دادن لیمو ترش به نوزاد از چند ماهگی مجاز است وفواید آن چیست؟

احتمالا می دانید لیمو ترش یکی از بهترین مرکبات است و در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها خصوصا سرماخوردگی، گلو درد و ... کاربرد دارد. اما دادن لیمو ترش به نوزاد از چند ماهگی مجاز است و چه فوایدی برای سلامتی او دارد؟ در ادامه این متن همه چیز را درمورد خوردن لیمو ترش برای نوزاد برای شما شرح خواهیم داد.

دادن لیمو ترش به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

لیمو ترش جزء مرکبات است و شما بعد از پایان یکسالگی می توانید انواع مرکبات را به نوزادتان بدهید. لیمو ترشها اسیدی هستند و دادن آب لیمو ترش به نوزاد و  هضم مقدار زیادی از آن برای شکم کوچک بچه می تواند سخت باشد، لیمو ترشها باعث ایجاد یا بدتر شدن ادرار سوختگی می شوند. اما پاشیدن کمی آب لیمو ترش برای نوزاد برای تغییر عطر و طعم خوب است!

مصرف لیمو ترش برای نوزادان و کودکان یک تا دو سال ایمن است؟

بله — لیمو ترش خطری برای سلامت کودک ندارد. لیمو ترش ها حاوی ویتامین ث هستند که در جذب آهن گیاهان به بدن کمک و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. به دلیل خاصیت بسیار اسیدی لیمو ترش، هضم آن در دستگاه گوارش در حال رشد کودک سخت است ، بنابراین باید به مقدار کم به کودک داده شود. سعی کنید چند قطره آب لیمو ترش را روی غذای کودک خود بپاشید، یا آن را با سبزیجات له شده مخلوط کنید. آب لیمو ترش بر ارزش غذایی خوراکی ها می افزاید و طعم ترش را به آن می دهد، طعم مهمی که کودکان هنگام بازی آن را کشف می کنند.

توجه: لیمو ترش ها به شدت در معرض آفت کش ها قرار دارند، بنابراین با خرید لیمو ترشهای ارگانیک ، میزان تماس با سموم را کاهش دهید.

 

آیا دادن لیمو ترش به نوزادان خطر خفگی دارد؟

دانه های لیمو ترش خطر خفگی دارند و همیشه باید قبل از سرو برداشته شوند. پوسته داخلی تمام مرکبات همچنین خطر خفگی دارد مثلا وقتی مرکباتی مانند پرتقال را درسته به کودک می دهید، پوسته های داخلی همچنان وجود دارند. اگرچه بعید است لیمو ترشی را که از وسط بریده اید به کودک بدهید، اما همیشه از قبل پوسته های داخلی و دانه های مرکبات را جدا کنید.

آیا دادن لیمو ترش به کودکان حساسیت زا است؟

نه. اما علی رغم اینکه حساسیت به لیمو ترش بسیار نادر است، غیرممکن نیست. همانطور که گفته شد ایجاد بثورات قرمز در اطراف دهان کودک هنگام غذا خوردن و یا بعد از آن در اثر آب اسیدی لیمو ترش زیاد دیده می شود. گاهی اوقات این بثورات فقط یک واکنش پوستی به مواد اسیدی بوده و نشان دهنده حساسیت غذایی نیست. اگر از این جهت نگران هستید، با پزشک متخصص کودکان و نوزادان مشورت کنید.

چگونه لیمو ترش را برای کودکانی که از شیر گرفته می شوند، آماده کنیم؟

هر نوزادی طبق جدول زمانی خود رشد می کند. آنچه در ادامه به عنوان پیشنهاد مطرح می کنیم تنها به منظور آگاهی بیشتر بوده و جایگزین تشخیص حرفه ای در حوزه پزشکی و تغذیه نیست، تاکید می کنیم که هیچ گاه توصیه های پزشکی را نادیده نگیرید و یا صرفا با اتکا به آنچه در این مقاله خوانده اید، اقدامی را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید.

12 ماهگی: در این سن کودک شما به تنهایی از چشیدن لیمو ترش لذت می برد. برای این کار ، یک برش لیمو ترش که دانه های آن از قبل برداشته شده اند به او بدهید و اجازه دهید تا معنای کلمه ترش را بیاموزد.

12 تا 24 ماهگی: همچنان لیمو ترش را داخل غذا بچکانید و برش های لیمو ترشی بدون دانه را همراه غذا به او بدهید. به کودک نوپای خود بیاموزید که چگونه لیمو ترش را روی غذای خود فشار دهد. این کار برای آنها لذت بخش است.

★ نکته: یک تکه آب لیمو ترش را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا مقداری کره بدون نمک هم بزنید، تا یک رومال ساده و خوشمزه برای گل کلم بخارپز، کلم بروکلی و مارچوبه درست شود.

