تبخال لب کودکان و درمان تبخال لب کودکان چیست؟

تبخال لب در کودکان شایع و نسبتاً بی خطر است، اما تبخال می تواند برای نوزادان خطرناک باشد. بر اساس آمارهای موجود تبخال لب بیشتر از 5 سالگی به بعد می تواند بثوراتی را در دهان، لب و بینی کودکان ایجاد کند هر چند احتمال ابتلا به آن حتی در نوزادان نیز وجود دارد. هر قدر سن نوزاد کمتر باشد، ویروس تبخال برای او بیشتر خطرناک خواهد بود. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که علت تبخال لب کودکان چیست و برای درمان تبخال روی لب کودکان چه باید کرد. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تبخال چیست؟

ویروس هرپس سیمپلکس 1، معروف به HSV-1، مسئول تبخال است. این ویروس مشابه ویروسی است که باعث ایجاد تبخال دستگاه تناسلی می شود HSV-2 نامیده می شود. ویروس تبخال در اعصاب صورت، خصوصا نواحی لب، بینی و چانه پنهان شده و در شرایط مناسب بروز کرده و زخم های تبخال که تاول های ریزی روی لب ها و اطراف لب را ایجاد خواهند کرد. تاول ها در عرض چند روز ظاهر می شوند و به مرور پوسته پوسته و خشک می شوند و سپس ظرف چند هفته ناپدید خواهند شد.

آیا تبخال لب کودکان مسری است؟

بله. تبخال لب کودکان همانند سایر تبخال ها مسری هستند و از طریق تماس نزدیک گسترش می یابند. این تماس می تواند شامل بوسیدن و به اشتراک گذاشتن فنجان ها، ظروف یا حوله ها باشد. دست آلوده به ترشحات تبخال به راحتی سبب سرایت آن خواهد شد.

وقتی فردی تبخال می زند، بعد از یکی دو روز زخم های تبخال دچار خارش و حس سوزن سوزن شدن می شوند در این زمان تبخال بیشترین سرایت را دارد و زمانی که تاول ها خشک می شوند، شدت سرایت آنها رو به کاهش می گذارد.

علت تبخال زدن لب کودکان و نوزادان چیست؟

اگر یک زن باردار به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا باشد، نوزاد می تواند از طریق تماس با مایعات موجود در کانال زایمان در حین زایمان، به تبخال نوزادی مبتلا شود. این مساله تقریباً در 90 درصد موارد علت اصلی تبخال نوزادی است، اگرچه نوزادان نیز می توانند اندکی پس از تولد به ویروس تبخال در اثر بوسیدن و ... مبتلا شوند.

علت تبخال لب در کودکان چیست؟

نوزادان می توانند از طریق تماس با زخم تبخال در شخص دیگر به ویروس تبخال مبتلا شوند. به همین سبب است که می گوییم نباید نوزادن را ببوسید! خیلی مهم است که افراد مبتلا به تبخال از بوسیدن نوزادان یا حتی لمس نوزاد با دستان آلوده اجتناب کنند.

آیا عفونت تبخال از طریق شیر مادر منتقل می گردد؟

خیر. عفونت تبخال قابل انتقال از طریق شیر مادر نیست. هرچند مادری که تبخال دارد باید بسیار مراقب باشد تا با دستان آلوده به ویروس نوزاد را به هیچ وجه لمس نکند.

آیا نوزادان هم تبخال می زنند؟

به ندرت اتفاق می افتد که نوزادان تازه متولد شده دچار تبخال شوند زیرا آنها هنوز آنتی بادی های مادر خود را در خون داشته و نسبت به این عارضه ها تقریبا مصون هستند. با این حال، از آنجا که سیستم ایمنی نوزاد زیر 6 ماه هنوز به طور کامل رشد نکرده است احتمال ابتلا به تبخال لب و دهان در آنها صفر نیست اما چنانچه نوزادی تبخال بزند، می تواند برای او بسیار خطرناک باشد.

آیا تبخال در نوزادان خطرناک است؟

بله. ویروس تبخال می تواند اثرات شدیدی روی نوزادی که کمتر از 6 ماه دارد، بگذارد. هنگامی که نوزاد برای اولین بار تبخال می زند، علائم آن ممکن است شدیدتر باشد. این ویروس حتی می تواند باعث تب، گلودرد شده و سبب تاول هایی شود که به داخل دهان گسترش می یابد.

علائم تبخال در نوزادان چیست؟

علائم اولیه عفونت تبخال در نوزاد تازه متولد شده عبارتند از:

• تب خفیف

• یک یا چند تاول کوچک پوستی که معمولا اطراف دهان است.

