درمان ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان چگونه است؟

ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان خصوصا زمانی که با علائمی همچون قرمزی، تورم یا حساسیت همراه می شود، ممکن است نشانه عفونت یا مشکل چشمی دیگری باشد. نوزاد تازه متولد شده با این علائم باید توسط پزشک معاینه شود. در این مقاله ما در مورد طبیعی بودن یا نبودن ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان صحبت می کنیم و نحوه درمان آن را در خانه توضیح می دهیم. همچنین به درمان پزشکی، عوارض و زمان مراجعه به پزشک اشاره خواهیم کرد.

آیا ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان طبیعی است؟

ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان که به آن قی کردن چشم نیز گفته می شود یک اتفاق معمول دراین سن است. در یک کلام ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان شایع است و به ندرت باعث نگرانی می شود.

دلیل ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان چیست؟

علت شایع ترشح چشم، مسدود شدن مجرای اشکی است. پزشکان گاهی اوقات این شرایط را داکریوستنوز یا انسداد مجرای نازولاکریمال می نامند.

اشک در غده اشکی تولید می شود که دقیقاً بالای چشم قرار دارد. مایع اشک به تمیز کردن و چرب کردن سطح چشم کمک می کند.

مجرای اشکی یا همان نازولاکریمال داکت، مجرای کوچکی است که در گوشه چشم نزدیک بینی قرار دارد. وقتی فرد پلک می زند، پلک ها مایع اشک را به داخل این مجاری هدایت می کنند و آن را به داخل بینی می ریزند.

اگر مجرای اشک مسدود شود، مایع اشک دیگر نمی تواند از سطح چشم تخلیه شود. در نتیجه انسداد می تواند باعث آبریزش چشم شده و ممکن است ترشحات چسبنده در گوشه ها ایجاد کند.

بر اساس آمار، تقریباً 20 درصد نوزادان مجرای اشک مسدود شده دارند. مجرای اشک مسدود شده می تواند یک یا هر دو چشم نوزاد را درگیر کند.

درمان خانگی ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان چیست؟

اگر ترشحات زرد چشم به دلیل انسداد مجرای اشک باشد، معمولاً در طی 4 تا 6 ماه بدون درمان برطرف می شود.

والدین اغلب می توانند نوزاد متولد شده با مجرای اشک مسدود شده را در خانه معالجه کنند. قبل از لمس ناحیه نزدیک چشم کودک، شستن دست ها با صابون و آب گرم برای جلوگیری از عفونت ضروری است. مراقب باشید که پس از صابون زدن دست ها، آنها را کاملاً آبکشی کنید تا صابون در چشم کودک وارد نشود.

برای از بین بردن ترشحات، یک تکه گاز استریل را در مقداری آب ولرم آغشته کرده و گوشه چشم را به آرامی پاک کنید. اگر مجرای اشک مسدود شده روی هر دو چشم تأثیر می گذارد، همیشه از قسمت جدید پارچه یا گاز برای تمیز کردن چشم دیگر استفاده کنید.

باد، هوای سرد و نور شدید خورشید همه می توانند علائم را بدتر کنند، بنابراین به محافظت از چشم نوزاد در مقابل این عوامل توجه کنید.

ماساژ برای باز شدن مجرای اشکی نوزاد چگونه است؟

یک پزشک همچنین ممکن است به شما آموزش دهد تا مجرای اشک مسدود شده را به آرامی ماساژ دهید تا به باز شدن آن کمک کند.

برای ماساژ مجرای اشک:

 1. نوک انگشت اشاره را روی پل داخلی بینی تازه متولد شده، کنار مجرای اشک مسدود شده فشار دهید.
 2. با انگشت در امتداد کنار بینی 2 یا 3 حرکت کوتاه به سمت پایین انجام دهید. اینها باید ملایم اما در عین حال کمی محکم باشند.
 3. ماساژ را دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر انجام دهید.

اگر قسمت بینی نوزاد تازه متولد شده متورم شد، فوراً ماساژ را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید.

درمان پزشکی ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان

در نوزادان تازه متولد شده، مجاری اشک مسدود شده طی چند ماه پس از تولد به خودی خود باز می شوند. با این حال، اگر این انسداد تا 1 سالگی برطرف نشده باشد، پزشک ممکن است یک روش درمانی پزشکی به نام عمل جراحی باز کردن مجرای بینی را توصیه کند.

این روش شامل قرار دادن یک پروب کوچک در مجرای اشک نوزاد است. با استفاده از پروب هایی که به تدریج اندازه آنها افزایش می یابد، پزشک می تواند مجرای اشک را باز کند. سپس آنها از محلول نمکی برای دفع ترشحات باقی مانده استفاده می کنند.

گاهی اوقات ، پزشک ممکن است یک لوله کوچک یا استنت را در مجرا قرار دهد تا مجرا باز مانده و از چسبندی مجدد آن جلوگیری شود.

قبل از انجام این روش، پزشک ممکن است نوزاد را تحت بیهوشی عمومی سبک قرار دهد. انجام این کار از احساس درد و پریشانی در نوزاد جلوگیری می کند.

عمل بازکردن مجرای اشکی معمولاً با موفقیت انجام می شود. برای كودكانی كه گرفتگی شدیدی دارند، پزشك برای پاك كردن و باز كردن مجرای اشك، روش جراحی پیچیده تری به نام جراحی داكریوسیستورینوستومی را توصیه می كند.

