آزمایش چند روز بعد از انتقال جنین باید انجام شود؟

به شما حق می دهیم که بی صبرانه منتظر روز آزمایش چند روز بعد از انتقال جنین باشید. مراحل پر استرس درمان ناباروری را طی کرده و اکنون انتظار آزمایش چند روز بعد از انتقال جنین اصلا منصفانه به نظر نمی رسد!!! در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که چند روز بعد از انتقال جنین آزمایش خون بدهیم؟ و چرا آزمایش بتا چند روز بعد از انتقال جنین اهمیت دارد. بنابراین تا پایان مطلب همراه ما باشید.

چند روز بعد از انتقال جنین باید آزمایش خون داد؟

آی وی اف (IVF) یا لقاح آزمایشگاهی، درمانی برای حل مشکل ناباروری است که به بسیاری از افراد کمک کرده است تا رویاهای خود را برای بچه دار شدن تحقق بخشند. هنگام تلاش برای باردار شدن به کمک آی وی اف، دکتر مارک کالان و دکتر نوریت وینکلر متوجه شدند که بسیاری از خانم ها دوست دارند در همان زمان انتقال جنین، از باردار بودن خود مطلع و مطمئن شوند. اگرچه اگر چنین گزینه ای وجود داشت، بسیار خوب بود، اما واقعیت این است که بیماران پس از انتقال جنین فریز شده در طی پروسه آی وی اف، باید برای حدود دو هفته صبر کنند تا بتوانند آزمایش بارداری انجام دهند.

در این مقاله، دکتر کالان و دکتر وینکلر توضیح می دهند که چند روز بعد از انتقال جنین باید آزمایش داد و چرا برای انجام آزمایش بارداری، منتظر ماندن به مدت 14 روز بعد از انتقال جنین فریز شده، مهم است. برای افزایش اطلاعاتتان در این زمینه، با ما همراه شده و ادامه مطلب را بخوانید.

آزمایش های بارداری چه چیزی را تشخیص می دهند؟

آزمایش های بارداری خانگی یا همان بی بی چک ها، با بررسی وجود هورمون خاصی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار، بارداری را تشخیص می دهند.

هورمون hCG ، هورمونی است که پس از کاشته شدن و لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم و یا به عبارت دیگر، در زمان بارداری، به طور طبیعی ترشح می شود.

 چرا پس از انتقال جنین فریز شده، باید برای انجام آزمایش بارداری صبر کنید؟

اگر بخواهید بدانید که اهمیت صبر برای انجام آزمایش چند روز بعد از انتقال جنین چیست باید به شما بگوییم گرچه بسیاری از زنانی که تحت پروسه آی وی اف قرار گرفته و جنین فریز شده به رحمشان منتقل می شود، مایلند در اسرع وقت آزمایش بارداری را انجام دهند تا هرچه زودتر وضعیتشان مشخص شود، اما احتمالاً شنیده اید که پس از انتقال باید برای دو هفته صبر کرد و بعد آزمایش داد. برای اینکه بفهمیم چرا به این خانم ها گفته می شود که بعد از انتقال جنین باید دو هفته برای انجام آزمایش منتظر بمانند، ابتدا باید در مورد انتقال جنینی که فریز نشده، بیشتر بدانیم.

  • انتقال جنین فریز نشده (تازه): در فرآیند انتقال جنین تازه، یا فریز نشده، اگر آزمایش تشخیص بارداری خیلی زود انجام شود، خطر بروز نتیجه مثبت کاذب وجود دارد. این به این دلیل است که در طی پروسه آی وی اف، سطح هورمون hCG اغلب به دلیل داروهای مورد استفاده برای رشد، بلوغ و برداشت تخمک ها، افزایش می یابد. به همین دلیل، به زنانی که آی وی اف با انتقال جنین تازه برایشان صورت می گیرد، توصیه می شود که قبل از انجام آزمایش بارداری، حداقل برای دو هفته صبر کنند.
  • انتقال جنین منجمد یا فریز شده: انتقال جنین منجمد با انتقال جنین تازه کمی متفاوت است. در این فرآیند برداشت تخمک های بالغ (عمل تخمک کشی)، گاهی اوقات سال ها قبل از انتقال جنین اتفاق می افتد. معمولاً به زنانی که تحت انتقال جنین فریز شده قرار می گیرند، داروی هورمونی hCG داده نمی شود. در نتیجه، افزایش سطح hCG پس از انتقال جنین منجمد، به طور کلی نشانه خوبی است که نوید بارداری را می دهد.

