اندازه شکم در ماه اول بارداری

در دوران بارداری معمولاً چیزهایی باعث نگرانی شما می‌شوند که در حالت عادی توجهی به آنان ندارید. شکمم زیاد بزرگ نیست!  خیلی کوچک نیست؟ نوکش زیادی دراز است؟ زیادی مثلث شکل است؟ هر خانمی فرزندش را به گونه‌ای متفاوت حمل می‌کند، حتی برای برخی از یک بارداری تا دیگری نیز با هم فرق دارند. صرف نظر از اینکه در دوران بارداری تا چه حد دُرشت یا ریز هستید، مقایسه شکمتان با دیگران بسیار وسوسه‌انگیز است.

اکثر مادران باردار قطعاً از شکم برآمده خود و رشد فرزندتان احساس بسیار خوبی دارید تا اینکه شخصی در مورد بزرگ یا کوچک بودن شکمتان اظهار نظر کند و اینجاست که نگرانی آغاز می‌شود.

تغییرات اندازه شکم در ماه اول بارداری

در ماه اول بارداری نباید انتظار بزرگ شدن شکم خود را داشته باشید، در حقیقت این مساله در مورد سه ماه اول بارداری صدق می کند. زیرا در این زمان جنین و متعقات او از جمله جفت و کیسه آب هنوز آنقدر کوچک هستند که موجب برآمدگی شکم شما نخواهند شد. در هفته 20 ام بارداری، فوندال هایت یعنی بالاترین نقطه رحم به ناف می رسد و این زمانی است که به تدریج شما می توانید از روی بزرگ شدن اندازه شکم خود، رشد فرزند دلبندتان را نظاره گر باشید.

 

علت بزرگ شدن شکم در سه ماهه اول بارداری

با توجه به این که در این زمان رشد و تکامل جنین درون رحم از محدوده لگن مادر فراتر نمی رود، بزرگ شدن شکم مادران باردار، خصوصا در موارد تک قلویی، در سه ماهه اول معمولا ناشی از تجمع چربی در این نواحی خواهد بود.

 

مطالعه بیشتر:

1- اندازه شکم مادر در دوران بارداری

2- علت بالا بودن شکم در دوران بارداری

3- کوچک بودن شکم در بارداری نشانه چیست؟

4- بزرگ بودن شکم در بارداری

5- 7 عامل موثر بر شکل و اندازه شکم در دوران بارداری

6- تشخیص جنسیت جنین از روی شکل شکم در دوران بارداری

7- علت پایین بودن شکم در بارداری