آفتاب سوختگی در کودکان و نوزادان چگونه درمان می شود؟

 شاید دوران کودکی خود را به خاطر بیاورید که والدین به پوستتان ضد آفتاب می زدند و شما را به ساحل می بردند. شما با اسباب بازی های ساحلی خود بازی می کردید و وقتی به خانه باز می گشتید آفتاب سوختگی ها را با خواهر و برادرتان مقایسه می کردید. کرم آلوئه ورا می زدید و منتظر بودید ببنید پوست چه کسی زودتر کنده می شود. خوب... آن روزها گذشتند. امروزه والدین با دانشی که درباره آسیب خورشید، پیری زودرس و سرطان پوست دارند، پیشگیری از آفتاب سوختگی در کودکان را بسیار جدی می گیرند. در ادامه این متن برای شما شرح می دهیم که برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در کودکان و نوزادان چه باید کرد و اگر اشتباهی رخ داد چگونه می توان آن را درمان نمود؟

منظور از آفتاب سوختگی کودک چیست؟

آفتاب سوختگی زمانی اتفاق می افتد که پوست در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید موسوم به یو وی قرار بگیرد. در این صورت لایه بیرونی پوست درست مانند شرایطی که روی یک سطح گرم قرار می گیرد، ملتهب می شود.

در 4 تا 6 ساعت اول پس از قرار گرفتن در معرض یو وی، قرمزی در محل آفتاب سوختگی مشاهده می شود. در 12 ساعت اول احتمالًا قرمزی عمیق تر و دردناک خواهد شد.

پوست همه حتی اگر به طور طبیعی کمی تیره تر باشد، در برابر اشعه ماورا بنفش آسیب پذیر است. اما نوزادان به طور ویژه سریع می سوزند. پوست آنها نازک و لطیف است، به این معنی که فورا در معرض آفتاب آسیب می بینند. همچنین نوزادان به اندازه کودکان بزرگتر و بزرگسالان ملانین ندارند. ملانین رنگدانه های پوستی هستند که در مقابل اشعه خورشید، از پوست محافظت های طبیعی به عمل می آورند.

دو نوع اشعه یو وی ای و یو وی بی وجود دارند که باید از کودکان در برابر آنها محافظت کنیم. یو وی بی متداول ترین عامل آفتاب سوختگی است، قرار گرفتن در معرض یو وی ای می تواند علائم زودرس پیری مانند چین و چروک و تغییر رنگ ایجاد کند. هر دو نوع اشعه ماورا بنفش احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.

چه موقع درمان آفتاب سوختگی در کودکان، اضطراری است؟

اکثر آفتاب سوختگی ها نیازی به درمان فوری ندارند، به کمک چند راه ساده می توان فوریت درمان را تشخیص داد.  

طبق نظر منابع علمی معتبر، آفتاب سوختگی گرم و قرمز همراه با احساس تحریک و ناراحتی در خانه قابل درمان است. اما اگر آفتاب سوختگی منجر به تاول یا علائم زیر شود، فوراً با پزشک کودک تماس بگیرید:

  • تب یا لرز
  • گیجی یا بی حالی
  • استفراغ
  • ضعف عمومی، تحریک یا احساس ناخوشی

این می تواند نشانه کمبود آب بدن کودک، گرما زدگی یا مسمومیت با آفتاب باشد و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

درمان آفتاب سوختگی نوزاد

اگر آفتاب سوختگی کودک خفیف و در خانه قابل درمان است، می توانید به چندین روش به او کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد و روند بهبود او را سرعت ببخشید.

با پوست آفتاب سوخته کودک چه کنیم؟

برای آرام شدن پوست آفتاب سوخته کودک، به دفعات لازم روی آن پارچه ای خنک و مرطوب قرار دهید. حتما هنگام استحمام از صابون های ملایم استفاده کنید تا تحریک نشود.

برای مرطوب نگه داشتن پوست کودک، می توانید از ژل آلوئه ورا یا لوسیون ملایم مخصوص کودک استفاده کنید. به یاد داشته باشید محصولات دارای رایحه باعث تحریک پوست می شوند و باید از مصرف آنها خودداری کرد.  

چه راهکارهایی باعث آرامش کودک می شوند

با حمام خنک، نوشیدن مایعات زیاد برای آبرسانی، استفاده از لباس های نرم و سبک به کودک کمک می کند تا از بدترین آفتاب سوختگی به راحتی عبور کند.

