درد استخوان شرمگاهی در بارداری،درمان و علت درد چیست؟

باردار هستید و لگن شما درد می‌کند؟ این درد ممکن است مربوط به درد استخوان شرمگاهی باشد. در زیر در مورد درد استخوان شرمگاهی در بارداری، از جمله خطرها و درمان‌های احتمالی آن صحبت می‌کنیم. یک حرکت کششی ممکن است حال شما را جا آورد، اما آیا برای لگن نیز مناسب است؟ برای رسیدن به ثبات نسبی در دوران بارداری، شل‌شدگی رباط‌های اطراف لگن که به زودی اتفاق خواهد افتاد و خصوصا درمان درد استخوان شرمگاهی در بارداری چه کنیم؟

درد استخوان عانه در بارداری نشانه چیست؟

درد استخوان شرمگاهی (SPD) یا درد کمربند لگنی (PGP) زمانی رخ می‌دهد که رباط‌هایی که به طور طبیعی استخوان‌‌ لگن را متوازن نگه می‌دارد، پیش از زایمان شل شده و دچار کشیدگی می‌شود. (با نزدیک شدن زمان تولد نوزاد، همه چیز شروع به شل شدن می‌کند). در عین حال این اتفاق باعث ناپایداری مفصل لگن، که به اتصال شرمگاهی معروف است می‌شود و احساس عجیبی مانند درد لگن ایجاد می‌کند.

درد استخوان شرمگاهی در دوران بارداری چقدر شایع است؟

میزان بروز درد استخوان شرمگاهی که تشخیص داده می‌شود حدود ۱ در ۳۰۰ مورد بارداری است. هرچند برخی متخصصان اعتقاد دارند حدود ۲۵ درصد بانوان باردار‌ این درد را تجربه می‌کنند (در صورتی‌که این عارضه تشخیص داده نمی‌شود).

نشانه‌های درد استخوان شرمگاهی چیست؟

از نشانه‌های شایع درد استخوان شرمگاهی، دشواری در راه رفتن و دردی عذاب‌آور است. (گویا لگن در حال از هم گسیختن است). معمولا درد در ناحیه لگن است ولی در برخی بانوان به بخش فوقانی ران و میان‌دوراه نیز سرایت می‌کند.

درد در هنگام راه رفتن و انجام فعالیت سنگین شدیدتر می‌شود. مخصوصا فعالیت‌هایی که نیاز به بلند کردن یک پا مانند بالا رفتن از پله، لباس پوشیدن، رفتن به رختخواب و بیرون آمدن از ماشین و حتی غلت زدن در تخت دارد.

علت درد استخوان شرمگاهی در بارداری چیست؟

دلیل اصلی این اتفاق به طور قطع هورمونی به نام ریلکسین است. این هورمون باعث کشیدگی رباط‌های لگن شده و راه خروج جنین به دنیای بیرون را فراهم می‌کند.

گاهی هورمون ریلکسین کار خود را به خوبی انجام داده و باعث شل شدن عضلات اطراف استخوان لگن شده و آن را برای خروج راحت‌تر نوزاد فراهم می‌کند. این باعث جابه‌جایی و متاسفانه درد در مفصل لگن می‌شود.

آن‌چه باید در مورد درد استخوان شرمگاهی بدانید

در موارد بسیار نادر، ممکن است مفصل شکاف داشته باشد، شرایطی که به آن «ترک اتصال شرمگاهی» یا «جدایی سمفیز» می‌گویند، که باعث درد جدی در لگن، کشاله ران و باسن می‌شود. درد استخوان شرمگاهی ممکن است پس از زایمان بدتر شود و نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد، اما این اتفاق بسیار نادر است.در مورد اغلب مادران پس از به دنیا آمدن نوزاد، و کاهش تولید هورمون ریلکسین، رباط‌ها و حرکات به حالت طبیعی درمی‌آید.

درمان اتصال شرمگاهی در دوران بارداری

اگر از این مشکل در دوران بارداری خود رنج می‌برید،‌ روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید این درد را کاهش دهید. این روش‌ها شامل موارد زیر است:

• تا جای ممکن به بدن فشار وارد نکنید. برای لباس پوشیدن بنشینید. از برداشتن و هل دادن اشیای سنگین پرهیز کنید. (به طور جدی باید از آن پرهیز کنید!)

