The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

مدفوع نوزاد تازه متولد شده، رنگ و شکل مدفوع نوزاد چگونه است؟

شاید قبل از بچه دار شدنتان هرگر فکر نمی کردید که روزی رنگ، شکل، قوام و سایر ویژگی های مدفوع به یکی از دغدغه های روزمره شما تبدیل گردد. اما امروز که مادر و یا پدر شده اید هر روز به مدفوع دلبندتان نگاه می کنید و از خودتان می پرسید که آیا رنگ و شکل مدفوع نوزاد من طبیعی است یا نه؟ در ادامه این مقاله با شما درمورد این که چه مواردی در رنگ و شکل مدفوع نوزادان طبیعی و چه مواردی غیرطبیعی است گفت و گو خواهیم کرد.

رنگ و شکل طبیعی مدفوع نوزاد

مدفوع در کودکان و نوزادان اگر دارای ویژگی های زیر باشد، متناسب با سن و سبک تغذیه "طبیعی" است:

1- مدفوع نوزاد تازه متولد شده:

رنگ و شکل مدفوع نوزاد تازه متواد شده کمی متفاوت است. در چند روز اول پس از تولد، مدفوع نوزاد به طرز چشمگیری متفاوت خواهد بود. مدفوع در این مرحله، تیره رنگ مایل به سبز، قیر مانند و چسبناک است که به روغن موتور شباهت دارد. این مدفوع را مِكونیوم می گویند و از مایع آمنیوتیك، مخاط، سلولهای پوستی و سایر مواردی تشکیل شده است كه در داخل رحم هضم شده اند. دو تا چهار روز پس از تولد، باید "مدفوع تغییر یافته" را مشاهده کنید که مایل به سبز است و نسبت به مکونیوم چسبندگی کمتری دارد.

2- مدفوع در نوزادانی که شیر مادر می خورند:

درمورد رنگ و شکل مدفوع نوزاد باید بگوییم، رنگ زرد خردلی، سبز یا قهوه ای در مدفوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، طبیعی است. در این دسته از نوزادان، بافت مدفوع معمولاً دانه دار، خمیری و به اندازه ای شل است که شبیه اسهال به نظر می رسد. همچنین مدفوع در نوزاد سالمی که شیر مادر می خورد برخلاف انتظار به هیچ وجه بد بو نیست.

3- مدفوع در نوزادانی که شیر خشک می خورند:

شکل و رنگ مدفوع نوزادان سالمی که شیر خشک می خورند، سایه ای از زرد یا قهوه ای دارد، قوام آن خمیری و شبیه به کره بادام زمینی است. دفعات دفع در نوزادان شیر خشکی کمتر، مقدار آن بیشتر و بوی آن تند تر است.

مدفوع نوزاد با تکه های سفید

همه مواد غذایی که شیرخوار می خورد، کاملاً قابل هضم نیست. مقداری از غذا به سرعت و بدون اینکه تجزیه شود، از روده ها حرکت کرده و دفع می گردد. به این دلیل می توان تکه هایی از مواد غذایی را در مدفوع کودک مشاهده کرد و حتی ممکن است رنگ مدفوع تغییر کند.

تغییر رنگ مدفوع نوزاد

نگران نشوید! تغییر در رنگ مدفوع کودک طبیعی است. معمولاً یک تغییر رنگ متفاوت به مراحل هضم مربوط می شود.

مدفوع سبز و کشدار نوزاد

نوزادانی که مکمل آهن می خورند، غالباً مدفوع مایل به سبز دارند. همچنین شروع غذاهای جامد و سبزیجات مانند نخود فرنگی پوره شده، اسفناج و لوبیا موجب سبزی مزاج در 4 تا 6 ماهگی خواهد شد.

رنگ زرد مدفوع نوزاد

رنگ نارنجی، زرد یا قهوه ای در شیرخوارانی که با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می شوند، کاملاً طبیعی است.

رگه های قهوه ای در مدفوع نوزاد

اغلب اوقات، وجود کمی خون سیاه در مدفوع نوزاد به این معنی است که کودک هنگام شیر خوردن مقداری خون بلعیده و هضم کرده است. این خون می تواند به دلیل التهابات پستان مادر و ترشح خون از آن باشد. اگرچه مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند اما بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود خون مشاهده شده در مدفوع نوزاد نشانه مشکل جدی نیست.

