از چند ماهگی به نوزاد هویج بدهیم؟ فواید دادن هویج به نوزاد

وقتی تغذیه تکمیلی را شروع می کنید، بعد از گذشت دو تا سه هفته متخصص به شما می گوید که اکنون می توانید با کمک گوشت، برنج و هویج، یک سوپ ساده و خوشمزه برای نوزادتان درست کنید. به همین ترتیب هویج از جمله اولین مواردی است که می توان آن را به سوپ کودک اضافه کرد. در ادامه همه چیز را درمورد دادن هویج به نوزاد برای شما شرح خواهیم داد و میگوییم که آیا هویج برای نوزادان مفید است یا نه؟

دادن هویج به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

به محض آماده شدن نوزاد برای شروع تغذیه تکمیلی و مصرف مواد غذایی جامد، که عموماً در حدود 6 ماهگی است، می توان هویج را به فرزند نوزاد شما معرفی کرد. اما باید آن را بعد از آشنا شدن نوزاد با طعم فرنی و سوپ ساده، در قالب سوپ به نوزاد ارائه کنید. در حقیقت اگر به جد.ول غذای کمکی نگاه کنید خواهید دید که پوره هویج برای نوزاد یکی از مناسب ترین غذاها در ماه های اول بعد از شروع تغذیه تکمیلی است.

آیا دادن هویج به نوزاد مفید است؟

قطعا بله! جدا از اینکه هویج منبع عالی فیبر است، این خوشمزه نارنجی رنگ، تنها و غنی ترین منبع گیاهی آلفا و بتاکاروتن است. این دو کاروتنوئیدهایی هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند. ویتامین A یک ماده مغذی حیاتی برای رشد و تکامل چشم ها است و به علاوه سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند. این ویتامین همچنین به تنظیم رشد تقریباً هر سلول در بدن کمک می کند و ماده مغذی مهمی برای تأمین سوخت این مرحله از رشد و تکامل فرزند شیرخوار شما است.

نوزادان با مقادیر کم ویتامین A متولد می شوند و برای دریافت مقادیر کافی این ویتامین، به رژیم غذایی مادرشان (زیرا هر آنچه که مادر می خورد، از طریق شیر سینه هایش به فرزندش خواهد رسید) و یا شیر خشک، وابسته هستند. هنگامی که نوزادان، پا به مرحله تغذیه تکمیلی گذاشته و مصرف مواد غذایی جامد را شروع می کنند، بسیار ضروری است که در برنامه غذایی آن ها، منابع غذایی حاوی ویتامین A، گنجانده شوند. میوه ها و سبزیجاتی که به رنگ نارنجی روشن و زرد (مانند، هویج) هستند و همچنین سبزیجات برگ دار، بیشترین میزان کاروتنوئید را در خود دارند.

دادن آب هویج به نوزاد ۶ ماهه

برای دادن آب هویج به نوزاد عجله نکنید زیرا به راحتی می تواند سبب اسهال شود. این کار را به پایان نه ماهگی موکول کنید و حتما با دادن چند قاشق آب هویج شروع کنید تا اگر نوزاد کمی اسهال شد دچار دردسر نشوید. آب هویج برای نوزاد 8 ماهه اگر کم باشد معمولا خطری ایجاد نمی کند.

یک واقعیت جالب که بد نیست آن را بدانید، این است که رنگ های مختلف گیاهان، مواد مغذی مختلفی را برای حمایت از بدن فرزند شما ارائه می دهند. به عنوان مثال، هویج بنفش حاوی آنتوسیانین است که یک آنتی اکسیدان قوی است. در حالی که هویج قرمز رنگ، حاوی لیکوپن است که یک آنتی اکسیدان برای داشتن قلبی سالم به شمار می رود.

آیا دادن هویج به نوزادان خطر خفگی دارد؟

اگر خام باشد، بله، هویج می تواند برای فرزند شما خطر خفگی داشته باشد. برای به حداقل رساندن خطر خفگی، دادن هویج پخته به نوزاد بهتر است، به این منظور قبل از اینکه به فرزند خود هویج بدهید، آن هویج را تا زمانی که نرم شود، به خوبی بپزید (در حالت ایده آل هویج باید به اندازه ای نرم شود که با انگشت به راحتی خرد شود اما آنقدر هم نرم نباشد که وقتی فرزندتان می خواهد آن را با انگشتانش بردارد، له شود). به علاوه برای کاستن از میزان خطر خفگی، فراموش نکنید که از بریدن هویج خام و یا حتی هویج پخته شده به شکل تکه های سکه مانند (گرد)، خودداری کنید. بهترین شکلی که می تواند خطر گیر کردن هویج و خفگی نوزاد را به حداقل برساند این است که هویج ها را به شکل برش هایی مانند چوب کبریت و یا مربع، تقسیم کنید.

