استراحت لگنی در بارداری یعنی چه و دلیل استراحت لگنی چیست؟

استراحت لگن اصطلاحی پزشکی است که از بانوی باردار درخواست می‌شود از فعالیت جنسی در دوران بارداری پرهیز کند. پزشک تشخیص می‌دهد که از چه نوع فعالیت جنسی پرهیز شود. بانوی باردار موظف است به لگن خود استراحت دهد و از کارهایی که پزشک برای او مشخص کرده پرهیز کند. اگر می خواهید بدانید که استراحت لگنی در بارداری یعنی چه و برای چه مادرانی مناسب است، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

استراحت لگنی در بارداری چیست؟

استراحت لگنی در بارداری، اصطلاحی مربوط به بارداری و به معنای پرهیز از مقاربت جنسی در دوران بارداری است. استراحت لگن، بنابر شرایط مختلف در دوران بارداری توصیه می‌شود و به معنای هر نوعی فعالیت جنسی است که شامل دخول باشد. در برخی موارد، استراحت لگن شامل پرهیز از هر نوع فعالیتی است که به لگن فشار وارد می‌کند، یا باعث انقباض عضلات لگن می‌شود. پیاده‌روی تند، ورزش‌های سنگین مربوط به پایین تنه و چمباتمه زدن از فعالیت‌هایی است که به ناحیه لگن فشار وارد می‌کند. به طور خلاصه، اگر پزشک استراحت لگن را توصیه کرده است، هر نوع فعالیتی که به لگن فشار وارد می‌کند باید محدود شود.

آیا استراحت لگنی در بارداری به معنای استراحت مطلق است؟

خیر. استراحت لگن به معنای استراحت مطلق نیست. در صورتی که استراحت لگن توصیه شده است، می‌توانید بیش‌تر فعالیت‌ها را انجام دهید، به شرط آن‌که این فعالیت فشاری غیرضروری به لگن شما وارد نکند. اگر پزشک پیشنهاد استراحت مطلق داده، محدودیت بیشتری خواهید داشت و بسیاری از فعالیت‌ها محدود خواهد شد.

دلایل احتمالی برای استراحت لگنی در بارداری

در شرایط زیر، پزشک متخصص استراحت لگن را توصیه خواهد کرد:

1. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

خونریزی یا لکه بینی، علامت هشداری در دوران بارداری است. گاهی خونریزی شدید به دلیل هماتوم کوریونی (خونریزی زیر جفتی) یا سقط جنین است. خونریزی در اوایل دوران بارداری شایع است و در آینده برطرف خواهد شد. در این شرایط، نیاز به استراحت لگن ممکن است تغییر کند.

2. سابقه زایمان زودرس

سابقه زایمان زودرس ممکن است اخطاری برای استراحت لگن باشد. ممکن است فعالیت جنسی مضر باشد. قبل از آن با پزشک و همسر خود مشورت کنید.

3. خطر زایمان زودرس

ارتباط جنسی احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد. بانوانی که خطر زایمان زودرس دارند، توصیه به استراحت لگن می‌شوند.

4. جفت سرراهی

جفت سرراهی به شرایطی گفته می‌شود که جفت به جای این‌که داخل رحم باشد، در قسمت تحتانی رحم قرار می‌گیرد. جفت سرراهی ممکن است جزئی یا کامل باشد. با این وجود، رابطه جنسی می‌تواند باعث تحریک دهانه رحم و آسیب به جفت شود و منجر به خونریزی یا حتی زایمان زودرس شود.

5. مشکلات گردن رحم

دهانه رحم کوتاه، ضعیف یا ناکافی مشکلی پزشکی است که متخصصان از آن اطلاع کافی ندارند و شرایط خطرناکی است که دهانه رحم بدون انقباض یا درد منظم باز می‌شود.

6. فتق

بانوانی که حین بارداری و قبل از آن دچار فتق می‌شوند، در خطر بالا قرار دارند. اگر فتق در وضعیتی باشد که منجر به زایمان زودرس شود، استراحت لگن توصیه خواهد شد.

7. سابقه سقط جنین

بانوانی که سابقه سقط جنین داشته‌اند، ریسک بالایی خواهند داشت. سقط باعث ضعیف شدن رحم و مشکلات گردن رحم می‌شود.