طرز تهیه کلم بروکلی لیمو ترشیی برای نوزاد

مواد لازم:

• کلم بروکلی

• روغن زیتون یا کره بدون نمک

• لیمو ترش

طرز تهیه:

1- کلم بروکلی را بشویید و گلها را از ساقه چوبی جدا کنید. ساقه را برای وعده غذایی خود نگه دارید و گلدان ها را بخارپز کنید تا زمانی که خیلی نرم شوند اما له نشوند.

2- در حالی که کلم بروکلی در حال بخارپز شدن است، 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون یا کره ذوب شده را با آب لیمو ترشی تازه در یک کاسه مخلوط کنید تا ذرات کره یا روغن زیتون در آب لیمو ترش معلق بماند.

3- وقتی کلم بروکلی کاملاً پخت، گل کلم را از بخارپز به ظرف منتقل کنید. هم بزنید تا به خورد هم برود و خنک سرو کنید.

عطرها و طعم های افزودنی

خاصیت اسیدی لیمو ترش عطر و طعم خاصی به غذا می بخشد. سعی کنید آن را با سبزیجاتی مانند مارچوبه، گل کلم یا سیب زمینی میل کنید. گیاهانی مانند ریحان یا رزماری و پروتئین هایی مانند مرغ، ماهی، پنیر بز یا صدف نیز خوب هستند. برای دادن لیمو ترش به نوزاد عجله نکنید! اگر پس از خوردن لیمو ترش دیدید دلبندتان دچار ادرار سوختگی شده، چند ماه دیگر صبر کنید.

مطالعه بیشتر:

از چند ماهگی به نوزاد انار بدهیم؟ فواید دادن انار به نوزاد

از چند ماهگی به نوزاد خیار بدهیم؟ فواید دادن خیار به نوزاد

از چند ماهگی به نوزاد نعناع بدهیم؟ فواید دادن نعناع به نوزاد

از چند ماهگی به نوزاد ماست بدهیم؟ فواید دادن ماست به نوزاد

?پرسش و پاسخ های دادن لیمو ترش به نوزاد

دادن لیمو ترش به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

لیمو ترش جزء مرکبات است و شما بعد از پایان یکسالگی می توانید انواع مرکبات را به نوزادتان بدهید. لیمو ترشها اسیدی هستند و دادن آب لیمو ترش به نوزاد و هضم مقدار زیادی از آن برای شکم کوچک بچه می تواند سخت باشد، لیمو ترشها باعث ایجاد یا بدتر شدن ادرار سوختگی می شوند. اما پاشیدن کمی لیمو ترش برای تغییر عطر و طعم خوب است!

آیا لیمو ترش برای کودکان یک تا دو سال سالم است؟

بله — لیمو ترش خطری برای سلامت کودک ندارد. لیمو ترشها حاوی ویتامین ث هستند که در جذب آهن گیاهان به بدن کمک و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. به دلیل خاصیت بسیار اسیدی لیمو ترش، هضم آن در دستگاه گوارش در حال رشد کودک سخت است ، بنابراین باید به مقدار کم به کودک داده شود. سعی کنید چند قطره آب لیمو ترش را روی غذای کودک خود بپاشید، یا آن را با سبزیجات له شده مخلوط کنید. آب لیمو ترش بر ارزش غذایی خوراکی ها می افزاید و طعم ترش را به آن می دهد، طعم مهمی که کودکان هنگام بازی آن را کشف می کنند.

آیا دادن لیمو ترش به نوزادان خطر خفگی دارد؟

دانه های لیمو ترش خطر خفگی دارند و همیشه باید قبل از سرو برداشته شوند. پوسته داخلی تمام مرکبات همچنین خطر خفگی دارد مثلا وقتی مرکباتی مانند پرتقال را درسته به کودک می دهید، پوسته های داخلی همچنان وجود دارند. اگرچه بعید است لیمو ترشیی را که از وسط بریده اید به کودک بدهید، اما همیشه قبل پوسته های داخلی و دانه های مرکبات را جدا کنید.

آیا دادن لیمو ترش به کودکان حساسیت زا است؟

نه. اما علی رغم اینکه حساسیت به لیمو ترش بسیار نادر است، غیر ممکن نیست. همانطور که گفته شد ایجاد بثورات قرمز در اطراف دهان کودک هنگام غذا خوردن و یا بعد از آن در اثر آب اسیدی لیمو ترش زیاد دیده می شود. گاهی اوقات این بثورات فقط یک واکنش پوستی به مواد اسیدی بوده و نشان دهنده حساسیت غذایی نیست. اگر از این جهت نگران هستید، با پزشک متخصص کودکان و نوزادان مشورت کنید.

منبع: solidstarts