• امتناع از شیر خوردن

در موارد ابتلای شدید در نوزادان تازه متولد شده ممکن است علائم زیر نیز دیده شود:

• تب شدید

تشنج

• بی حالی شدید

چرا تبخال در نوزاد تازه متولد شده خطرناک است؟

ابتلا به تبخال بیشترین خطر را در نوزادان در هفته های اول زندگی دارد. ویروس تبخال در این زمان می تواند مشکلات جدی ایجاد کند و اگر به اندام ها، چشم ، مغز یا ریه ها سرایت کند، حتی ممکن است کشنده باشد. به همین سبب اگر فکر می کنید نوزاد تازه به دنیا آمده شما تبخال زده هر چه سریعتر به متخصص مراجعه کنید.

درمان تبخال لب کودکان و نوزادان چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفتیم ابتلا به تبخال لب کودکان در هفته های ابتدایی تولد نوزاد بسیار خطرناک است. به همین سبب باید نوزاد در بیمارستان بستری شود. نوزادانی که مبتلا به تبخال شده اند ممکن است لازم باشد تا 21 روز در بیمارستان بوده و با دریافت داروی ضد ویروسی داخل وریدی تحت نظر باشند.

برای نوزادان بالای 4 هفته هیچ درمانی لازم نیست. زخم های تبخال باید طی چند هفته به خودی خود از بین برود. اما در موارد شدید ابتلا لازم است کارهای زیر را انجام دهید:

• قرار دادن کمپرس سرد روی تاول ها

• استفاده از مسکن ها برای به حداقل رساندن ناراحتی

• مصرف داروهای ضدویروسی نسخه ای به صورت پماد یا قرص برای تسریع روند بهبودی

هنگامی که کسی یکبار به ویروس هرپس سیمپلکس مبتلا شد، این ویروس تا آخر عمر در سیستم عصبی وی باقی خواهد ماند. اگر چه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، کودکان و بزرگسالان فقط می توانند علائم عارضه را در هنگام بروز آن درمان کنند.

چگونه از ابتلای نوزادان و کودکان به تبخال پیشگیری کنیم؟

همانطور که مطالعه کردید تبخال لب کودکان چندان خطرناک نیست اما در نوزادان زیر یک ماه می تواند بسیار خطرساز باشد. به همین سبب اگر نوزاد تازه متولد شده دارید، به هیچ وجه اجازه ندهید هیچ کس آن ها را ببوسد خصوصا افزادی که بثورات مشکوک در سر و صورت خود دارند. بعلاوه اگر کسی به دیدن شما می آید، قبل از در آغوش گرفتن نوزاد تاکید کنید که دستان خود را با دقت با آب و صابون بشویند. اگر خودتان بعد از زایمان تبخال زدید شیردهی را قطع نکنید اما پیش از شیردهی حتما دستان خود را بشویید و هرگز تا قبل از خوب شدن تبخال نوزاد را نبوسید حتی دستان، بدن و ....

مطالعه بیشتر:

محافظت از جنین در برابر ویروس ها

درمان آفت دهان کودکان و درمان آفت لثه کودکان چیست؟

تبخال لب در بارداری به چه علت و آیا برای جنین ضرر دارد؟

برفک دهان نوزاد چیست و چگونه بفهمیم نوزاد مبتلا به برفک شده؟

?پرسش و پاسخ های تبخال لب کودکان

آیا تبخال لب کودکان مسری است؟

بله. تبخال لب کودکان همانند سایر تبخال ها مسری هستند و از طریق تماس نزدیک گسترش می یابند. این تماس می تواند شامل بوسیدن و به اشتراک گذاشتن فنجان ها، ظروف یا حوله ها باشد. دست آلوده به ترشحات تبخال به راحتی سبب سرایت آن خواهد شد.

علت تبخال زدن نوزادان چیست؟

اگر یک زن باردار به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا باشد، نوزاد می تواند از طریق تماس با مایعات موجود در کانال زایمان در حین زایمان، به تبخال نوزادی مبتلا شود. این مساله تقریباً در 90 درصد موارد علت اصلی تبخال نوزادی است، اگرچه نوزادان نیز می توانند اندکی پس از تولد به ویروس تبخال در اثر بوسیدن و ... مبتلا شوند.

آیا تبخال در نوزادان خطرناک است؟

بله. ویروس تبخال می تواند اثرات شدیدی روی نوزادی که کمتر از 6 ماه دارد، بگذارد. هنگامی که نوزاد برای اولین بار تبخال می زند، علائم آن ممکن است شدیدتر باشد. این عرص حتی می تواند باعث تب، گلودرد شده و سبب تاول هایی شود که به داخل دهان گسترش می یابد.

چرا تبخال در نوزاد تازه متولد شده خطرناک است؟

ابتلا به تبخال بیشترین خطر را در نوزادان در هفته های اول زندگی دارد. ویروس تبخال در این زمان می تواند مشکلات جدی ایجاد کند و اگر به اندام ها، چشم ، مغز یا ریه ها سرایت کند، حتی ممکن است کشنده باشد. به همین سبب اگر فکر می کنید نوزاد تازه به دنیا آمده شما تبخال زده هرچه سریعتر به متخصص مراجعه کنید.

منبع: medicalnewstoday