فواید استراحت لگنی در بارداری

این‌که در دوران بارداری از فعالیت جنسی منع شوید، ممکن است ناراحت‌کننده باشد. مخصوصا هنگامی‌که متوجه پوست صاف، موهای درخشان و برق داخل چشمان خود می‌شوید. اما استراحت لگن به دلیل مهمی توصیه شده که برای اطمینان از کاهش فشار بر روی لگن در هنگام انقباضات است. انقباضات لگن، منجر به زایمان زودرس خواهد شد مخصوصا اگر در دوران بارداری تجربه خونریزی و سقط داشته باشید. استراحت لگن به این معناست که از هر گونه خطر در دوران بارداری پیشگیری کنید. برای اطمینان از ایمنی بیشتر زایمان، باید از هرگونه خطر دور باشید..

استراحت لگنی در بارداری چه فرقی با استراحت مطلق دارد؟

اگر پزشک استراحت لگن داده، به این معنی نیست که نباید هیچ‌گونه فعالیت فیزیکی داشته باشید. محدودیت اصلی، انجام فعالیت جنسی است که با دخول همراه باشد. در برخی موارد خاص، تمرین‌های سنگین مانند راه رفتن تند، چمباتمه زدن یا تمرین‌های شدید پایین تنه نیز محدود می‌شوند. درصورت لزوم، پزشک متخصص این توصیه‌ها را ضروری می‌داند. به طور خلاصه، باید از هرگونه فعالیتی که لگن را تحت فشار قرار می‌دهد، پرهیز کنید. برخلاف استراحت مطلق، که از انجام اغلب فعالیت‌ها منع می‌شوید، استراحت لگن به شما اجازه انجام فعالیت‌های روزمره را می‌دهد.

کارهایی که می‌توانید در دوران استراحت لگنی در بارداری انجام دهید تا این دوران را سپری کنید

کارهای بسیاری وجود دارد که می‌تواند ذهن شما را مشغول کند تا دوران محدودیت استراحت لگنی را به راحتی بگذرانید. از آموختن زبان گرفته، مشغول شدن با کودک اول، مراقبه کردن برای رسیدن به آرامش و گذراندن زمان. در زیر فهرستی از کارهایی که مناسب شماست آمده است:

فراگیری مهارتی جدید و خلاق

• خود را به فعالیتی هنری که به آن علاقه دارید، مشغول کنید. می‌توانید نقاشی بکشید و به دیوار اتاق شیردهی به نوزاد آویزان کنید. یا شروع به بافتن چیزی کنید.

• در مورد دوران بارداری خود بنویسید، زیرا در حال نزدیک شدن به روز بزرگ هستید و این برای شما خاطره‌‌ای فراموش نشدنی خواهد بود.

• ممکن است دوست داشته باشید از خود و همسرتان در این دوران عکس بگیرید. آلبومی تهیه کنید و عکس‌های خود و نوزاد را در آن بچسبانید و هر روز با عکس‌های جدید آن را پر کنید.

• این دوران بهترین موقعیت برای جلسات آنلاین مربوط به رشته، حرفه و موضوعی است که همیشه علاقه داشته‌اید. هنگامی‌که کودک به دنیا می‌آید، ‌زمان کافی برای گرفتن مدرک نخواهید داشت.

• اگر دوست دارید یک زبان جدید یاد بگیرید، بهترین زمان است. یادگیری زبان هنگامی‌که کودک به مدرسه می‌رود برای شما بسیار مفید خواهد بود.

فعالیت‌های آرامش‌بخش

زمان‌هایی که بی‌حوصله هستید در این حس فرو نروید و خود را مشغول کنید. به زودی دلتان برای داشتن این اوقات فراغت تنگ خواهد شد.

• فهرستی از کتاب‌هایی که دوست دارید بخوانید، تهیه کنید و سعی کنید آن‌ها را تمام کنید.

• برنامه مورد علاقه خود را در تلویزیون تماشا کنید. تمام قسمت‌ها و فصل‌های آن را دنبال کنید و به روز باشید.

