سوزش لگن در بارداری آیا این حس طبیعی است؟

احساس سوزش لگن در بارداری حسی بسیار آزاردهنده است که شاید نتوانید آن را به راحتی برای پزشکتان توصیف کنید. حس می کنید که جایی در درون لگنتان حس سوزن سوزن شدن شدید دارد و یا سوزش استخوان لگن در بارداری در نواحی استخوان پوبیس (زیر شکم) را تجربه می کنید. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا این حس طبیعی است یا نه؟

منظور از احساس سوزش لگن در حاملگی چیست؟

بدن بانوان در دوران بارداری به طور قابل توجهی تغییر می کند. از آنجا که کودک در حال رشد در حفره لگن است و همچنین باید هنگام زایمان از لگن عبور کند، بسیاری از این تغییرات در لگن قرار دارد. بانوان در دوران بارداری احساسات مختلفی را تجربه می کنند که ممکن است شامل ناراحتی لگن یا سوزش باشد. سوزش لگن در اوایل بارداری کمتر رخ می دهد اما هر قدر به پایان این دوران نزدیک تر می شوید و بدن شما بیشتر تحت تاثیر تغییرات ناشی از حاملگی قرار می گیرد، احتمال ابتلا به این عارضه بیشتر خواهد شد.

آیا سوزش لگن در بارداری طبیعی است؟

معنی درد سوزش در لگن در دوران بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. دردی که با گذشت زمان به طور مداوم بدتر می شود، ممکن است نشان دهنده آسیب یا چیز غیرطبیعی باشد. درد متناوب می تواند کاملاً طبیعی باشد. هایدی مورکوف و شارون مازل در کتاب خود با عنوان "در دوران بارداری چه انتظاری باید داشته باشید" توضیح داده اند که یکی از مهمترین دلایل سوزش یا ناراحتی در لگن در دوران بارداری درد رباط گرد است، یعنی کشش طبیعی رباط هایی که رحم را محافظت می کنند.

علت سوزش لگن در بارداری چیست؟

بسته به زمان سوزش لگن در دوران بارداری، درد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. دکتر ریموند پولیاکین در کتاب خود، " چرا از متخصص زنان و زایمان نمی پرسید" توضیح می دهد که در سه ماهه دوم و سوم، مادران شروع به ترشح هورمون ریلکسین می کنند. این باعث شل شدن رباط ها می شود و می تواند منجر به احساس سوزش یا جابجایی لگن شود زیرا استخوان های لگن به طور معمول کمی از یکدیگر جدا می شوند. گرچه گاهی اوقات ناخوشایند است، اما درد مربوط به ریلاکسین طبیعی است.

آیا سوزش شدید لگن در بارداری خطرناک است؟

مادرانی که سوزش لگن را تجربه می کنند که مداوم است یا با گذشت زمان بدتر می شود، باید احتمال عفونت را در نظر بگیرند. دکتر میریام استوپارد، در کتاب خود " بارداری و تولد" خاطرنشان می کند که تغییر سطح هورمون ها باعث می شود که عفونت های قارچی و عفونت های دستگاه ادراری در دوران بارداری نسبتاً شایع باشد. بانوانی که فکر می کنند ممکن است به عفونت مبتلا شده باشند باید برای بررسی سایر دلایل سوزش به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و در مورد چگونگی درمان این بیماری و احساس تسکین و راحتی راه حل هایی پیدا کنند. اگرچه نگرانی غیرمعمول نیست که ناراحتی لگن یا سوزش در دوران بارداری نشانه وجود یک مشکل است، اما در اکثر مواقع درد لگن طبیعی است. به طور کلی ، دکتر پولیاکین توضیح می دهد که، دردهای طبیعی بارداری می آیند و می روند و تغییر وضعیت باعث تشدید یا تسکین ناراحتی می شود. بانوانی که درد آنها به مرور زمان و با تغییر وضعیت تغییر نکرده ممکن است مربوط به اتفاقاتی باشد که ارتباطی با بارداری ندارد و باید به پزشک مراجعه کنند.

چه زمانی باید برای سوزش لگن در بارداری به متخصص مراجعه کنیم؟

درد لگن که دقیقاً بالای استخوان شرمگاهی رخ می دهد، شدید است و اگر با گذشت زمان در یک طرف قرار بگیرد، می تواند نشانه یک عارضه جدی بارداری باشد، دکتر استوپارد هشدار می دهد، بارداری های خارج رحمی باعث چنین دردی می شوند و زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به اشتباه به جای رحم در لوله فالوپ قرار می گیرد. با رشد تخمک، لوله را اشغال کرده و درد شدیدی ایجاد می کند. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به پارگی لوله، خونریزی قابل توجه و حتی مرگ شود. چنین دردهایی باید سریعاً به پزشک گزارش شود.

 مطالعه بیشتر:

درد لگن در بارداری از کی شروع میشود و نشانه چیست؟

درمان درد لگن در بارداری و علت درد لگن در بارداری چیست؟

برای درد لگن در بارداری چه باید کرد و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

درد لگن در بارداری چجوریه وعلل رایج درد لگن در بارداری چیست؟

?پرسش و پاسخ های سوزش لگن در بارداری

چه زمانی باید برای سوزش لگن در بارداری به متخصص مراجعه کنیم؟

درد لگن که دقیقاً بالای استخوان شرمگاهی رخ می دهد، شدید است و اگر با گذشت زمان در یک طرف قرار بگیرد، می تواند نشانه بارداری خارج رحمی باشد. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به پارگی لوله، خونریزی قابل توجه و حتی مرگ شود. چنین دردهایی باید سریعاً به پزشک گزارش شود.

آیا سوزش شدید لگن در بارداری خطرناک است؟

مادرانی که سوزش لگن را تجربه می کنند که مداوم است یا با گذشت زمان بدتر می شود، باید احتمال عفونت را در نظر بگیرند. دکتر میریام استوپارد، در کتاب خود بارداری و تولد خاطرنشان می کند که تغییر سطح هورمون ها باعث می شود که عفونت های قارچی و عفونت های دستگاه ادراری در دوران بارداری نسبتاً شایع باشد. بانوانی که فکر می کنند ممکن است به عفونت مبتلا شده باشند باید برای بررسی سایر دلایل سوزش به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و در مورد چگونگی درمان این بیماری و احساس تسکین و راحتی راه حل هایی پیدا کنند.

علت سوزش لگن در بارداری چیست؟

بسته به زمان سوزش لگن در دوران بارداری، درد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. دکتر ریموند پولیاکین در کتاب خود، چرا از متخصص زنان و زایمان نمی پرسید توضیح می دهد که در سه ماهه دوم و سوم، مادران شروع به ترشح هورمون ریلاکسین می کنند. این باعث شل شدن رباط ها می شود و می تواند منجر به احساس سوزش یا جابجایی لگن شود زیرا استخوان های لگن به طور معمول کمی از یکدیگر جدا می شوند. گرچه گاهی اوقات ناخوشایند است، اما درد مربوط به ریلاکسین طبیعی است.

آیا سوزش لگن در حاملگی طبیعی است؟

اگرچه نگرانی غیر معمول نیست که ناراحتی لگن یا سوزش در دوران بارداری نشانه وجود یک مشکل است، اما در اکثر مواقع درد لگن طبیعی است. بانوانی که درد آنها به مرور زمان و با تغییر وضعیت تغییر نکرده ممکن است مربوط به اتفاقاتی باشد که ارتباطی با بارداری ندارد و باید به پزشک مراجعه کنند.

منبع: hellomotherhood