• پد گرم یا کیسه یخ روی استخوان لگن قرار دهید. اگر از پد گرم استفاده می‌کنید، بیش‌تر از ۱۰ دقیقه در محل قرار ندهید، زیرا باعث بالا رفتن دمای بدن جنین می‌شود. (باید هر ده دقیقه یک بار آن را بردارید و دوباره بگذارید).

• از کمربندهای بارداری استفاده کنید. این نوع کمربندها به صورت آنلاین در دسترس هستند. «کرست بارداری» استخوان‌های لگن را در طول بارداری در محل خود نگه می‌دارد.

• تمرین‌‌های کگل و لگنی انجام دهید. تمرین‌های مرتب لگن، به تقویت ماهیچه‌های این ناحیه کمک می‌کند.

• تا جای ممکن به بدن خود فشار وارد نکنید. برای لباس پوشیدن بنشینید. به طور جدی از برداشتن و هل دادن اشیای سنگین پرهیز کنید!

• قرص ضددرد مصرف کنید. اگر درد شدید باشد می‌توانید از متخصص بخواهید مسکن برای شما تجویز کند.

• فیزیوتراپی کنید. اگر انجام فیزیوتراپی گزینه مناسبی برای شما باشد، پزشک متخصص راهنمایی‌های لازم را ارائه خواهد داد.

اگر درد استخوان شرمگاهی در بارداری برایتان قابل تحمل است، سعی کنید آرام باشید و بدانید که این شرایط موقت است و با تولد نوزاد از بین خواهد رفت. پس تحمل کنید!

مطالعه بیشتر:

دلایل سنگینی واژن در دوران بارداری

علت درد و فشار در ناحیه واژن در بارداری

درد واژن در دوران بارداری به چه علت و درمان آن چیست؟

منظور از فشار واژینال و لگنی در بارداری چیست و چه دلایلی دارد؟

?پرسش و پاسخ های درمان درد استخوان شرمگاهی در بارداری

درد استخوان عانه در بارداری نشانه چیست؟

درد استخوان شرمگاهی (SPD) یا درد کمربند لگنی (PGP) زمانی رخ می‌دهد که رباط‌هایی که به طور طبیعی استخوان‌‌ لگن را متوازن نگه می‌دارد، پیش از زایمان شل شده و دچار کشیدگی می‌شود. (با نزدیک شدن زمان تولد نوزاد، همه چیز شروع به شل شدن می‌کند). در عین حال این اتفاق باعث ناپایداری مفصل لگن، که به اتصال شرمگاهی معروف است می‌شود و احساس عجیبی مانند درد لگن ایجاد می‌کند.

نشانه‌های درد استخوان شرمگاهی چیست؟

از نشانه‌های شایع درد استخوان شرمگاهی، دشواری در راه رفتن و دردی عذاب‌آور است. (گویا لگن در حال از هم گسیختن است). معمولا درد در ناحیه لگن است ولی در برخی بانوان به بخش فوقانی ران و میان‌دوراه نیز سرایت می‌کند. درد در هنگام راه رفتن و انجام فعالیت سنگین شدیدتر می‌شود. مخصوصا فعالیت‌هایی که نیاز به بلند کردن یک پا مانند بالا رفتن از پله، لباس پوشیدن، رفتن به رختخواب و بیرون آمدن از ماشین و حتی غلت زدن در تخت دارد.

علت درد استخوان شرمگاهی در بارداری چیست؟

دلیل اصلی این اتفاق به طور قطع هورمونی به نام ریلاکسین است. این هورمون باعث کشیدگی رباط‌های لگن شده و راه خروج جنین به دنیای بیرون را فراهم می‌کند.

برای درمان درد استخوان شرمگاهی در بارداری چه کنیم؟

از کمربندهای بارداری استفاده کنید. این نوع کمربندها به صورت آنلاین در دسترس هستند. «کرست بارداری» استخوان‌های لگن را در طول بارداری در محل خود نگه می‌دارد. تا جای ممکن به بدن فشار وارد نکنید. برای لباس پوشیدن بنشینید. از برداشتن و هل دادن اشیای سنگین پرهیز کنید. (به طور جدی باید از آن پرهیز کنید!)

منبع: whattoexpect