آیا ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان نشان دهنده عفونت است؟

ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان تازه متولد شده می تواند نشانه ای از التهاب ملتحمه یا همان عارضه چشم صورتی باشد. ورم ملتحمه نوعی التهاب ملتحمه است. ملتحمه غشای نازکی است که از جلوی چشم محافظت می کند. برخلاف مجرای اشکی مسدود شده، التهاب ملتحمه غالباً باعث قرمز شدن قسمت سفید چشم می شود.

علائم ورم ملتحمه در نوزادان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قی بستن اطراف چشم بین 1 تا 14 روز پس از تولد ایجاد می شود
 • پلک های پف کرده، قرمز یا حساس
 • چشم های قرمز و تحریک شده

التهاب ملتحمه در نوزادان ممکن است گاهی اوقات همراه با مجرای اشک مسدود شده دیده شود. با این حال، ممکن است مادر هنگام زایمان طبیعی نیز عفونت باکتریایی یا ویروسی به چشم نوزاد منتقل کند که منجر به التهاب ملتحمه شود.

اگر ورم ملتحمه به دلیل عفونت باشد، جدی است و نوزاد فوراً باید توسط پزشک معاینه شود. چنانچه عفونت باعث ترشح چشم شده باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های موضعی، خوراکی یا وریدی تجویز کند.

استفاده از پارچه گرم روی چشم آلوده می تواند به تسکین تحریک و کاهش تورم کمک کند.

درمان نکردن ترشحات زرد رنگ چشم در نوزاد چه عوارضی دارد؟

ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان به دلیل مسدود بودن مجاری اشکی می تواند منجر به عفونت به نام داكریوسیستیت شود. علائم داکریوسیستیت شامل موارد زیر است:

 • ترشح غلیظ بیش از حد از چشم
 • قرمزی در گوشه چشم
 • یک برجستگی یا تورم در کنار بینی
 • تب

اگر نوزاد تازه متولد شده دارای هر یک از این علائم باشد، مراجعه به متخصص ضروری است.

چه موقع برای ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان به پزشک مراجعه کنیم؟

 در صورتی که مجاری اشکی نوزاد بعد از چند ماه پاک نشود، باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

نوزادان تازه متولد شده با ترشحات چشمی یا آبریزش دائمی چشم باید توسط پزشک متخصص اطفال یا چشم پزشکی متخصص کودکان ویزیت شوند. این متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند علت ترشح را تشخیص داده و علائم عفونت را بررسی کنند.

نوزادان تازه متولد شده با علائم عفونت چشم باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند. علائم عفونت چشم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چشم های قرمز، چشم های آزرده یا پف کرده
 • پلک های متورم
 • خروج چرک زرد یا سبز از چشم
 • برجستگی یا تورم در گوشه داخلی چشم

آموختیم که ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان متداول و اغلب نتیجه انسداد مجرای اشک است. انسداد معمولاً طی 4 تا 6 ماه برطرف می شود.

با این حال، نوزادان تازه متولد شده با قرمزی چشم، ترشح چشم یا آبریزش زیاد از چشم باید برای تشخیص علت و رد احتمال عفونت چشم به پزشک مراجعه کنند.

والدین می توانند با پاک کردن ترشحات و ماساژ آرام و صحیح ناحیه دو بار در روز، نوزاد مبتلا به مجرای اشک مسدود شده را در خانه درمان کنند. یک پزشک می تواند نحوه انجام این کار را دقیقا به شما نشان دهد.

قرمزی، تورم یا درد در ناحیه چشم می تواند نشانگر عفونت چشم باشد. اگر نوزاد این علائم را دارد بلافاصله با پزشک صحبت کنید.

مطالعه بیشتر:

عفونت چشم کودکان + علایم دلایل و درمان های خانگی

درمان قی چشم نوزاد با چای یا شیر مادر؟ راه حل چیست؟

عفونت چشم نوزادان و علائم عفونت چشم در نوزادان چیست؟

آبریزش چشم نوزادان یا اپی فورا در نوزادان آیا خطرناک است؟

?پرسش و پاسخ های ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان

آیا ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان طبیعی است؟

ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان که به آن قی کردن چشم نیز گفته می شود یک اتفاق معمول دراین سن است. در یک کلام ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان شایع است و به ندرت باعث نگرانی می شود.

دلیل ترشحات زرد رنگ چشم در نوزادان چیست؟

علت شایع ترشح چشم، مسدود شدن مجرای اشکی است. پزشکان گاهی اوقات این شرایط را داکریوستنوز یا انسداد مجرای نازولاکریمال می نامند.

آیا قی کردن چشم نوزاد خودبخود برطرف می شود؟

اگر ترشحات زرد چشم به دلیل انسداد مجرای اشک باشد، معمولاً در طی 4 تا 6 ماه بدون درمان برطرف می شود.

ماساژ برای باز شدن مجرای اشکی نوزاد چگونه است؟

نوک انگشت اشاره را روی پل داخلی بینی تازه متولد شده، کنار مجرای اشک مسدود شده فشار دهید. با انگشت در امتداد کنار بینی 2 یا 3 حرکت کوتاه به سمت پایین انجام دهید. اینها باید ملایم اما درعین حال کمی محکم باشند. ماساژ را دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر انجام دهید.

منبع: MEDICALNEWSTODAY