دادن فلفل دلمه ای به نوزاد آیا ایمن است و فواید آن چیست؟

فلفل دلمه ای یکی از بهترین چاشنی هایی است که می توانید آن را به انواع سالادها، سوپ ها، خورشت ها و ... اضافه کرده و از طعم منحصر به فرد آن لذت ببرید. فلفل دلمه ای بیشتر غذاها را خوشمزه تر می کند، اما آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزاد نیز مجاز است؟ از چند ماهگی می توانیم به نوزاد فلفل دلمه ای بدهیم؟ در ادامه این متن همه چیز را درمورد دادن فلفل دلمه ای به نوزاد برای شما شرح خواهیم داد و می گوییم که آیا مصرف فلفل دلمه ای برای نوزادان بی خطر است یا نه؟

دادن فلفل دلمه ای به نوزاد از چند ماهگی امکان پذیر است؟

احتمالا می پرسید که ریختن فلفل دلمه ای در غذای نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟ باید بگوییم به محض آماده شدن نوزاد برای شروع مصرف سبزیجات یعنی حوالی پایان هشت ماهگی، می توانید فلفل دلمه ای را به فرزند شیرخوار خود معرفی کنید.سبزیجات خام مانند فلفل دلمه ای می توانند خطر خفه شدن را برای نوزادان و کودکان نوپا به همراه داشته باشند، بنابراین در هنگام ریختن فلفل دلمه ای در سوپ نوزاد خود حسابی محتاط باشید.

سیاره ما میزبان بیش از 50 هزار نوع فلفل است که بومی آمریکای مرکزی بوده و فرهنگ های مختلف آن را به عنوان ادویه، چاشنی و حتی به عنوان یکی از سبزیجات دوست دارند (اگرچه از نظر فنی در واقع فلفل یک میوه است). فلفل دلمه ای که ما به طور فراگیر آن را می شناسیم و دوستش داریم، حاوی کپسایسین نیست. کپسایسین یک ترکیب شیمیایی است که باعث می شود فلفل های چیلی بر روی زبان انسان احساس "داغی" و "تندی" را ایجاد کنند. در عوض، فلفل دلمه ای معمولاً شیرین و گاهی اوقات حتی کمی تلخ است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که طعم فلفل دلمه ای تا حد زیادی به رنگ آن بستگی دارد: فلفل دلمه ای سبز و بنفش به طور معمول تلخ تر از فلفل دلمه ای قرمز، نارنجی و زرد هستند که طعم میوه ای دارند. آیا می دانید که فلفل دلمه ای قرمز، نارنجی و زرد در واقع همان فلفل دلمه ای سبز هستند که مدت زمان طولانی تری روی بوته مانده و بیشتر رسیده اند؟

آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزادان مفید و سالم است؟

بله. فلفل دلمه ای مملو از ویتامین های A و C است، دو ماده مغذی اساسی که نوزادان برای رشد بینایی ، پوستی و سیستم ایمنی بدن خود به آن نیاز مبرمی دارند. یک واقعیت جالب که بد نیست آن را بدانید این است که در حقیقت، فلفل ها در هر وعده ویتامین C بیشتری نسبت به یک پرتقال ارائه می دهند! پس از این منابع غنی ویتامین C غافل نشوید. فلفل دلمه ای همچنین دارای ویتامین B6 فراوانی است که به فرزند شما انرژی می بخشد و به بدن کوچک او کمک می کند تا بتواند در سطح هورمون هایی که تنظیم کننده خلق و خو، چرخه های خواب و سایر عملکردهای بدن هستند، تعادل ایجاد کند.

به خاطر داشته باشید که مشخصات غذایی فلفل دلمه ای با توجه به رنگ آن تغییر می کند. فلفل دلمه ای های نارنجی، قرمز و زرد منابع اصلی بتاکاروتن و سایر کاروتنوئیدها هستند (هر دو این ها برای تولید ویتامین A در بدن مورد نیاز هستند)، در حالی که فلفل دلمه ای بنفش و قهوه ای سرشار از آنتوسیانین یعنی همان آنتی اکسیدان موجود در بلوبری و توت سیاه، هستند.

فلفل دلمه ای های قرمز و زرد همچنین مقادیر بیشتری ویتامین C دارند. توصیه می شود آن ها را در کنار غذاهای غنی از آهن مانند لوبیا و یا عدس سرو کنید، زیرا ویتامین C موجود در فلفل دلمه ای، به بدن فرزند شما کمک می کند تا بتواند آهن گیاهی موجود در حبوبات را در حداکثر میزان جذب کند. آهن در این مرحله از زندگی فرزند شما یک ماده مغذی ضروری است که باید به حد کافی دریافت گردد.

آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزادان خطر خفگی دارد؟

بله. سبزیجات خام می توانند برای نوزادان خطر خفگی را به همراه داشته باشند. برای کاهش میزان خطر، همیشه می توانید فلفل دلمه ای ها را بپزید تا نرم شوند و یا اینکه اگر می خواهید از فلفل دلمه ای خام استفاده کنید، می بایست آن را نازک برش داده و یا ریز ریز خرد کنید. به علاوه فراموش نکنید که همیشه در هنگام صرف غذا در نزدیکی فرزند خود باشید و از او مراقبت کنید تا خطر خفگی به حداقل برسد.

آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزاد حساسیت زا است؟

خیر. بروز آلرژی واقعی به فلفل دلمه ای، اتفاقی غیرمعمول است. با این حال، فلفل دلمه ای بخشی از خانواده گیاهان گل بادمجانیان است ، كه شامل بادمجان، هاكلبری، گوجی بری، فلفل، توماتیلو (میوه ای گرد مشابه به گوجه فرنگی)، گوجه فرنگی و سیب زمینی سفید و همچنین ادویه های تهیه شده از فلفل مانند فلفل قرمز و فلفل سیاه است. حساسیت به آلکالوئیدهای موجود در گیاهان این خانواده نسبتاً شایع است.

بنابراین به یاد داشته باشید که همانند معرفی هر نوع غذای جدیدی، در چند نوبت اول، مقدار کمی از فلفل دلمه ای را به فرزندتان داده و حتما خودتان هم در هنگام تغذیه در کنار او باشید و به خوبی بر واکنش های فرزندتان نظارت کنید. در صورت عدم بروز واکنش های آلرژیک، به تدریج می توانید با خیال آسوده مقدار آن را در وعده های بعدی افزایش دهید.

نحوه دادن فلفل دلمه ای به نوزاد، چگونه می توان فلفل دلمه ای را برای بچه هایی که از شیر گرفته شده اند، آماده کرد؟

هر نوزادی طبق جدول زمانی مختص به خود رشد می کند. پیشنهادات آماده سازی آورده شده در زیر فقط یک نمونه کلی و برای اطلاع رسانی بوده و قطعا جایگزین مشاوره حرفه ای با متخصص اطفال و یا متخصص تغذیه نخواهند بود. بنابراین هرگز توصیه های پزشکی حرفه ای را نادیده نگیرید و یا بر اساس آنچه که در اینجا خوانده اید و یا در اطرافتان دیده اید، از راهنمایی های پزشکی ارائه شده توسط پزشکان، چشم پوشی نکنید.

دادن فلفل دلمه ای به نوزاد 9 ماهه: در این سن می توانید یک چهارم فلفل دلمه ای کبابی و یا پخته شده را به فرزندتان بدهید. البته حتما دانه ها، بخش میانی، پوست و ساقه آن را جدا کنید. در این مرحله می توانید فلفل دلمه ای خام را نیز به فرزندتان بدهید. دانه ها، بخش میانی و ساقه را جدا کرده و فلفل دلمه ای را خیلی نازک برش دهید.

9 تا 12 ماهگی: در این سن فرزند شما احتمالاً در حال تمرین برای فراگیری مهارت در چنگال گرفتن است یعنی گرفتن اجسام در دست در جایی که انگشت اشاره و انگشت شست به هم می رسند. این بدان معناست که دیگر آن ها قادر هستند تکه های کوچک غذا را با سهولت بیشتری بردارند و در دست گیرند. برای کمک به تقویت این مهارت حالا زمان مناسبی است تا از اندازه برش های فلفل دلمه ای به طور قابل توجهی کاسته شود. سعی کنید فلفل دلمه ای پخته شده و خرد شده را به فرزندتان بدهید اما حتما با بخش میانی، دانه ها، پوست و ساقه آن را جدا کنید. همچنین می توانید فلفل دلمه ای خام را نازک برش داده و به فرزندتان بدهید.

12 تا 24 ماهگی: در این سن شما همچنان می توانید فلفل دلمه ای پخته شده که بخش میانی، دانه ها، پوست و ساقه آن جدا شده است را به فرزندتان بدهید و یا فلفل دلمه ای خام را به صورت نازکی و خلالی برش داده و بعد سرو کنید. تعجب نکنید اگر فرزند شما هنوز لقمه هایی از غذا را به بیرون تف می کند. طول می کشد تا دهان او به احساس سبزیجات خام عادت کند. به علاوه یادگیری تف کردن غذا به بیرون، قسمت مهمی از یادگیری خوردن است که فرزندتان باید آن را فرا گیرد، این مهارت خصوصا به او کمک می کند تا در مواقع خفگی، به خودش کمک کند و غذای گیر کرده را به بیرون تف کند.

نکته کلیدی: برای کندن و از بین بردن راحت پوست یک فلفل دلمه ای آن را از وسط نصف کنید؛ بخش میانی، دانه ها و ساقه را جدا کنید و آن را در روغن با حرارت زیاد (مانند روغن آووکادو) بیندازید تا تفت داده شده و برشته شود. سپس فلفل دلمه ای را از بخش کناری برش داده تا زمانی که جمع و در هم ریخته شود. پس از سرد شدن، پوست آن می تواند به راحتی کنده شود. قرار دادن فلفل ها در کیسه کاغذی بعد از پخت و پز هم کار یک فوت و فن خوب است!

