اختلال دوقطبی در کودکان،آیا اختلال دوقطبی درکودکان شایع است؟

اختلال دوقطبی یک بیماری روانی است که با تغییرات شدید خلقی از پایین به بالا و از بالا به پایین همراه است. دوره‌های بالای با نام شیدایی و دوره‌های پایین با عنوان افسردگی شدید نامیده می‌شوند. این تغییرات خلقی ممکن است با هم ترکیب شوند و فرد هر دو حالت افسردگی و شیدایی را هم‌زمان تجربه کند. نشانه‌های بیماری اواخر دوران نوجوانی یا اوایل جوانی شروع به ظاهر شدن می‌کند، اما اختلال دوقطبی در کودکان نیز ممکن است دیده شود. بانوان بیش‌تر از آقایان مستعد این بیماری هستند و دلیل آن هنوز مشخص نیست.

آیا بیماری اختلال دوقطبی در کودکان شایع است؟

بله. اختلال دوقطبی اختلال نادری نیست. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، نشان داد حدود ۲.۶ درصد از جمعیت آمریکا که بیش از ۵ میلیون نفر هستند، با این اختلال زندگی می‌کنند. تشخیص اختلال دوقطبی مشکل است، اما نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن‌ها باشید.

نشانه‌‌های اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان چیست؟

علائم و نشانه‌های اختلال دوقطبی متفاوت است. بسیاری از این نشانه‌ها ممکن است به دلیل شرایط موجود ایجاد شود و به همین دلیل تشخیص را با مشکل مواجه می‌کنند. به طور کلی نشانه‌های اختلال دوقطبی را می‌توان به نشانه‌‌های شیدایی و نشانه‌هایی افسردگی تقسیم کرد.

۷ نشانه دوران شیدایی

شیدایی ممکن است نشانه‌های دیگری نیز داشته باشد، اما ۷ نشانه بارز این اختلال در زیر ذکر شده است:

1. احساس شادی و سرخوشی «زیاد» برای مدتی طولانی

2. کاهش نیاز به خواب

3. تند حرف زدن و اغلب با افکار سریع

4. احساس شدید ناآرامی و هیجان‌زدگی

5. آسان پرت شدن حواس

6. احساس اعتماد‌به‌نفس بیش از حد در توانایی‌های خود

7. انجام رفتارهای پرخطر،‌ مانند ارتباط های جنسی هیجان‌انگیز، قمارهای خانه برانداز یا ولخرجی‌های بیش از حد

۷ نشانه دوران افسردگی

همانند شیدایی، افسردگی نیز ممکن است نشانه‌های دیگری به‌همراه داشته باشد، اما ۷ نشانه بارز افسردگی ناشی از این اختلال در زیر ذکر شده است:

1. احساس ناراحتی یا نا امیدی برای مدت زمانی طولانی

2. دوری از خانواده و دوستان

3. از دست دادن هیجان برای فعالیت‌هایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌بردید

4. تغییرات شدید در اشتها

5. احساس خستگی شدید یا کمبود انرژی

6. اشکال در به‌ خاطر سپردن، تمرکز کردن و یا تصمیم‌گیری

7. فکر کردن یا اقدام به خودکشی و تمایل به مرگ

پیشگیری از خودکشی

اگر احساس می‌کنید شخصی در خطر فوری اقدام به خودکشی یا آسیب رساندن به دیگران است، کارهای زیر را انجام دهید:

1. با پلیس یا فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید

2. در کنار شخص بمانید تا کمک از راه برسد

3. هر نوع اسلحه، چاقو، دارو و یا هر چیزی که ممکن است باعث آسیب شود از او دور کنید

4. گوش کنید، از قضاوت، بحث،‌ تهدید یا فریاد کشیدن پرهیز کنید

اگر فکر می‌کنید شخصی در فکر خودکشی است، کارهای زیر را انجام دهید:

• با مرکز پیشگیری از خودکشی شهر خود تماس بگیرید.