به علاوه درست مانند هر ماده غذایی دیگری، حتما مطمئن شوید که همیشه در هنگام صرف غذا در نزدیکی فرزند خود باشید و از او مراقبت کنید تا خطر خفگی به حداقل برسد.

آیا دادن هویج به نوزاد حساسیت زا است؟

خیر. همانطور که بارها گفته شده است، از نظر تئوری، یک فرد می تواند به هر نوع ماده غذایی حساسیت داشته باشد. بنابراین به یاد داشته باشید که همانند معرفی هر نوع غذای جدیدی، در چند نوبت اول، مقدار کمی از هویج را به فرزندتان داده و حتما خودتان هم در هنگام تغذیه در کنار او باشید. در صورت عدم بروز واکنش های آلرژیک، به تدریج می توانید با خیال آسوده مقدار آن را در وعده های بعدی افزایش دهید.

نحوه دادن هویج به نوزاد در ماه های مختلف

هر نوزادی طبق جدول زمانی مختص به خود رشد می کند. پیشنهادات آماده سازی آورده شده در زیر فقط یک نمونه کلی و برای اطلاع رسانی بوده و قطعا جایگزین مشاوره حرفه ای با متخصص اطفال و یا متخصص تغذیه نخواهند بود. بنابراین هرگز توصیه های پزشکی حرفه ای را نادیده نگیرید و یا بر اساس آنچه که در اینجا خوانده اید و یا در اطرافتان دیده اید، از راهنمایی های پزشکی ارائه شده توسط پزشکان، چشم پوشی نکنید.

دادن هویج به نوزاد در 6 تا 9 ماهگی: در این سن می توانید برش های بزرگ و طولانی، هویج کاملاً پخته را به فرزندتان بدهید و یا اینکه هویج ها را به صورت عمودی نگه دارید تا فرزندتان برای گرفتن آن و مستقلانه تشویق به غذا خوردن شود. برای کاهش خطر، هویج پخته شده را از طول برش دهید. روش دیگر برای دادن هویج به نوزاد کوچکتان این است که شما می توانید هویج پخته شده را له کرده و قاشق فرزند خود را از این پوره هویج پر کنید تا بعد خودش سعی کند به تنهایی قاشق را برداشته و محتویاتش را بخورد. به علاوه می توانید هویج خام را نیز رنده کنید و به همین صورت به فرزندتان بدهید.

کار دیگری که می توانید بکنید این است که هویج خام را به شکل و اندازه چوب کبریت های نازک برش داده و آن ها را برای جویدن به فرزند خود بدهید، اگرچه ممکن است با این کار مقدار زیادی ماده غذایی به معده فرزندتان نرسد، اما فواید بی نظیری برای تقویت فک کوچک او به همراه داشته و به زبان کمک می کند تا یاد بگیرد چگونه غذا را به کنار دهان که در نهایت دندان های کناری یا آسیا (مولار) در آن جا رشد می کنند، منتقل کند. این اقدام همچنین باعث شده تا یک بازخورد حسی برای «نقشه برداری و ترسیم» از فضای داخل دهان برای فرزند شما فراهم شود. همه اینها در نهایت، به توسعه و هماهنگی عمل جویدن کمک خواهند کرد.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که این روش با خطرخفگی همراه است، خصوصا اگر فرزند شما دندان ها و فک قوی داشته باشد، این احتمال وجود دارد که او تکه ای از هویج را گاز بگیرد. اگر این اتفاق افتاد، دست و پای خود را گم نکنید، کافی است یک نفس عمیق بکشید و یک لحظه به فرزند خود فرصت دهید تا آن را تف کرده و به بیرون بریزد. در چنین شرایطی بهتر این است که انگشتان و دستان خود را از دهان فرزند خود دور نگه دارید. به جای هول شدن، فرزند خود را خم کرده و به سمت جلو متمایل کنید تا در حالی که برای به بیرون انداختن تکه غذای گیر کرده در گلویش تلاش می کند، جاذبه نیز به کمک شما آمده تا تکه غذای مزبور، به سمت جلوی دهان فرزندتان بیاید. اگرچه این لحظات می تواند ترسناک بوده و احساس خطر و دلهره را برایتان به ارمغان بیاورد اما در عین حال لحظه و تجربه با ارزشی نیز هست، زیرا در حین این اتفاق، فرزند کوچک شما یاد خواهد گرفت که بلعیدن چه مواردی می تواند خطرناک باشد و به علاوه تمرین می کند تا در صورت لزوم، چگونه آن را بیرون بریزد تا دچار خفگی نشود.