• فیلم‌هایی را ببینید که همیشه به آن‌ها علاقه داشتید، اما فرصت تماشای آن را نداشته‌اید.

• با دوستان خود در ارتباط باشید و تنها برای خوشگذرانی برنامه‌ریزی کنید.

فعالیت‌های روحیه‌بخش

باید به انجام فعالیت‌هایی که باعث تغییر روحیه شما می‌شود بپردازید.

• بهترین شروع این است که اتاق و کمد لباس‌های نوزاد را مرتب کنید تا فضای کافی برای وسایل نوزاد فراهم شود.

• کمدها، لباس‌ها و وسایل شخصی خود را مرتب کنید زیرا در آینده وقت کافی برای این کارها نخواهید داشت.

• اگر نیاز است فهرستی از وسایل و کارهایی که مربوط به نوزاد است، تهیه کنید و به خرید بروید. از روش اینترنتی برای خرید استفاده کنید. وسایل مورد نیاز را سفارش دهید و نگهداری کنید.

• با همسر خود وقت بگذرانید و پازل بازی کنید.

همیشه در خانه کاری برای انجام دادن وجود دارد. ممکن است برنامه‌هایی برای تغییرات در آشپزخانه داشته باشید، تغییر وسایل منزل یا مبلمان و وسایل اتاق خواب خود داشته باشیم.

• به دست‌ها و پاهای خود عشق بورزید و در سالن‌های زیبایی از خدمات مانیکور و پدی‌کور استفاده کنید. این کار روحیه شما را برای چند هفته بالا می‌برد.راه‌های حفظ ارتباط صمیمی در دورانی که در استراحت لگن هستید.

ارگاسم، در هنگام استراحت لگن می‌تواند همان چیزی باشد که به شدت دنبال آن هستید. این گرایشی است که نمی‌توانید در آن افراط کنید. مانند الماس می‌درخشید و همسر نمی‌تواند چشم از شما بردارد. در دوران استراحت لگن باید از دخول پرهیز کرد، زیرا به لگن فشار وارد می‌شود. روش‌های دیگری برای عشق ورزیدن بدون داشتن رابطه جنسی وجود دارد.

• هر زمانی که موقعیت فراهم بود دستان هم را بگیرید و یکدیگر را در آغوش بگیرید تا آتش عشق میان شما شعله‌ور باقی بماند.

• ماساژی خوب از همسر خود بگیرید و شما نیز او را ماساژ دهید. این کار تنها برای ایجاد آرامش نیست، بلکه راهی فوق‌العاده برای برقراری ارتباط فیزیکی با هم است.

• فراموش نکنید که همدیگر را بغل کنید و ببوسید. یک بوسه صبح‌بخیر، بوسه خداحافظی و بوسه شب‌بخیر بهترین «مانترا» برای یک بارداری سالم است.

• با همسر خود حرف بزنید و در مورد احساسی که دارید صحبت کنید. حرف زدن در مورد احساسات و تجربه‌های خود باعث نزدیک‌تر شدن بین زوج‌ها می‌شود.

• منچ، شطرنج و پازل بازی کنید تا بهم نزدیک‌تر شوید.

• فیلمی عاشقانه تماشا کنید تا خاطراتی خوب برایتان تداعی شود.

• آلبوم‌ها را از کتابخانه درآورید و عکس‌های عروسی، تولد و و پیاده‌روی‌های خود را تماشا کنید و خاطرات خود را زنده کنید.

• این بهترین زمان برای برنامه‌ریزی درمورد آینده است. تصمیماتی در مورد خانه و خانواده.

آیا استراحت لگنی در بارداری تاثیری بر روند حاملگی دارد؟

استراحت لگن تاثیری در بارداری ندارد و در واقع توسط پزشک به منظور جلوگیری از بروز هرگونه عارضه توصیه می‌شود و هنگامی تجویز می‌شود که پزشک مشکوک به تاثیر مخرب رابطه جنسی بر بارداری شما باشد و انجام هر نوع فعالیت جنسی را که منجر به فشار بر ناحیه لگن شود محدود می‌کند. پزشک وضعیت شما را تشخیص داده و با شما صحبت خواهد کرد. وی دلیل این توصیه و مدت زمان استراحت را به شما توضیح خواهد داد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر هنگام استراحت لگنی در بارداری نشانه‌های زیر را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا استراحت لگن را تجویز کند.

