ضربان قلب طبیعی جنین در هفته ششم بارداری چقدر باید باشد ؟

طبیعی بودن ضربان قلب طبیعی جنین یکی از مشخصات اصلی سلامت جنین در دوران بارداری محسوب می شود. اما ضربان قلب طبیعی جنین چقدر باید باشد؟ با خواندن این مقاله در مورد ضربان قلب نرمال جنین در بارداری بیشتر بدانید و به علاوه به پاسخ این پرسش پرتکرار که آیا پزشک بر اساس ضربان قلب جنین می تواند جنسیت او را پیش بینی کند یا خیر، دست پیدا کنید.

ضربان قلب طبیعی جنین چقدر باید باشد؟

هیچ لحظه ای شبیه آن زمانی نیست که ضربان قلب فرزند دلبندتان را برای اولین بار می شنوید. این قطعا یکی از آن لحظاتی است که باعث سرازیر شدن اشک شوق شما خواهد شد! اما وقتی آن لحظه لطیف و بی نظیر سپری شد و ماما یا پزشک شما ضربان قلب جنین را اعلام کرد، ممکن است فکر کنید "آیا این ضربان قلب برای جنین طبیعی است؟" برای اینکه خیالتان راحت باشد، ما به همه سوالات و نگرانی های شما در این مورد پاسخ خواهیم داد، از جمله:

چه زمانی می توانید ضربان قلب جنین درون رحم را برای اولین بار بشنوید؟

قلب جنین در حدود هفته 6 بارداری، شروع به تپیدن می کند.

• اگر سونوگرافی را زودهنگام انجام دهید، ممکن است در هفته ششم بارداری، ضربان قلب جنین را بشنوید و یا حتی تپیدن آن را در مانیتور سونوگرافی ببینید.

• در غیر این صورت، احتمالاً در اولین ویزیت دوران بارداری، یعنی در جایی بین هفته 8 تا 12 بارداری و حتی گاهی دیرتر، ضربان قلب جنین خود را از طریق داپلر خواهید شنید.

• متخصص زنان و یا مامایی که تصمیم دارد تعداد دفعات انجام سونوگرافی را محدود کرده و یا از انجام آن چشم پوشی کند، ممکن است ضربان قلب جنین را تا نزدیک به هفته 20 بارداری، یعنی زمانی که ضربان قلب برای شنیده شدن توسط فتوسکوپ (گوشی مخصوص مامایی برای شنیدن ضربان قلب جنین) به حد کافی قوی شده باشد، نشنود. در مورد تفاوت داپلر و فتوسکوپ در ادامه بیشتر خواهیم گفت.

ضربان قلب نرمال جنین در هفته ششم

درمورد ضربان قلب نرمال جنین در هفته 6 و نیز ضربان قلب نرمال جنین در هفته هفتم باید به شما بگوییم که ممکن است در این هفته ها با مراجعه به سونوگرافی اصلا نتوانید صدای ضربان قلب جنین را بشنوید. زیرا گرچه که در این هفته قلب تشکیل شده است، اما هنوز کوچکتر از آن است که بتوان صدای آن را شنید. کمی صبر کرد و در پایان هفته 8 به سونوگرافی مراجعه کنید تا دچار استرس و ناامیدی نشوید.

ضربان قلب نرمال جنین چند است؟

ضربان قلب طبیعی جنین بین 120 تا 160 ضربه در دقیقه است. این تعداد ضربان، خیلی سریع تر از چیزی است که بیشتر والدین انتظار شنیدن آن را دارند. در واقع، تعداد ضربان قلب جنین تقریباً دو برابر ضربان قلب بزرگسالان است.

اما توجه به این نکته ضروری است که ضربان قلب بسته به سن حاملگی جنین می تواند تغییر کند و تغییر هم می کند. هنگامی که قلب برای اولین بار در حال تپش است و هنوز در حال رشد و توسعه است، طبیعی است که ضربان قلب جنین با سرعت بسیار کمتری بالا برود. به مرور ضربان قلب روزانه افزایش می یابد، تا اینکه در حدود هفته 12 بارداری، این روند تثبیت شده و قلب جنین شروع به تپیدن در محدوده مورد انتظار خواهد کرد.

به محض تولد فرزندتان، ضربان قلب او در طی چند ساعت اول پس از تولد، محدوده متوسط 120 تا 160 ضربه در دقیقه را حفظ خواهد کرد، اما بعد از آن:

• نوزاد (28 روز اول زندگی): قلب او با سرعتی معادل 100 الی 165 ضربه در دقیقه در حالی که بیدار است، می تپد و این عدد هنگامی که به خواب رفته است، در حدود 90 الی 160 ضربه در دقیقه است.