انواع اختلال دو قطبی و نشانه‌های آن

۴ نوع شایع اختلال دوقطبی وجود دارد، اما فقط دو نوع آن قابل تشخیص است.

اختلال دوقطبی نوع ۱

این شکل کلاسیک از اختلال دوقطبی، در گذشته با عنوان «شیدایی افسردگی» نام برده می‌شده است. مراحل شیدایی در این نوع افسردگی به وضوع قابل تشخیص است. رفتار شخص و تغییر خلق و خوی او به‌وضوح دیده می‌شود و این نوسانات به حدی سریع است که فرد از کنترل خارج می‌شود. در صورتی‌که فرد درمان نشود، کارش به بیمارستان می‌کشد.

فردی مبتلا به دوقطبی نوع۱ است که دارای مراحل شیدایی باشد. برای این‌که مراحل شیدایی را در فرد تشخیص دهیم، باید:

• فرد دارای تغییر رفتارها و خلق و خویی باشد که شبیه به رفتار عادی او نیست.

• حالت شیدایی در اغلب روزها و تقریبا هر روز با شخص باشد.

• به مدت یک هفته ادامه داشته باشد و یا به حدی شدید باشد که فرد را به بیمارستان بکشاند.

افرادی که دارای اختلال دوقطبی۱ هستند،‌ معمولا اختلال افسردگی نیز دارند، اما دوره افسردگی لزوما به معنای تشخیص اختلال دوقطبی نوع ۱ نیست.

اختلال دو قطبی نوع ۲

اختلال دو قطبی نوع ۲ شایع‌تر از اختلال دوقطبی نوع ۱ است. در این نوع اختلال، نشانه‌های افسردگی دیده می‌شود، اما حالات شیدایی آن شدت کم‌تری دارد و به آن «شیدایی خفیف» گفته می‌شود. در صورتی‌که شیدایی مداوا نشود، فرد مبتلا شیدایی و افسردگی شدیدتری را تجربه خواهد کرد.

تشخیص دوقطبی نوع ۲ توسط خود شخص دشوارتر است و اغلب دوستان یا همسر او متوجه این نشانه‌ها شده و او را تشویق می‌کنند از متخصص کمک بگیرد.

انواع نادرتر اختلال دوقطبی

دو نوع اختلال دوقطبی دیگر وجود دارد که نسبت به اختلال دوقطبی نوع۱ و نوع۲ کمتر شایع است و اختلال خلق ادواری نیز نامیده می‌شود. در این اختلال، تغییرات خلقی مانند دوقطبی نوع ۱ و ۲ دیده می‌شود، اما ماهیت تغییرات شدید نیست. شخصی که به اختلال خلق ادواری مبتلاست، معمولا بدون مصرف دارو عملکردی طبیعی دارد، اگر چه ممکن است کار سختی باشد. در طول زمان ممکن است شخص به دوقطبی نوع ۱ یا ۲ مبتلا شود.

اگر اختلال دوقطبی مشخصا تشخیص داده نشود، یک دسته‌بندی کلی برای شخصی است که نشانه‌هایی از اختلال دوقطبی را از خود بروز می‌دهد. این نشانه‌‌ها برای تشخیص یکی از سه نوع اختلال دوقطبی کافی نیست.

تشخیص اختلال دوقطبی و درمان آن

هرچند تشخیص علائم اختلال دوقطبی در کودکان دشوار است، اما زمانی که تشخیص داده شد باید درمان آن آغاز شود.

تشخیص اختلالات دوقطبی در کودکان

تا زمانی که شیدایی شدید نداشته باشید، نشانه‌‌های اختلال دوقطبی به سختی قابل تشخیص است. افرادی که دچار شیدایی خفیف هستند،‌ اغلب احساس انرژی زیاد، اعتمادبه‌نفس بالا و پر از ایده‌ هستند و نیاز به خواب کمتری دارند. داشتن این خصوصیات اغلب باعث شکایت کسی نخواهد شد. اگر دچار افسردگی شوید، بیشتر احتمال دارد ‌به دنبال کمک باشید، اما ممکن است در این زمان، پزشک نشانه‌های شیدایی را مشاهده نکند.

