The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

اندازه طبیعی دور سر نوزاد دختر و پسر در ماه های مختلف

هر بار که همراه با نوزاد به پزشک اطفال مراجعه می‌کنید، پزشک موارد مختلفی را در رابطه با رشد و نمو او بررسی می‌کند. این موارد شامل وزن، قد و اندازه دور سر نوزاد است. با در نظر گرفتن این موارد پزشک اطفال متوجه می‌شود که رشد نوزاد مطلوب است یا مانعی بر سر راه رشد او وجود دارد.

اندازه دور سر نوزاد چیست؟

فاصله بین وسط پیشانی کودک تا دورترین قسمت پشت سر به عنوان اندازه دور سر شناخته می‌شود. برای این کار از نوار مخصوص اندازه‌گیری استفاده می‌شود. نوار دقیقا بالای گوش نوزاد قرار می‌گیرد که بدون درد است اما اغلب نوزادان از این که اندازه دور سرشان گرفته شود خوششان نمی‌آید و کار را برای پزشک مشکل می‌کنند و پزشک نمی‌تواند اندازه دقیق دور سر را با یک بار تلاش بگیرد.اندازه‌گیری به دست آمده با نمودار رشد استاندارد مقایسه می‌شود. این نمودار به پزشک کمک می‌کند تا صدک کودک را مشخص کند. برای مثال اگر اندازه دور سر نوزاد شما در صدک 30 باشد معنی آن این است که به طور متوسط از هر 100 نوزاد، 30 نوزاد دارای اندازه دور سری کوچک‌تر از او هستند.

اندازه طبیعی دور سر نوزاد چقدر است؟

میانگین دور سر نوزاد هنگام تولد 34/9 سانتی‌متر است. اما این اندازه‌گیری معمولا چند روز پس از تولد انجام می‌شود. این اندازه در یک ماهگی حدود 38/1 سانتی‌متر خواهد بود. اندازه دور سر نوزاد پسر با دختر همسن متفاوت است. معمولا پسران دور سر بزرگ‌تری دارند. به این معنا که اندازه دور سر نوزاد نباید موجب نگرانی شما شود زیرا عواملی از جمله وراثت می‌تواند در اندازه دور سر نوزاد دخیل باشد.

دور سر نوزاد هر ماه چقدر باید رشد کند؟

رشد هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و تفاوت‌‌های زیادی در نحوه رشد و تکامل کودک وجود دارد. این مسئله در مورد رشد دور سر کودک نیز صدق می‌کند.

• معمولا تا ۶ ماهگی، اندازه دور سر نوزاد حدود ۲ سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندازه دور سینه او است.

• میزان رشد نوزاد تا ۴ ماهگی بسیار سریع است.

• بعد از این مرحله، از ۶ ماهگی تا دو سالگی اندازه دور سر کودک و دور سینه او برابر است.

• پس از دو سالگی، بدن کودک بیشتر از سر او رشد می‌کند.

نمودار سنی دور سر نوزاد پسر

تا ۱۸ ماهگی ناحیه نرم روی سر کودک (ملاج) سفت می‌شود. آگاهی از رشد کودک ضروری است زیرا باعث اطمینان خاطر از پیشرفت و تکامل او می‌شود. در زیر یک نمودار مرجع برای برآورد اندازه‌گیری اندازه دور سر نوزاد پسر تا سن 5/1 سالگی را مشاهده می‌کنید:

سن (ماه) اندازه صدک سوم دورسر نوزاد (سانتی متر) اندازه صدک پنجاهم دور سر نوزاد (سانتی متر) اندازه صدک هفتاد و پنجم دور سر نوزاد (سانتی متر) اندازه صدک نود و هفتم دور سر نوزاد سانتی متر)

 

سن (ماه)

اندازه صدک سوم دورسر نوزاد (سانتی متر))

اندازه صدک پنجاهم دور سر نوزاد (سانتی متر)

اندازه صدک هفتاد و پنجم دور سر نوزاد(سانتی متر)

اندازه صدک نود و هفتم دور سر نوزاد سانتی متر))

۰

۳۱٫۴۸۷۶۲

۳۵٫۸۱۳۶۷

۳۷٫۰۰۴۲۶

۳۸٫۸۵۴۱۷

۱۲/۵

۴۴٫۱۳۶

۴۶٫۴۹۸۵۳

۴۷٫۳۷۰۹۱

۴۸٫۹۶۴۹۴

۲۴/۵

۴۶٫۰۰۸۷۲

۴۸٫۷۲۰۶۵

۴۹٫۶۷۷۶۲

۵۱٫۳۶۹۹۸

۳۶

۴۶٫۴۳۳۴۴

۴۹٫۶۸۳۹۴

۵۰٫۷۵۵۹۷

۵۲٫۵۷۲۰۵

 

نمودار سنی دور سر نوزاد دختر

آیا باید در مورد رشد نوزاد دختر نگران باشید؟ به جدول زیر نگاهی بیندازید تا اندازه دور سر کودک خود تا سن 3 سالگی را بدانید و با مقایسه آن اطمینان خاطر پیدا کنید.

