عوارض وازکتومی در دراز مدت و کوتاه مدت چیست؟

وازکتومی روشی است که طی آن لوله های انتقال دهنده اسپرم را بریده و مهر و موم می کند به این ترتیب اسپرم ها نمی توانند وارد مایع انزالی شوند در نتیجه یک مرد نمی تواند یک زن را باردار کند. به طور کلی از این روش به عنوان نوعی کنترل بارداری دائمی استفاده می شود. وازکتومی معمولاً در مطب پزشک انجام می شود. اگرچه این یک روش ایمن و معمولاً تایید شده است، اما عوارض بالقوه ای وجود دارد که می تواند رخ دهد. در ادامه این مطلب عوارض وازکتومی را در دراز مدت و کوتاه مدت برای شما شرح خواهیم داد.

عوارض وازکتومی در دراز مدت چیست؟

در حالی که خطرات ناشی از عوارض وازکتومی بسیار ناچیز است، ممکن است عوارض جانبی طولانی مدت را تجربه کنید. شایعترین عوارض وازکتومی شامل:

درد و ناراحتی

برخی از مردان ممکن است درد مزمن بیضه را به دنبال وازکتومی گزارش کنند. این درد می تواند آزار دهنده بوده و از خفیف تا شدید متفاوت باشد. تخمین زده شده است که حدود 1 تا 2 درصد از مردان پس از عمل درد مزمن بیضه را تجربه می کنند اما این دسته از افراد به ندرت برای اصلاح درد نیاز به جراحی بیشتر دارند.

نتیجه بخش نبودن جراحی وازکتومی

پس از وازکتومی، یک مرد باید اسپرم منفی در نمونه منی خود داشته باشد. در موارد نادر، مجرای وازدفران یا اسپرم بر که بریده شده می توانند با گذشت زمان دوباره رشد کرده و اتصال برقرار کنند. در نتیجه، یک مرد می تواند بعد از عمل وازکتومی دوباره در نمونه مایع منی خود اسپرم زنده داشته باشد که همین امر علت اصلی بارداری های ناخواسته بعد از وازکتومی است. تحقیقات اخیر تخمین می زند که این اتفاق در 0.05 تا 1 درصد.

اپیدیمیت

اپیدیدیم مجاری است که در پشت و بالای بیضه قرار دارد. به اسپرم اجازه می دهد تا به مجاری وازدفران یا اسپرم بر منتقل شود. هنگامی که یک مرد وازکتومی می کند، اسپرم هنوز می تواند به مجرای اپیدیدیم جریان داشته باشد، اما از آنجا که واز دفرنس قطع شده است اسپرم ها ممکن است در اپیدیدیم تجمع پیدا کنند. در بعضی از مردان، این تجمع می تواند باعث التهاب بیضه یا اپیدیدیمیت شود.

علائم مرتبط با این عارضه شامل درد و تورم است. اپیدیدیمیت به دنبال وازکتومی در حدود 1 تا 3 درصد از مردان به عنوان یکی از عوارض وازکتومی رخ می دهد.

فیستول وازوونوس

فیستول وازوونوس یک عارضه بسیار نادر وازکتومی است. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که چندین رگ خونی که به مجرای وازدفران متصل می شده اند پس از عمل وازکتومی مرد آسیب می بیند. این آسیب می تواند منجر به جمع شدن خون در عروق شود که منجر به ایجاد فیستول یا ارتباط غیرطبیعی بین عروق و رگهای خونی اطراف خواهد شد.

علائم فیستول وازوونوس ممکن است شامل خون در ادرار یا انزال خونی باشد. در حالی که این عارضه بسیار نادر است، اگر این علائم را دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

گرانولوم اسپرم

گرانولوم اسپرم یک توده اسپرم تجمع یافته است که می تواند باعث برجستگی های کوچک یا کیست هایی شود که اندازه آنها از 1 میلی متر تا 1 سانتی متر متفاوت خواهد بود. گرچه مردان مبتلا به گرانولوم اسپرم می تواند ضایعات متعددی را تجربه کند اما معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند همچنین برخی از مردان ممکن است در نواحی گرانولوما درد داشته باشند.

کارشناسان تخمین می زنند که 15 تا 40 درصد مردان تحت عمل وازکتومی، گرانولوم اسپرم را تجربه کنند. در بعضی موارد نیز ممکن است مجبور شود که گرانولوم را با جراحی بردارند.

عوارض وازکتومی در کوتاه مدت چیست؟

بعضی اوقات ممکن است طی چند ساعت تا چند روز پس از وازکتومی عوارض جانبی را تجربه کنید. این عوارض جانبی اغلب بیشتر از دوره بهبودی طول نمی کشند. با این حال، اگر در مورد عارضه ای نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

درد و ناراحتی

در حالی که این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، اما بعد از آن احساس ناراحتی و درد غیرمعمول نیست. در صورت بروز این مسئله ، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن می تواند کمک کننده باشد.

گزینه دیگر پوشیدن لباس زیر حمایتی است که بیضه ها را بلند می کند. این ممکن است مقداری تسکین درد نیز ایجاد کند.

تغییر رنگ کیسه بیضه

انتظار می رود پس از وازکتومی مقداری کبودی و تورم در کیسه بیضه وجود داشته باشد. این معمولاً نگران کننده نیست و اغلب به سرعت برطرف می شود.برخی از پزشکان ممکن است استفاده از کیسه های یخ پوشیده شده با پارچه را در بازه های زمانی 10 تا 15 دقیقه روی کیسه بیضه توصیه کنند. همچنین ممکن است مصرف داروهای ضد التهابی OTC مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن نیز برای کاهش التهاب کمک کننده باشد.