• 1 الی 2 ماهگی شیرخوار: قلب با سرعتی معادل 100 تا 150 ضربه در دقیقه در مواقع بیداری و 90 تا 160 ضربه در دقیقه در هنگام خواب، می تپد.

• 1 سالگی: قلب با سرعتی معادل 70 الی 110 ضربه در دقیقه در زمان هایی که شیرخوار بیدار است و 80 تا 120 ضربه در دقیقه در هنگام خواب او، می تپد.

• 12 سالگی کودک: ضربان قلب او برابر با 60 تا100 تپش در دقیقه یعنی عددی نزدیک به ضربان قلب بزرگسالان خواهد بود.

آیا ضربان قلب جنین می تواند جنسیت او را پیش بینی کند؟

بر اساس گفته های مادران و مادربزرگ ها، ضربان قلب دختران سریع تر و ضربان قلب پسران کندتر است. اگرچه مطالعات این مساله را رد کرده و تاکید دارند که بر اساس ضربان قلب نمی توان جنسیت جنین را پیشگویی کرد اما هنوز هم بسیاری از پزشکان، ماماها و مادران این خرافه را باور داشته و حتی به آن قسم می خورند.

به دلایلی که هیچ ارتباطی با جنسیت جنین ندارند، ضربان قلب جنین می تواند اغلب تغییر کند و بالا یا پایین برود. البته هنوز هم، حدس زدن می تواند سرگرم کننده باشد. اعتقادات قدیمی ها بر این است که اگر ضربان قلب جنین به طور مداوم کمتر از 130 ضربه در دقیقه باشد، ممکن است بتوانید حدس بزنید که فرزندتان یک پسر بچه وروجک است! همچنین یک واقعیت سرگرم کننده این است که دختران در هنگام تولد ضربان قلب بالاتری دارند.

حال که همه چیز را درمورد ضربان قلب طبیعی جنین می دانید، درصورت وجود هرگونه نگرانی درمورد ضربان قلب جنینتان در دوران بارداری، بهترین راهکار کمک گرفتن از متخصص زنان است.

مطالعه بیشتر:

1- چگونگی تغییرات تعداد ضربان قلب جنین در بارداری

2- ضربان قلب جنین و جنسیت، واقعا مشخص میشود؟

3- شنیده نشدن صدای ضربان قلب جنین در سونوگرافی

4- ضربان قلب نرمال جنین، منظور از تعداد ضربان قلب نرمال چیست؟

?پرسش و پاسخ های ضربان قلب طبیعی جنین

چه زمانی می توانید ضربان قلب جنین درون رحم را برای اولین بار بشنوید؟

قلب جنین در حدود هفته 6 بارداری، شروع به تپیدن می کند. اما صدای آن را می توانید در پایان هفته از طریق سونوگرافی بشنوید.

ضربان قلب نرمال جنین در هفته ششم چند است؟

درمورد ضربان قلب نرمال جنین در هفته 6 و نیز ضربان قلب نرمال جنین در هفته هفتم باید به شما بگوییم که ممکن است در این هفته ها با مراجعه به سونوگرافی اصلا نتوانید صدای ضربان قلب جنین را بشنوید. زیرا گرچه که در این هفته قلب تشکیل شده است، اما هنوز کوچکتر از آن است که بتوان صدای آن را شنید. کمی صبر کرد و در پایان هفته 8 به سونوگرافی مراجعه کنید تا دچار استرس و ناامیدی نشوید.

آیا ضربان قلب جنین می تواند جنسیت او را پیش بینی کند؟

بر اساس گفته های مادران و مادربزرگ ها، ضربان قلب دختران سریع تر و ضربان قلب پسران کندتر است. اگرچه مطالعات این مساله را رد کرده و تاکید دارند که بر اساس ضربان قلب نمی توان جنسیت جنین را پیشگویی کرد اما هنوز هم بسیاری از پزشکان، ماماها و مادران این خرافه را باور داشته و حتی به آن قسم می خورند. به دلایلی که هیچ ارتباطی با جنسیت جنین ندارند، ضربان قلب جنین می تواند اغلب تغییر کند و بالا یا پایین برود. البته هنوز هم، حدس زدن می تواند سرگرم کننده باشد.

ضربان قلب نرمال جنین چند است؟

ضربان قلب طبیعی جنین بین 120 تا 160 ضربه در دقیقه است. این تعداد ضربان، خیلی سریع تر از چیزی است که بیشتر والدین انتظار شنیدن آن را دارند. در واقع، تعداد ضربان قلب جنین تقریباً دو برابر ضربان قلب بزرگسالان است.

منبع: mamanatural