رشد قد پسران تا چه سنی ادامه دارد و تا کی قراره قد بکشه؟

هماهند هر پدر و مادر دیگری احتمال دارد که درمورد رشد فرزندتان نگرانی هایی داشته باشید مثلا از خودتان بپرسید که آیا قد بچم مناسبه؟ آیا قدش نسبت به سنش کوتاه نیست؟ تا کی قراره قد بکشه؟ و ... اگر دلبند شما پسر است به خواندن این مقاله ادامه دهید زیرا به شما خواهیم گفت که رشد قد پسران تا چه سنی ادامه دارد؟

 رشد قد پسران تا چه سنی ادامه دارد؟

به نظر می رسد پسران در سن خاصی با سرعت باورنکردنی رشد می کنند. به گزارش سرویس بهداشت ملی (NHS)، اغلب اوج پسران رشد خود را تا سن 16 سالگی تکمیل می کنند هرچند بعد از آن تا 25 سالگی چند سانتی بلندتر خواهند شد. برخی از پسران نیز ممکن است به رشد یک تا چند اینچ دیگر در سالهای بعدی نوجوانی خود ادامه دهند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند رشد و تکامل در پسران و آنچه باید انتظار داشته باشید، به خواندن ادامه دهید.

بلوغ چگونه بر رشد قد پسران تأثیر می گذارد؟

پسران در دوران بلوغ یک جهش رشدی را طی می کنند. با این حال، نرخ رشد می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا پسران در سنین مختلف دوران بلوغ را پشت سر می گذارند. به طور متوسط، در هر سال از این دوره پسران تمایل به رشدی در حدود 3 اینچ (یا 7.6 سانتی متر) دارند.

سن یک پسر وقتی که دوران بلوغ را پشت سر می گذارد، تاثیری بر اینکه او در نهایت چقدر بلند قد خواهد بود، ندارد اما بر زمان شروع و متوقف شدن رشد او تأثیر می گذارد.

پسران ممکن است که در دو دسته زیر قرار گیرند:

• بلوغ زودهنگام، شروع بلوغ در حوالی 11 یا 12 سالگی

• بلوغ دیرهنگام، شروع بلوغ در حدود 13 یا 14 سالگی

هر دو دسته این پسران، معمولا از نظر میانگین ارتفاع قدی، مشابه هستند اما دسته دوم یعنی پسرانی که دچار بلوغ دیررس هستند، تمایل دارند تا با سرعت بیشتری رشد کنند تا زمان از دست رفته را جبران نمایند.

در طی دوران بلوغ، حداکثر ارتفاع قدی که پسران به آن می رسند، 92 درصد از قد دوران بزرگسالی آنها است.

پسرانی که پیش از شروع بلوغ، دارای محدودیت رشد هستند، در طی دوران بلوغ همچنان به همان اندازه میانگین، قد می کشند. آن‌ها هرگز هر کمبودی را از پیش از بلوغ کاملا جبران نمی کنند.

میانگین رشد قد پسران چقدر است؟

برای مردان 20 ساله و بالاتر، میانگین قد برحسب سن، 69.1 اینچ (175.4 سانتی متر) یا بیش از 5 فوت و 9 اینچ است.

جدول رشد قد پسران بر اساس سن

در 10 سالگی، در آغاز پروسه بلوغ ، قد نیمی از پسران زیر 54.5 اینچ (138.5 سانتی متر) خواهد بود. میانگین قدی فهرست شده در زیر از منبع قابل اعتماد CDC از سال 2000 گرفته شده است:

سن

میانگین قد به سانتی متر

8

128 cm

9

133.5 cm

10

138.5 cm

11

143.5 cm

12

149 cm

13

156 cm

14

164 cm

15

170 cm

16

173.5 cm

17

175.5 cm

18

176 cm

 ژنتیک در رشد قد پسران چه نقشی دارد؟

ژن های هر دو والد، در تعیین قد و رشد پسران و دختران نقش دارند. سایر عوامل همچون رژیم غذایی، سطح فعالیت و تغذیه مادر در دوران بارداری نیز بر قد تأثیر می گذارد. میانگین قد والدین، یکی از راه هایی است که می توان با آن قد نهایی کودک را پیش بینی نمود. در این روش باید اندازه قد پدر و مادر را (به اینچ) جمع کرده و سپس عدد را به 2 تقسیم کنید.در نهایت 2.5 اینچ به این عدد اضافه کنید تا قد نهایی پیش بینی شده برای یک پسر به دست آید. برای بدست آوردن قد نهایی پیش بینی شده دختران نیز، 2.5 اینچ را از عدد مذکور کم کنید.