اگر با به کار بستن این راهکارها، کودک هنوز بی قرار و تحریک پذیر یا پوست او  متورم است، می توانید با تائید پزشک از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

به طور کلی استامینوفن برای نوزادان در هر سنی بی خطر است، اما ایبوپروفن در کودکان کمتر از 6 ماه نباید مصرف شود. برای کودکان زیر 2 سال ندارد به توضیحات روی بسته دارو اکتفا نکنید و حتما دارو را با نظر پزشک مصرف نمائید.

از انجام چه کارهایی خودداری کنیم

وقتی آفتاب سوختگی کودک رو به بهبود است، کودک را کاملاً در معرض آفتاب قرار ندهید. پوست به ویژه هنگام بهبودی از سوختگی قبلی آسیب پذیر است.

همچنین از دستکاری کردن یا ترکاندن تاول های ناشی از آفتاب سوختگی خودداری کنید. دستکاری تاول خطر ابتلا به عفونت های پوستی را افزایش می دهد.

شاید فکر کنید استفاده از یخ روی پوست آفتاب سوخته خوب است، اما به هیچ وجه توصیه نمی شود. پوست آسیب دیده بسیار حساس است و تحمل یخ را ندارد. بنابراین کمپرس سرد را جایگزین کنید.

خطرات آفتاب سوختگی در کودکان

در حالی که خیلی از ما بدون تجربه آفتاب سوختگی دوران کودکی را پشت سر گذاشتیم و آن را پدیده ای عادی می دانیم که خطری هم ندارد. اما طبق گزارش بنیاد سرطان پوست، خطر ابتلا به ملانوم، نوعی سرطان که در سلول های رنگدانه ای پوست رخ می دهد، در سالهای آتی زندگی برای  افرادی که در دوران کودکی آفتاب سوختگی جدی داشته اند، دو برابر می شود. در این حالت، کلمه "جدی" برای آفتاب سوختگی تعریف می شود که تاول ایجاد کند.

پتانسیل آسیب دیدن پوست با گذشت زمان افزایش می یابد، بنابراین هرچه آفتاب سوختگی بیشتر باشد، پوست در معرض خطر سرطان حساس تر خواهد شد. در عین حال بر اساس منابع معتبر، استفاده از ضد آفتاب می تواند 40 درصد خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، بنابراین هزینه برای کرم ضد آفتاب ارزش دارد.

جلوگیری از آفتاب سوختگی در کودکان

برخلاف بسیاری از مشکلات زندگی که نمی توان کاری برای آن انجام داد، در بیشتر موارد با دانش کافی می توان از آفتاب سوختگی در کودکان جلوگیری کرد.

 از آنجا که برخی راهکاری پیشگیری از آفتاب سوختگی مانند آغشته کردن بدن کودک با کرم ضد آفتاب، برای کودکان کم سن چندان ایمن نیست و توصیه نمی شود، می توانید برای پیشگیری از آفتاب سوختگی در کودکان راهکارهای زیر را امتحان کنید:

از آفتاب دوری کنید

زیر سایه بنشینید، یک چادر یا چتر که از شما در مقابل اشعه ماورا بنفش محافظت می کند، بر پا کنید. بهتر است از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که تابش خورشید بسیار شدید است، از استراحت در مقابل آفتاب بپرهیزید.

حتی در روزهای ابری از پوست خود در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کنید

فقط به این دلیل که نمی توانید آفتاب درخشان را ببینید، به این معنی نیست که اشعه ماورا بنفش وجود ندارد و به پوست شما راه نمی یابد. اگر قصد دارید تمام روز بیرون از خانه باشید، از کرم ضد آفتاب برای خودتان و فرزندان بالای 6 ماه خود استفاده کنید.

سر کودک را بپوشانید، فرزند شما به کلاه نیاز دارد

هر نوع کلاه لبه دار، مخصوصاً کلاهایی که دور سر را بپوشاند، می تواند در مقابل اشعه آفتاب معجزه کند. کلاه واقعا ستودنی است.