دادن هویج به نوزاد در 9 تا 12 ماهگی: در این سن می توانید اندازه تکه های هویج های خرد شده را کاهش دهید و آن ها را به اندازه چوب کبریت و یا قطعات کوچک به اندازه یک لقمه برش دهید تا فرزندتان تلاش کند آن ها را با انگشتان خود بردارد و به دهان ببرد. این کار برای توسعه و تقویت مهارت در چنگ گرفتن نوزاد که یک مهارت حرکتی ظریف به شمار می رود، اقدام بسیار مناسبی است.

شما همچنین در این سن می توانید به فرزندتان هویج خام ارائه دهید (فراموش نکنید که برش دادن هویج به اندازه چوب کبریت، ایمن ترین شکل دادن هویج خام به نوزادان است، این در حالی است که برخلاف تصور، برش های ضخیم تر هویج، خطر بیشتری برای خفگی به دنبال دارند، آن ها به فرزند شما این امکان را می دهند که قدرت فک خود را افزایش دهد، گاز گرفتن را تمرین کند و سپس قطعات بزرگ را بیرون بریزد که همچنان یک مهارت کسب ایمنی ارزشمند است).

دادن هویج خام به نوزاد

فراموش نکنید که مصرف هویج خام یک عامل خطر متداول بروز خفگی در نوزادان است، بنابراین اطمینان حاصل کنید شرایطی که حواس او را پرت می کنند، به حداقل برسند (تلفن همراه و تبلت را از دسترس او دور کنید). به علاوه مطمئن شوید که در حین غذا خوردن فرزندتان در حالی که در یک صندلی نگهدارنده قرار گرفته است، در کنار او و مراقبش هستید.

دادن هویج به نوزاد در 12 تا 24 ماهگی: در این سن شما چندین گزینه پیش روی خود دارید. شما می توانید هویج پخته شده را به قطعات بزرگ و بلند برش داده و به عنوان فینگرفود از آن ها استفاده کنید و یا اینکه به کمک آن ها مهارت در چنگال گرفتن فرزندتان را تقویت کنید. یا اینکه می توانید به او هویج خام را پیشنهاد دهید (تقسیم کردن هویج ها به چهار قسمت از نظر طولی، با ایمنی بیشتر و خطر خفگی کمتری همراه است)، به علاوه فراموش نکنید که برش های ضخیم تر هویج، اگرچه مهارت های جویدن را در فرزندتان تقویت می کند اما خطر خفگی را نیز افزایش می دهد، بنابراین حسابی مراقب کوچولوی خود باشید.

ممکن است متوجه شوید که فرزند نوپای شما در حدود 18 ماهگی، قادر به گرفتن و خوردن هویج خام است. با این وجود مثل همیشه، هویج را به چهار قسمت تقسیم کرده و یک چهارم هویج خام را به او بدهید. این کار هم برای کاهش خطر خفگی لازم است و هم اینکه باعث می شود به نوزاد نوپای خود برای برای یادگیری جویدن و بلعیدن غذاهای چالش برانگیز به صورت بی خطر و ایمن، کمک کنید. البته باز هم، برای کاهش خطر، اطمینان حاصل کنید که یک محیط امن برای فرزند خود ایجاد می کنید و در زمان صرف غذا در کنار و نزدیکی او باشید.

آیا خوردن بخش سبز هویج خطرناک است؟

خیر. بخش های بالایی هویج نیز خوراکی است! علی رغم افسانه های مدرن مبنی بر سمی بودن آن ها، این قسمت های سبز و برگ های هویج نیز دارای مواد مغذی است. می توان از آن ها به عنوان گیاهان دارویی در سالادها استفاده کرد، آن ها را به سس پستو تبدیل کرد، و یا آن ها را خرد کرد و با دانه های کینوا، برنج و سایر غلات ترکیب کرد.

عطر و طعم شیرین هویج به خوبی با سیب، گوشت گاو، کلم، کرفس، زیتون، پیاز و مغزها به ویژه گردو، مطابقت دارد. هویج همچنین با ادویه هایی مانند انیسون، هل، دارچین و زیره به خوبی جفت می شود. برای دادن هویج به نوزاد همراه با سایر طعم ها فقط و فقط می توانید از موارد مجاز و متناسب با سن نوزاد استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:

1- دادن بادمجان به نوزاد در چند ماهگی امکان پذیر است؟

2- از چند ماهگی به نوزاد کدو بدهیم؟ فواید دادن کدو به نوزاد

3- دادن کدو تنبل به نوزاد و فواید دادن کدو تنبل به نوزاد چیست؟

4- دادن لیمو ترش به نوزاد از چند ماهگی مجاز است وفواید آن چیست؟

منبع: solidstarts