به عنوان مثال، اگر قد پدری 70 اینچ و قد همسر او 62 اینچ باشد، قد فرزند پسر آن ها به صورت زیر محاسبه می شود: 1. 70 + 62 = 1322. 132 / 2 = 663. 66 + 2.5 = 68.5

قد پیش بینی شده پسر 68.5 اینچ یا 5 فوت و 8.5 اینچ خواهد بود.

البته این روش کاملا دقیق نیست. کودکان ممکن است به اندازه چند سانتی متر بلندتر یا کوتاهتر از میزان قد پیش بینی شده با این روش، قد بکشند.

آیا پسران با سرعتی متفاوت از دختران رشد می کنند؟

پسران و دختران رشد متفاوتی دارند. پسران معمولا با سرعت بیشتری در دوران کودکی رشد می کنند. به طور میانگین، پسران بیشتر از دختران قد می کشند. به همین دلیل پزشکان از نمودارهای رشد جداگانه ای برای پسران و دختران استفاده می کنند تا نرخ رشد را در طول زمان اندازه گیری کنند.صدک رشدی که کودک شما در آن قرار می گیرد، به اندازه ثبات مهم نیست. به عنوان مثال ، اگر نمودار رشد فرزند شما از صدک چهل به صدک بیستم کاهش یابد، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین علت اصلی توصیه کند.

چه عواملی باعث تاخیر در رشد قد پسران می شوند؟

دلایل احتمالی بسیاری برای تأخیر در رشد وجود دارند، از جمله:

• شرایط پزشکی موثر بر تیروئید

هورمون های رشد

• سطح انسولین

• هورمونهای جنسی

• سندرم داون و سایر اختلالات ژنتیکی

پسرانی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند، نرخ رشد کمتری دارند. سوء تغذیه در دوران کودکی نیز می تواند رشد را به تاخیر بیاندازد. تأخیر رشد ممکن است در دوران نوزادی مشهود باشد، به همین دلیل بسیار مهم است ویزیت های منظم برای ارزیابی وضعیت رشد کودک انجام گیرد. در هر ویزیت، پزشک متخصص اطفال رشد کودک شما را پیگیری می کند. این روند به پزشک اجازه می دهد که مشکلات را به سرعت تشخیص دهد.به طور معمول حداکثر، رشد قد پسران در حدود سن 16 سالگی متوقف می شود. بسیاری از عوامل می توانند بر رشد و در نهایت قد تأثیر بگذارند که شامل عوامل محیطی و همچنین تغذیه و سطح فعالیت بدنی می باشد.

بیشتر بدانید:

1- محاسبه رشد قد کودک پسر

2- قد کودکان ، میانگین قد کودکان در سنین مختلف چیست؟

3- برای بلند شدن قد کودک چه کنیم و راهکارهای افزایش قد کودکان؟

4- برای رشد قد کودکان چی خوبه و برای رشد قد کودکان چیکار کنیم؟

?پرسش و پاسخ های رشد قد پسران

رشد قد پسران تا چه سنی ادامه دارد؟

به نظر می رسد پسران در سن خاصی با سرعت باورنکردنی رشد می کنند. به گزارش سرویس بهداشت ملی (NHS)، اغلب اوج پسران رشد خود را تا سن 16 سالگی تکمیل می کنند هرچند بعد از آن تا 25 سالگی چند سانتی بلنتر خواهند شد.

بلوغ چگونه بر رشد قد پسران تأثیر می گذارد؟

پسران در دوران بلوغ یک جهش رشدی را طی می کنند. با این حال، نرخ رشد می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا پسران در سنین مختلف دوران بلوغ را پشت سر می گذارند. به طور متوسط، در هر سال از این دوره پسران تمایل به رشدی در حدود 3 اینچ (یا 7.6 سانتی متر) دارند. سن یک پسر وقتی که دوران بلوغ را پشت سر می گذارد، تاثیری بر اینکه او در نهایت چقدر بلند قد خواهد بود، ندارد اما بر زمان شروع و متوقف شدن رشد او تأثیر می گذارد.

چه عواملی باعث تاخیر در رشد قد پسران می شوند؟

دلایل احتمالی بسیاری برای تأخیر در رشد وجود دارند، از جمله: شرایط پزشکی موثر بر تیروئید، هورمون های رشد، سطح انسولین، هورمونهای جنسی، سندرم داون و سایر اختلالات ژنتیکی

آیا چاقی سبب کوتاهی قد در پسران می شود؟

بله. پسرانی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند، نرخ رشد کمتری دارند. سوء تغذیه در دوران کودکی نیز می تواند رشد را به تاخیر بیاندازد.

منبع: healthline