• درد در پشت یا در هر انقباض قبل از زایمان.

• خونریزی از واژن و هر نوع ترشح مایعی از واژن

• اگر سرکلاژ سرویکس دارید و متوجه شده‌اید که سرکلاژ در جای درستش نیست.

• اگر تسلیم نفس خود شدید و در دوران استراحت لگن، ارتباط جنسی برقرار کردید.

• اگر از زمین خوردن یا تصادف با ماشین دچار جراحت شده‌اید.

اگر در دوران بارداری دچار مشکلات خاصی شدید، پزشک بعد از معاینه برای شما استراحت لگنی در بارداری را توصیه خواهد کرد. مطمئن باشید موضوعی نیست که خیلی نگران آن باشید. روش‌های مختلفی برای مقابله با آن وجود دارد و در بیشتر موارد، این استراحت موقتی است. هنگامی که پزشک استراحت لگن را توصیه می کند، این امر به نفع سلامتی و بارداری شماست و برای اطمینان از امنیت شما و کودک است. کمی احتیاط به کسی آسیب نمی رساند و استراحت لگن ملاحظاتی است که برای بارداری سالم در نظر گرفته می‌شود.

مطالعه بیشتر:

آنچه که باید در مورد استراحت مطلق در بارداری بدانید

استراحت مطلق بارداری در چه شرایطی ضروری است؟

منظور از فشار واژینال و لگنی در بارداری چیست و چه دلایلی دارد؟

انواع استراحت مطلق در بارداری چگونه است و چه زمانی توصیه می شود؟

?پرسش و پاسخ های استراحت لگنی در بارداری

آیا استراحت لگنی در بارداری به معناس استراحت مطلق است؟

خیر. استراحت لگن به معنای استراحت مطلق نیست. در صورتی که استراحت لگن توصیه شده است، می‌توانید بیش‌تر فعالیت‌ها را انجام دهید، به شرط آن‌که این فعالیت فشاری غیرضروری به لگن شما وارد نکند. اگر پزشک پیشنهاد استراحت مطلق داده، محدودیت بیشتری خواهید داشت و بسیاری از فعالیت‌ها محدود خواهد شد.

در چه مواردی استراحت لگنی در بارداری به مادران توصیه می شود؟

1. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری. 2. سابقه زایمان زودرس. 3. خطر زایمان زودرس. 4. جفت سرراهی. 5. مشکلات گردن رحم.

آیا استراحت لگنی در بارداری تاثیری بر روند حاملگی دارد؟

استراحت لگن تاثیری در بارداری ندارد و در واقع توسط پزشک به منظور جلوگیری از بروز هرگونه عارضه توصیه می‌شود و هنگامی تجویز می‌شود که پزشک مشکوک به تاثیر مخرب رابطه جنسی بر بارداری شما باشد و انجام هر نوع فعالیت جنسی را که منجر به فشار بر ناحیه لگن شود محدود می‌کند. پزشک وضعیت شما را تشخیص داده و با شما صحبت خواهد کرد. وی دلیل این توصیه و مدت زمان استراحت را به شما توضیح خواهد داد.

استراحت لگنی در بارداری چه فرقی با استراحت مطلق دارد؟

اگر پزشک استراحت لگن داده، به این معنی نیست که نباید هیچ‌گونه فعالیت فیزیکی داشته باشید. محدودیت اصلی، انجام فعالیت جنسی است که با دخول همراه باشد. در برخی موارد خاص، تمرین‌های سنگین مانند راه رفتن تند، چمباتمه زدن یا تمرین‌های شدید پایین تنه نیز محدود می‌شوند. درصورت لزوم، پزشک متخصص این توصیه‌ها را ضروری می‌داند. به طور خلاصه، باید از هرگونه فعالیتی که لگن را تحت فشار قرار می‌دهد، پرهیز کنید. برخلاف استراحت مطلق، که از انجام اغلب فعالیت‌ها منع می‌شوید، استراحت لگن به شما اجازه انجام فعالیت‌های روزمره را می‌دهد.

منبع: parenting.firstcry