درمان اختلال دوقطبی در کودکان

زمانی‌که اختلال دوقطبی تشخیص داده شد،‌ پزشک به دنبال بهترین روش درمان برای شماست. درمان اختلال دوقطبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• دارو

• رفتار درمانی

• درمان سوء مصرف مواد

• شوک درمانی

معمولا پزشک روان‌شناس ماهر درمان شما را آغاز می‌کند. همچنین ممکن است یک مددکار اجتماعی، روان‌شناس یا پرستار روان‌پزشک مراقبت از شما را به عهده گیرند. برای اطلاعات بیش‌تر در این مورد در اینترنت جستجو کنید.

مشورت با پزشک

درصورتی‌که فکر می‌کنید کودک شما یا یکی از اطرافیان‌تان دارای نشانه‌های اختلال دوقطبی در کودکان است، اولین اقدام باید مراجعه به پزشک متخصص باشد. فقط یک متخصص آموزش‌دیده می‌تواند این اختلال را تشخیص دهد و تشخیص درست کلید اصلی درمان مناسب است. دارو، درمان یا سایر گزینه‌های درمانی می‌تواند به شما کمک کند نشانه‌های اختلال را کنترل کرده و زندگی پربار و رضایت‌بخشی داشته باشید.

مطالعه بیشتر:

ژن ها عامل ابتلاء کودکان به اختلال دوقطبی

بارداری در بانوان دارای اختلال دو قطبی (Bipolar disorder)

اختلال نافرمانی مقابله جویانه در کودکان و درمان آن چیست ؟

دروغگویی کودک، نحوه برخورد با کودکان دروغگو چگونه باید باشد؟

?پرسش و پاسخ های اختلال دوقطبی در کودکان

تشخیص اختلالات دوقطبی در کودکان چگونه انجام می شود؟

تا زمانی که شیدایی شدید نداشته باشید، نشانه‌‌های اختلال دو قطبی به سختی قابل تشخیص است. کودکانی که دچار شیدایی خفیف هستند،‌ اغلب احساس انرژی زیاد، اعتمادبه‌نفس بالا و پر از ایده‌ هستند و نیاز به خواب کمتری دارند. داشتن این خصوصیات اغلب باعث شکایت کسی نخواهد شد. اگر دچار افسردگی شوید، بیشتر احتمال دارد ‌به دنبال کمک باشید، اما ممکن است در این زمان، پزشک نشانه‌های شیدایی را مشاهده نکند.

چه کسانی در معرض اختلال دو قطبی هستند؟

نشانه‌های بیماری اواخر دوران نوجوانی یا اوایل جوانی شروع به ظاهر شدن می‌کند، اما در کودکان نیز ممکن است دیده شود. بانوان بیش‌تر از آقایان مستعد این بیماری هستند و دلیل آن هنوز مشخص نیست

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دوقطبی یک بیماری روانی است که با تغییرات شدید خلقی از پایین به بالا و از بالا به پاشش همراه است. دوره‌های بالای با نام شیدایی و دوره‌های پایین با عنوان افسردگی شدید نامیده می‌شوند. این تغییرات خلقی ممکن است با هم ترکیب شوند و فرد هر دو حالت افسردگی و شیدایی را هم‌زمان تجربه کند.

درمان اختلال دوقطبی در کودکان چگونه انجام میشود؟

زمانی‌که اختلال دوقطبی تشخیص داده شد،‌ پزشک به دنبال بهترین روش درمان برای شماست. درمان اختلال دوقطبی ممکن است شامل موارد زیر باشد: دارو. رفتار درمانی. درمان سوء مصرف مواد. شوک درمانی

منبع: healthline