سن (ماه) اندازه صدک سوم دور سر نوزاد (سانتی متر) اندازه صدک پنجاهم دور سر نوزاد (سانتی متر) اندازه صدک هفتاد و پنجم دور سر نوزاد (سانتی متر) اندازه صدک نود و هفتم دور سر نوزاد (سانتی متر)

سن (ماه)

اندازه صدک سوم دور سر نوزاد (سانتی متر)

اندازه صدک پنجاهم دور سر نوزاد (سانتی متر)

اندازه صدک هفتاد و پنجم دور سر نوزاد (سانتی متر)

اندازه صدک نود و هفتم دور سر نوزاد (سانتی متر)

0

31.9302

34.71156

35.85124

38.1211

12.5

42.8426

45.19508

46.06532

47.65766

24.5

44.84678

47.53688

48.47548

50.12271

36

45.58284

48.63342

49.66656

51.44519

اندازه دور سر نوزاد و هوش او

آیا فکر می‌کنید بین اندازه دور سر نوزاد و هوش او ارتباطی وجود دارد؟ به طور یقین این ارتباط وجود دارد:

• مشخص شده کودکانی که در یک سال اول زندگی اندازه دور سر بزرگتری داشته‌اند، در سنین بین ۴ تا ۸ سالگی ضریب هوشی بالاتری از خود نشان داده‌اند. البته این به آن معنا نیست که اگر اندازه دور سر نوزاد کوچک بود،‌ کودک بهره هوشی پایینی دارد. اگر نگران کوچک بودن دور سر کودک هستید، نگرانی شما بی‌مورد است.

• علاوه بر این، عوامل مختلف دیگری مانند اینکه کودک تا چه سنی از شیر مادر تغذیه کرده، سطح تحصیلی والدین و محیطی که کودک در آن بزرگ می‌شود نیز بر میزان ضریب هوشی کودکان تأثیرگذار است.

از آنجا که پزشک اطفال از زمان تولد همه اندازه‌گیری‌های دور سر را انجام داده است، بهتر می‌داند که آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر. موارد مشکل‌زا بسیار نادر است و اغلب نشان‌دهنده بیماری‌های دیگر است. ناهنجاریهای ادراری، قلبی، استخوانی، کلیوی و همچنین فلج مغزی و صرع مواردی هستند که باید مورد شناسایی قرار بگیرند. تشخیص زودهنگام می‌تواند در روند درمان‌های مفید از جمله جراحی تاثیر مثبت داشته باشد. بیشتر کودکانی که تحت معالجه و جراحی قرار می‌گیرند کاملا بهبود می‌یابند و در بزرگسالی زندگی عادی خواهند داشت.

بیشتر بدانید:

1- محاسبه رشد دور سر بر اساس سن دختر

2- میکروسفالی یااندازه کوچکتر سر نوزاد Microcephaly

3- بررسی دور سر جنین (HC) در هفته های مختلف بارداری

4- ماکروسفالی و یا داشتن سر بزرگتر از حد معمول در نوزادان چیست؟

?پرسش و پاسخ های دور سر نوزاد

اندازه طبیعی دور سر نوزاد چقدر است؟

میانگین دور سر نوزاد هنگام تولد 34/9 سانتی‌متر است. اما این اندازه‌گیری معمولا چند روز پس از تولد انجام می‌شود. این اندازه در یک ماهگی حدود 38/1 سانتی‌متر خواهد بود. اندازه دور سر نوزاد پسر با دختر همسن متفاوت است

آیا بین دور سر نوزاد و هوش او ارتباطی وجود دارد؟

مشخص شده کودکانی که در یک سال اول زندگی اندازه دور سر بزرگتری داشته‌اند، در سنین بین ۴ تا ۸ سالگی ضریب هوشی بالاتری از خود نشان داده‌اند. البته این به آن معنا نیست که اگر اندازه دور سر نوزاد کوچک بود،‌ کودک بهره هوشی پایینی دارد. اگر نگران کوچک بودن دور سر کودک هستید، نگرانی شما بی‌مورد است.

دور سر نوزاد چگونه رشد می کند؟

• معمولا تا ۶ ماهگی، اندازه دور سر نوزاد حدود ۲ سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندازه دور سینه او است. میزان رشد نوزاد تا ۴ ماهگی بسیار سریع است. بعد از این مرحله، از ۶ ماهگی تا دو سالگی اندازه دور سر کودک و دور سینه او برابر است. پس از دو سالگی، بدن کودک بیشتر از سر او رشد می‌کند.

چه عواملی در اندازه دور سر نوزاد موثر است؟

معمولا پسران دور سر بزرگ‌تری دارند. به این معنا که اندازه دور سر نوزاد نباید موجب نگرانی شما شود زیرا عواملی از جمله وراثت می‌تواند در اندازه دور سر نوزاد دخیل باشد.

منبع: parenting.firstcry