دستور تهیه

فلفل دلمه ای بو داده با ریکوتا

مواد مورد نیاز برای تهیه:

  • 3-4 فلفل دلمه ای قرمز
  • 1 قاشق غذاخوری روغن آووکادو
  •  ½ فنجان پنیر ریکوتا

طرز تهیه:

1. فر را روشن کرده و در دمای 400 درجه گرم کنید.

2. فلفل ها را بشویید. سپس آن ها را از طول به دو نیم تقسیم کنید. بخش مرکزی، دانه ها و ساقه آن ها را جدا کنید.

3. روغن را در یک ظرف مخصوص فر ریخته، فلفل ها را در روغن بریزید و آن ها را ورقه ورقه روی هم قرار دهید. حدوداً 30 دقیقه در فر حرارت ببینند تا خرد و جمع شوند.

4. فلفل ها را از فر خارج کنید. پس از خنک شدن به اندازه کافی، پوست آن ها را بگیرید و دور بریزید.

5. فلفل های پخته شده را ریز خرد کرده و همراه با پنیر ریکوتا سرو کنید.

از امتحان کردن طعم های مختلف نترسید

اسیدیته شیرین فلفل دلمه ای به خوبی با غذاهای خامه ای مانند پنیر بز، پنیر موزارلا و ماست جفت می شود. غذاهای غنی از پروتئین مانند لوبیا، گوشت گاو، مرغ و صدف نیز با فلفل دلمه ای مطابقت خوبی دارند. به علاوه غذاهایی با چربی های سالم مانند آووکادو و آجیل نیز انتخاب های خوبی در کنار فلفل دلمه ای هستند. برای برخورداری از طعم بیشتر سعی کنید گیاهان تازه مانند ریحان را با غذاهای حاوی فلفل مخلوط کنید! توجه داشته باشید که برای دادن فلفل دلمه ای به نوزاد همراه با سایر طعم ها فقط و فقط می توانید از موارد مجاز و متناسب با سن نوزاد استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:

1- دادن بادمجان به نوزاد در چند ماهگی امکان پذیر است؟

2- از چند ماهگی به نوزاد کدو بدهیم؟ فواید دادن کدو به نوزاد

3- دادن کدو تنبل به نوزاد و فواید دادن کدو تنبل به نوزاد چیست؟

4- دادن لیمو ترش به نوزاد از چند ماهگی مجاز است وفواید آن چیست؟

?پرسش و پاسخ های دادن فلفل دلمه ای به نوزاد

آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزادان مفید و سالم است؟

بله. فلفل دلمه ای مملو از ویتامین های A و C است، دو ماده مغذی اساسی که شیرخواران برای رشد بینایی ، پوستی و سیستم ایمنی بدن خود به آن نیاز مبرمی دارند. یک واقعیت جالب که بد نیست آن را بدانید این است که در حقیقت، فلفل ها در هر وعده ویتامین C بیشتری نسبت به یک پرتقال ارائه می دهند! پس از این منابع غنی ویتامین C غافل نشوید. فلفل دلمه ای همچنین دارای ویتامین B6 فراوانی است که به فرزند شما انرژی می بخشد و به بدن کوچک او کمک می کند تا بتواند در سطح هورمون هایی که تنظیم کننده خلق و خو، چرخه های خواب و سایر عملکردهای بدن هستند، تعادل ایجاد کند.

دادن فلفل دلمه ای به نوزاد از چند ماهگی امکان پذیر است؟

به محض آماده شدن شیرخوار برای شروع مصرف سبزیجات یعنی حوالی پایان هشت ماهگی، می توانید فلفل دلمه ای را به فرزند شیرخوار خود معرفی کنید.سبزیجات خام مانند فلفل دلمه ای می توانند خطر خفه شدن را برای شیرخواران و کودکان نوپا به همراه داشته باشند، بنابراین در هنگام دادن آن ها به فرزندخود حسابی محتاط باشید.

آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزادان خطر خفگی دارد؟

بله. سبزیجات خام می توانند برای شیرخواران خطر خفگی را به همراه باشند. برای کاهش میزان خطر، همیشه می توانید فلفل دلمه ای ها را بپزید تا نرم شوند و یا اینکه اگر می خواهید از فلفل دلمه ای خام استفاده کنید، می بایست آن را نازک برش داده و یا ریز ریز خرد کنید. به علاوه فراموش نکنید که همیشه در هنگام صرف غذا در نزدیکی فرزند خود باشید و از او مراقبت کنید تا خطر خفگی به حداقل برسد.

آیا دادن فلفل دلمه ای به نوزاد حساسیت زا است؟

خیر. بروز آلرژی واقعی به فلفل دلمه ای، اتفاقی غیر معمول است. با این حال، فلفل دلمه ای بخشی از خانواده گیاهان گل بادمجانیان است ، كه شامل بادمجان، هاكلبری، گوجی بری، فلفل، توماتیلو (میوه ای گرد مشابه به گوجه فرنگی)، گوجه فرنگی و سیب زمینی سفید و همچنین ادویه های تهیه شده از فلفل مانند فلفل قرمز و فلفل قرمز است. حساسیت به آلکالوئیدهای موجود در گیاهان این خانواده نسبتاً شایع است.

منبع: solidstarts