تست NST چیست و چه کاربردی دارد؟

تست NST یکی از آزمایشهای معمول بارداری در سه ماهه‌ی سوم است که به منظور بررسی سلامت جنين، میزان ضربان قلب جنين در هنگام تکان خوردن را اندازه گیری می کند.

گاهی پزشک زنان و زایمان آزمایشی (تست NST) را تجویز می‌کند که هرگز نام آن را نشنیده‌ اید. آن چنان متعجب می ‌شوید که حتی سوالی نمی‌پرسید. هراسان خود را به منزل می‌رسانید و به گوگل سر می‌زنید. دلیلی برای ترس و نگرانی وجود ندارد.

تست NST یا تست بدون استرس چیست؟

NST مخفف non stress test است. همان طور که از نام تست NST پیداست، این آزمایش نباید باعث استرس شما یا فرزند درونتان شود. این آزمایش غیرتهاجمی است و باعث ناراحتی یا خطر جسمی نمی‌شود. به گفته‌ی دکتر جانا روسو، متخصص زنان و زایمان، این آزمایشی ایمن است و باعث آسیب دیدن جنین نمی شود. حتی اگر چند آزمایش NST هم انجام دهید نیز آسیبی به شما فرزندتان نمی‌رسد.

این آزمایش با دستگاه کاردیوتوکوگرافی انجام می‌شود، ماشینی که تپش قلب جنین را تفسیر می‌کند. در این تست، با استفاده از تکنیک داپلر، همزمان با احساس حرکات جنین توسط مادر، تسریع تعداد ضربان قلب جنین مشخص می شود.

این تست به منظور ارزیابی وضعیت سلامت جنین انجام می‌شود و در برگیرنده‌ی استفاده از یک مانیتور خارجی جهت مشاهده حرکات و تحریکات قلب جنین ( FHR ) همراه با حرکات جنین می‌باشد.

  این آزمایش معمولاً پس از هفته‌ی بیست و چهارم بارداری انجام می‌شود و تغییرات ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند و تغییر حالت جنین از حالت استراحت به فعال را زیر نظر می‌گیرد یا اگر در مراحل زایمان هستید، چگونگی واکنش فرزندتان هنگام انقباض‌ها را برررسی می‌کند. درست مثل ضربان قلب شما، قلب جنین نیز زمانی که فعال است، باید سریع‌تر کار کند. این آزمایش تضمین می‌دهد که فرزندتان سالم است و اکسیژن کافی دریافت می‌کند. اگر پزشک NST دیگری را توصیه کرد، علت آن را سوال کنید و اصلاً نگران نشوید. زیرا نتیجه‌ی غیرمعمول در اولین آزمایش به این معنا نیست که فرزند درونتان ضرورتاً با مشکلی روبه‌روست. امکان دارد او خواب باشد و هنگام آزمایش تکان نخورد.

هدف از این تست فراهم آوردن اطلاعاتی درباره‌ی اکسیژن‌رسانی به فرزندتان است که از طریق بررسی تپش قلب و چگونگی واکنش آن به حرکاتش انجام می‌شود.

 

موارد کاربرد تست بدون استرس NST چیست؟

اگر حرکت فرزندتان به ظاهر کمتر از معمول باشد، پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند. همه‌ی این موارد به وضعیت مادر و جنین بستگی دارد و ممکن است اجرای هفتگی یا دو بار در هفته‌ آن ضروری باشد. اغلب مادرانی که بارداری‌ پرخطری دارند این تست را انجام می دهند. دلایل احتمالی اجرای این تست عبارتند از:

  • کاهش حرکات جنین
  • سابقه‌ی از دست رفتن بارداری
  • بارداری چندقلو همراه با پیچیدگی‌ها
  • عملکرد غیرعادی جفت
  • بیماری‌های مادر (دیابت، فشار خون بالا، لوپوس، بیماری تیروئید، و بیماری قلب)
  • بارداری‌های از موعد گذشته (دو هفته از موعد زایمان گذشته باشد)
  • مشکلات احتمالی با رشد جنین
  • مایع آمنیوتیک بسیار زیاد یا کم
  • پره‌اکلامپسی

اگر تست NST نشان دهد که اوضاع طبیعی و فرزندتان سالم است، پس علتی برای القای زایمان وجود ندارد.  

 

تست NST چگونه اجرا می‌شود؟

برای این تست آماده‌سازی خاصی وجود ندارد. این تست در مطب پزشک اجرا می‌شود و بیست دقیقه زمان می‌برد. اگر بچه خوابیده باشد، لازم است که او را بیدار کنید (با نوشیدن آبمیوه یا حرکت کردن). مادر در وضعیت نیمه نشسته و خوابیده به طرف چپ قرار می‌گیرد سپس مبدل اولتراسونیک پس از آغشته شدن به ژل مخصوص توسط کمربند در قسمتی که ضربان قلب بصورت واضح شنیده می‌شود، قرار می‌گیرد. فشار خون مادر قبل از شروع تست و سپس هر 10 دقیقه چک می‌شود چنانچه افت و یا افزایش ناگهانی فشار خون مشاهده شود وضعیت اصلاح شده و مجدداً تست انجام می‌شود. این تست در هر زمانی بعد از 26 تا 28 هفتگی بارداری توصیه می‌شود.

 از شما درخواست می‌شود که هر زمان فرزندتان حرکت کرد، دکمه‌ای را فشار دهید. این عمل به پزشک اجازه می‌دهد تا هر زمان جنین حرکت کرد، تغییر احتمالی تپش قلب جنین را ثبت کند. احتمالاً نتایج آزمون در همان زمان بررسی می‌شود، در نتیجه این فرصتی برای شماست تا سوال‌های خود را بپرسید. اصلاً خجالت نکشید.

 

تفاوت سکسکه جنین با لگدهای جنین؟

به گفته‌ برجی ایرلند، نرس ماما، اگر این اولین بارداری شماست، احتمالاً در ابتدا هر وقت که فرزندتان تکان می‌خورد، هیجان زده می‌شوید. در آغاز این حرکات مانند بال زدن پروانه است، سپس ترکیبی از چرخش و گردش، لگدپرانی و سکسکه. به سرعت به ماه هفتم و بعد از آن می‌رسید و جنین خود را برای آن روز بزرگ آماده می‌کند. به این معنا که فرزندتان باید با جدیت تنفس را تمرین کند که گاهی به سکسکه تبدیل می شود (خصوصاً وقتی مایع آمنیوتیک بلعیده می‌شود). سکسکه‌ها تکان‌های آهنگ‌دار و مشخصی هستند که احتمالاً در روز یا شب چند بار آن را احساس می‌کنید. آنها فقط چند دقیقه ادامه می‌یابند، اما ادامه یافتن آن تا نیم ساعت هم طبیعی است. حرکات سکسکه با لگدپرانی متفاوت است. لگد زدن در سه ماهه‌ی آخر کاملاً مشهود (و ناراحت‌کننده) می‌شود. این وضعیت زمانی است که واکنش‌های راه رفتن و خزیدن بچه‌ی در حال رشد است و فضای محدود رحم باعث می شود لگدهای به سادگی احساس شوند. شاید این لگدپرانی و سکسکه کردن برای مادر ناراحت‌کننده باشد، ولی آسیب‌رسان نیستند.

 

منبع: نی نی پلاس