علائم هشدار دهنده در مدفوع نوزادان

در صورت مشاهده هر یک از این علائم زیر سریعاً به پزشک مراجعه فرمائید:

آبکی بودن مدفوع نوزاد

ممکن است اسهال شیرخواران به رنگ سبز، زرد یا قهوه ای باشد. این نشانه ای از عفونت یا حساسیت است و اگر به مدت طولانی درمان نشود، موجب کم آبی بدن خواهد شد.

 مدفوع سفت و سنگریزه

مانند اگر مدفوع نوزاد خیلی سفت و شبیه به سنگریزه باشد، نشان دهنده یبوست است. در ابتدای شروع غذای جامد، معمولا کودکان به یبوست مبتلا می شوند. یبوست می تواند نشانه حساسیت به شیر یا سویا یا عدم تحمل چیزی در شیر مادر یا شیر خشک باشد.

وجود خون قرمز در مدفوع نوزاد

در عین حال که احتمال دارد وجود قرمزی در مدفوع کودک به دلیل خوردن یا آشامیدن غذاهای قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی یا آب میوه های توأم با میوه های قرمز رنگ باشد، اما وجود خون در مدفوع نیز بعید نیست. خون قرمز در مدفوع طبیعی به دلیل حساسیت به پروتئین شیر و در اسهال می تواند به معنی عفونت باکتریایی است.

مدفوع خلطی نوزاد

وجود رگه های باریک و سبز رنگ با رشته های شفاف در مدفوع کودک نشان دهنده خلط یا مخاط در مدفوع است. اگرچه مخاط به دلیل ترشحات بزاق در سنین خاصی مشاهده می شود، اما می تواند دلیل بر عفونت نیز باشد.

مدفوع سفید نوزاد

مدفوع سفید به رنگ گچ نشان دهنده عدم هضم درست غذا در بدن و یا نبود صفرا در کبد برای هضم غذا است.در چند سال اول زندگی، اجابت مزاج به شکلهای طبیعی در کودک مشاهده می شود که نشان دهنده رشد سالم و تغییرات کودک است. اما در صورت بروز تغییرات هشدار دهنده و نشانه های غیرطبیعی در رنگ و شکل مدفوع نوزاد باید به محض مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید:

1- رنگ مدفوع نوزاد ، آیا رنگ مدفوع نوزاد مهم است؟

2- دفعات نرمال دفع ادرار و مدفوع در نوزادان چقدر است؟

3- علت اسهال نوزادان و تفاوت مدفوع طبیعی با اسهال چیست؟

4- مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست و دلایل سبز شدن مدفوع نوزاد چیست؟

?پرسش و پاسخ های رنگ و شکل مدفوع نوزاد

شکل طبیعی مدفوع نوزاد تازه متولد شده چگونه است؟

رنگ و شکل مدفوع نوزاد تازه متواد شده کمی متفاوت است. در چند روز اول پس از تولد، مدفوع نوزاد به طرز چشمگیری متفاوت خواهد بود. مدفوع در این مرحله، تیره رنگ مایل به سبز، قیر مانند و چسبناک است که به روغن موتور شباهت دارد. این مدفوع را مِكونیوم می گویند و از مایع آمنیوتیك، مخاط، سلولهای پوستی و سایر مواردی تشکیل شده است كه در داخل رحم هضم شده اند.

مدفوع نوزادانی که شیر مادر می خورند چگونه است؟

درمورد رنگ و شکل مدفوع نوزاد باید بگوییم، رنگ زرد خردلی، سبز یا قهوه ای در مدفوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، طبیعی است. در این دسته از نوزادان، بافت مدفوع معمولاً دانه دار، خمیری و به اندازه ای شل است که شبیه اسهال به نظر می رسد. همچنین مدفوع در نوزاد سالمی که شیر مادر می خورد بر خلاف انتظار به هیچ وجه بد بو نیست.

شکل طبیعی مدفوع نوزادانی که شیر خشک می خورند چگونه است؟

شکل و رنگ مدفوع نوزادان سالمی که شیر خشک می خورند، سایه ای از زرد یا قهوه ای دارد، قوام آن خمیری و شبیه به کره بادام زمینی است. دفعات دفع در نوزادان شیر خشکی کمتر، مقدار آن بیشتر و بوی آن تند تر است.

مدفوع سبز در نوزاد چه معنایی دارد؟

نوزادانی که مکمل آهن می خورند، غالباً مدفوع مایل به سبز دارند. همچنین شروع غذاهای جامد و سبزیجات مانند نخود فرنگی پوره شده، اسفناج و لوبیا موجب سبزی مزاج در 4 تا 6 ماهگی خواهد شد.