین در مورد علائم بارداری در هفته بیست و نکات مربوط به مراقبت‌های ویژه بارداری در این مرحله اطلاعات لازم را کسب کنید.

• شروع به استفاده از لباس‌های بارداری کنید: اگر چه ممکن است در ماه چهارم بارداری نیاز به پوشیدن لباس بارداری نداشته باشید، اما ممکن است شلوارهای شما کمی تنگ و چسبان شده باشند. این می‌تواند زمان خوبی برای سر زدن به فروشگاه‌های مخصوص بارداری یا گشتن در اینترنت باشد تا برای لباس‌های بارداری مد روز الهام بگیرید.

• کنترل گرسنگی شدید: ممکن است بیشتر از گذشته احساس گرسنگی را تجربه کنید؛ اگر چنین است، رژیم غذایی سالم خود را حفظ کنید. به جای اینکه دو برابر بیشتر غذا بخورید، توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید و فقط کمی غذای سالم به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

• به سفر بروید: از انرژی سه ماهه دوم استفاده کنید. واقعیت این است که شکم تان هنوز خیلی بزرگ نیست که نتوانید آماده سازی‌های مختلف بارداری را انجام دهید و یا با همسرتان به یک سفر آرامش بخش بروید. همچنین می‌توانید علائم و نکات مختص سه ماهه دوم را پیدا کنید تا از سلامتی خود و جنین مطمئن شوید. اگر این اولین فرزند شما است، می‌تواند فرصت خوبی برای گذراندن اوقات تنهایی با همسرتان باشد، پیش از اینکه فرزندتان به شما بپیوندد.

 

بیشتر بدانید:

1- واریس پا در بارداری و علت واریس پا در بارداری چیست؟

2- ترک پوست در بارداری به چه علت و چگونه میتوان آنرا متوقف ساخت

3- مراقبت از پوست شکم در بارداری و علت ترک خوردن پوست شکم

4- علائم و نشانه های اولیه بارداری

منبع: in.pampers