لباس های سبک یا ساحلی برای کودک تهیه کنید

با پوشاندن قسمتهای بیشتر پوست کودک، اگر بیشتر از 6 ماه دارد، کرم ضد آفتاب کمتری استفاده می کنید یا مجبور نیستید چند بار کرم بزنید. پوشاندن لباس مناسب از پوست کودکان کمتر از 6 ماه نیز محافظت می کند.

در  هوای گرم لباس نوزاد باید از رنگ های روشن و جنس سبک مانند پنبه سفید باشد. به این ترتیب احساس گرمای زیادی نمی کند. لباس شنا یا مایو نیز باعث استعمال کمتر کرم ضد آفتاب خواهد شد.

برای کودکان بزرگتر از ضد آفتاب استفاده کنید

ضد آفتابی با اس پی اف حدود 30 یا بیشتر از اشعه یو وی ای و یو وی بی محافظت می کند. حتماً هر 90 دقیقه یک بار ضد آفتاب بزنید. اگر کودک شنا یا عرق کرده باشد، دفعات استعمال را افزایش دهید.

سازمان غذا و دارو معتقد است که ضد آفتاب به طور کلی برای نوزادان زیر 6 ماه ایمن محسوب نمی شود. کودکان در این سن از مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب بیشتر از نور خورشید آسیب می بینند. بنابراین ، بهتر است آنها را کاملاً در معرض آفتاب قرار ندهید.

عینک آفتابی را فراموش نکنید

چشم های کودک نیز به اشعه ماورا بنفش حساس است. از عینکی استفاده کنید که کل چشمها و دور چشم را بپوشاند.

کلام آخر

غالباً ، آفتاب سوختگی کودک را آزار می دهد، پوست او را تا چند روز قرمز می کند و باعث ناراحتی او می شود. قرمزی پوست چندان جدی نیست اما اگر علائم بیماری جسمی همراه با سوختگی وجود دارد، باید فوراً تحت مراقبت های اورژانسی قرار بگیرند. آثار آفتاب سوختگی در کودکان بیشتر بلند مدت است نه کوتاه مدت. زیرا  سوختگی های جدی در دوران کودکی می تواند خطر ابتلا به ملانوم را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد، بنابراین لازم است اقدامات لازم را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را در کودکی انجام دهید. خوشبختانه، این کار آسان است و با یک پیشگیری ساده می توان کار مهمی انجام داد.

مطالعه بیشتر:

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده در تابستان

آیا استفاده از کرم ضدآفتاب برای کودکان مضر است؟

آفتاب ‌سوختگی در کودکان،علائم آفتاب ‌سوختگی در کودکان چیست؟

درمان سوختگی پای نوزاد وچه چیزی باعث سوختگی پای نوزاد میشود؟

?پرسش و پاسخ های آفتاب سوختگی در کودکان

چه موقع درمان آفتاب سوختگی در کودکان، اضطراری است؟

طبق نظر منابع علمی معتبر، آفتاب سوختگی گرم و قرمز همراه با احساس تحریک و ناراحتی در خانه قابل درمان است. اما اگر آفتاب سوختگی منجر به تاول یا علائم زیر شود، فوراً با پزشک کودک تماس بگیرید: تب یا لرز، گیجی یا بی حالی، استفراغ، ضعف عمومی، تحریک یا احساس ناخوشی

با پوست آفتاب سوخته کودک چه کنیم؟

برای مرطوب نگه داشتن پوست کودک، می توانید از ژل آلوئه ورا یا لوسیون ملایم مخصوص کودک استفاده کنید. به یاد داشته باشید محصولات دارای رایحه باعث تحریک پوست می شوند و باید از مصرف آنها خودداری کرد.

برای تسکین درد پوست ناشی از آفتاب سوختگی چه کنیم؟

برای آرام شدن پوست آفتاب سوخته کودک، به دفعات لازم روی آن پارچه ای خنک و مرطوب قرار دهید. حتما هنگام استحمام از صابون های ملایم استفاده کنید تا تحریک نشود.

چه نوع ضد آفتابی برای کودکان مناسب است و چگونه باید آن را استفاده کنیم؟

ضد آفتابی با اس پی اف حدود 30 یا بیشتر از اشعه یو وی ای و یو وی بی محافظت می کند. حتماً هر 90 دقیقه یک بار ضد آفتاب بزنید. اگر کودک شنا یا عرق کرده باشد، دفعات استعمال را افزایش دهید.

منبع: HEALTHLINE