انتظار برای آزمایش بارداری، کمک می کند تا از بروز نتایج نادرست جلوگیری شود

احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده است که اگر در پروسه انتقال جنین فریز شده، سطح هورمون hCG به دلیل داروهای مورد استفاده در آی وی اف، به طور کاذب افزایش نمی یابد، پس چرا باید بعد از انتقال جنین همچنان برای انجام آزمایش بارداری منتظر ماند؟

علت این است که کاشت و لانه گزینی جنین در رحم، می تواند چندین روز پس از انتقال جنین منجمد انجام شود. بنابراین انجام آزمایش بلافاصله پس از انتقال و در حالی که هنوز جنین لانه گزینی نکرده است، ممکن است منجر به نتیجه منفی کاذب شود. بنابراین انتظار برای فرا رسیدن زمان مناسب آزمایش، مانع از منفی شدن تست به صورت کاذب شده و در نتیجه بی دلیل احساس ناراحتی و ناامیدی نخواهید کرد.

چند روز بعد از انتقال جنین آزمایش بدیم؟بی بی چک بهتر است یا آزمایش خون؟

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود، این است که آزمایشات بارداری در منزل همیشه به اندازه کافی حساس نیستند تا میزان اندک hGC موجود در ادرار را در روزهای اولیه بارداری تشخیص دهند. به طور کلی، تا دو هفته پس از انتقال، سطح hCG به اندازه کافی بالا خواهد رفت تا بتوان وجود آن را در ادرار، با تست های بی بی چک تشخیص داد. بنابراین اکنون که می دانید انجام آزمایش چند روز بعد از انتقال جنین باید انجام شود، صبور باشید تا زمان مناسب برای انجام این تست ها فرا برسد.

 مطالعه بیشتر:

علائم حاملگی بعد از انتقال جنین در روش IVF

خونریزی بعد از انتقال جنین (IVF) نشانه چیست؟

آنچه در مورد ivf و آزمایش بتا بعد از ivf باید بدانید

مراقبت های بعد از آی وی اف و آیا گرفتگی بعد از IVF نشانه خوبی است؟

?پرسش و پاسخ های آزمایش چند روز بعد از انتقال جنین

برای تست بارداری بعد از انتقال جنین بی بی چک بزنیم یا آزمایش خون بدهیم؟

آزمایشات بارداری در منزل همیشه به اندازه کافی حساس نیستند تا میزان اندک hGC موجود در در ادرار را در روزهای اولیه بارداری تشخیص دهند. به طور کلی، تا دو هفته پس از انتقال، سطح hCG به اندازه کافی بالا خواهد رفت تا بتوان وجود آن را در ادرار، با تست های بی بی چک تشخیص داد.

چند روز بعد از انتقال جنین فریز نشده (تازه) ازمایش بارداری بدهیم؟

در فرآیند انتقال جنین تازه، یا فریز نشده، اگر آزمایش تشخیص بارداری خیلی زود انجام شود، خطر بروز نتیجه مثبت کاذب وجود دارد. این به این دلیل است که در طی پروسه آی وی اف، سطح هورمون hCG اغلب به دلیل داروهای مورد استفاده برای رشد، بلوغ و برداشت تخمک ها، افزایش می یابد. به همین دلیل، به زنانی که آی وی اف با انتقال جنین تازه برایشان صورت می گیرد، توصیه می شود که قبل از انجام آزمایش بارداری، حداقل برای دو هفته صبر کنند.

چند روز بعد از انتقال جنین منجمد یا فریز شده ازمایش خون بدهیم؟

انتقال جنین منجمد با انتقال جنین تازه کمی متفاوت است. در این فرآیند برداشت تخمک های بالغ (عمل تخمک کشی)، گاهی اوقات سال ها قبل از انتقال جنین اتفاق می افتد. معمولاً به زنانی که تحت انتقال جنین فریز شده قرار می گیرند، داروی هورمونی hCG داده نمی شود. در نتیجه، افزایش سطح hCG پس از انتقال جنین منجمد، به طور کلی نشانه خوبی است که نوید بارداری را می دهد.

آیا بلافاصله بعد از انتقال جنین می توان از باردار بودن یا نیودن مطلع شد؟

خیر. علت این است که کاشت و لانه گزینی جنین در رحم، می تواند چندین روز پس از انتقال جنین منجمد انجام شود. بنابراین انجام آزمایش بلافاصله پس از انتقال و در حالی که هنوز جنین لانه گزینی نکرده است، ممکن است منجر به نتیجه منفی کاذب شود. بنابراین انتظار برای فرارسیدن زمان مناسب آزمایش، مانع از منفی شدن تست به صورت کاذب شده و در نتیجه بی دلیل احساس ناراحتی و ناامیدی نخواهید کرد.

منبع: losangelesreproductivecenter