خونریزی یا هماتوم

عوارض مربوط به خونریزی کوتاه مدت پس از وازکتومی ممکن است در برخی موارد رخ دهد. این موارد شامل خونریزی از ناحیه جراحی یا هماتوم در همان نواحی است. هماتوم توده ای از خون است که می تواند به سایر ساختارهای اطراف خود فشار وارد کند.

کارشناسان تخمین می زنند که خونریزی یا هماتوم در 4 تا 20 درصد وازکتومی ها اتفاق بیفتد. با این حال، خونریزی معمولاً جای نگرانی ندارد و به دنبال عمل خود به خود برطرف می شود. در صورت ادامه خونریزی که باعث خیس شدن پانسمان شما می شود حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

عفونت محل جراحی

هر زمان برش ناشی از جراحی در جایی از بدن خود داشته باشید، احتمال بالقوه برای عفونت پس از عمل وجود دارد. پزشک شما اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن این خطر انجام می دهد. این اقدامات شامل مواردی مانند شستن دست، استفاده از دستکش استریل و تمیز کردن محل عمل با محلول مخصوص صابون قبل از ایجاد برش می باشد. به همین سبب باید عمل وازکتومی با رعایت کامل بهداشت در مراکر معتبر انجام شود.

پزشک معمولاً برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز نمی کند مگر اینکه در حال حاضر عفونت فعال داشته باشید یا سایر عوامل خطر مانند سابقه عفونت های محل جراحی و ... را داشته باشید.

تورم

تورم پس از وازکتومی می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. از جمله:

• خونریزی

• هماتوم

• تجمع مایع در محل بعد جراحی

تورم مربوط به عوارض وازکتومی معمولاً با گذشت زمان فروکش می کند. اگر تورم شما همچنان ادامه داشت، ممکن است لازم باشد پزشک ناحیه آسیب دیده را معاینه و حتی تخلیه کند.

چه مدت بعد از وازکتومی می توانیم جلوگیری نکنیم؟

انجام وازکتومی یک روش فوری کنترل بارداری نیست. پزشک به شما توصیه می کند که 8 تا 16 هفته پس از عمل برای تهیه نمونه منی برگردید. آنها نمونه را برای بررسی حضور اسپرم آزمایش می کنند تا مشخص کنند آیا شما و همسرتان می توانید از سایر روش های جلوگیری از بارداری چشم پوشی کنید یا نه.اگر دوباره به پزشک مراجعه کنید و هنوز تعدادی اسپرم در نمونه منی شما وجود داشته باشد، ممکن است به وازکتومی دیگری نیاز داشته باشید. عمل مجدد در کمتر از 1 درصد از کل مردانی که وازکتومی می کنند رخ خواهد داد.

در حالی که عوارض وازکتومی می تواند در تعداد کمی از مردان اتفاق بیفتد اما متاسفانه برخی مردان فکر می کنند که وازکتومی ممکن است بر عملکرد جنسی آنها تاثیر بگذارد. به یاد داشته باشید که وازکتومی نباید:

• بر عملکرد جنسی مرد تأثیر بگذارد

• خطرات سرطان را افزایش نمی دهد

• باعث درد قابل توجهی نمی شود

اگر در رابطه با عوارض وازکتومی مشکلی دارید، با پزشک خود صحبت کنید و قبل از جراحی نگرانی های خود را برطرف کنید.

مطالعه بیشتر:

بارداری بعد از عمل بازگشت وازکتومی

آیا امکان برگشت عمل وازکتومی وجود دارد؟

آزمایش اسپرم یا اسپرموگرام چیست و چگونه تفسیر می شود؟

فریز اسپرم، اسپرم فریز شده چیست و به چه کسانی توصیه می شود؟

?پرسش و پاسخ های عوارض وازکتومی

تورم پس از وازکتومی به چه دلیل رخ می دهد؟

تورم پس از وازکتومی می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. از جمله: • خون ریزی • هماتوم • تجمع مایع در محل بعد جراحی، تورم مربوط به عوارض وازکتومی معمولاً با گذشت زمان فروکش می کند. اگر تورم شما همچنان ادامه داشت، ممکن است لازم باشد پزشک ناحیه آسیب دیده را معاینه و حتی تخلیه کند.

چه مدت بعد از وازکتومی می توانیم جلوگیری نکنیم؟

انجام وازکتومی یک روش فوری کنترل بارداری نیست. پزشک به شما توصیه می کند که 8 تا 16 هفته پس از عمل برای تهیه نمونه منی برگردید. آنها نمونه را برای بررسی حضور اسپرم آزمایش می کنند تا مشخص کنند آیا شما و همسرتان می توانید از سایر روش های جلوگیری از بارداری چشم پوشی کنید یا نه.

آیا احتمال عفونت محل جراحی وازکتومی وجود دارد؟

هر زمان برش ناشی از جراحی در جایی از بدن خود داشته باشید، احتمال بالقوه برای عفونت پس از عمل وجود دارد. پزشک شما اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن این خطر انجام می دهد. این اقدامات شامل مواردی مانند شستن دست، استفاده از دستکش استریل و تمیز کردن محل عمل با محلول مخصوص صابون قبل از ایجاد برش می باشد. به همین سبب باید عمل وازکتمی با رعایت کامل بهداشت در مراکر معتبر انجام شود.

آیا بعد از جراحی وازکتومی درد داریم؟

در حالی که این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، اما بعد از آن احساس ناراحتی و درد غیرمعمول نیست. در صورت بروز این مسئله ، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن می تواند کمک کننده باشد

منبع: healthline