The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل BPP چه زمان، چگونه و به چه دلیل انجام می شود

یکی از راه های پی بردن به وضعیت سلامتی جنین در رحم، این است که از طریق یک آزمایش به نام سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل سطح سلامت او مورد بررسی قرار گیرد. همچنین این تست یک بررسی خاص برای بارداری های پر خطر، یا جنینی که موعد تولد او گذشته باشد است.

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل (BPP) چیست؟

بیوفیزیکال پروفایل، یکی دیگر از روش های ارزیابی‌های سلامت جنین است، که اغلب زمانی که سایر تست‌ها (مانند تست بدون استرس NST) نیاز به پیگیری دارند انجام می‌شود. زمانی که همه نتایج نرمال و طبیعی هستند، به احتمال زیاد جنین در وضعیت مناسبی قرار دارد. اگر هیچکدام از این روش ها رضایت بخش نباشد، ممکن است آزمایشات بیشتری برای ارائه تصویر دقیق‌تر از وضعیت جنین ارائه شود.

بیوفیزیکال پروفایل یک تست ساده و بدون درد است که در دوران بارداری برای ارزیابی سلامت جنین شما انجام می‌شود. مخصوصاً تشخیص اینکه آیا او به اندازه کافی اکسیژن در رحم دریافت می‌کند یا نه. به طور معمول این کار زمانی انجام می‌شود که موعد زایمان شما گذشته باشد. اگر بارداری شما در معرض خطر باشد می‌توانید این تست را در سه ماهه سوم بارداری نیز انجام دهید.

دلایل تجویز سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل (BPP)

در اینجا برخی از دلایل برای انجام یک تست مشخصات بیوفیزیکی ذکر می‌شود.

 • شما مبتلا به دیابت هستید که با دارو درمان شده است، دیابت بارداری، فشار خون بالا یا سایر مشکلات سلامتی که می‌توانند بر بارداری تاثیر گذار باشند.
 • جنین شما کوچکتر از حد معمول است و یا باتوجه به سن بارداری رشد مناسبی نداشته است.
 • جنین‌تان کمتر از حد طبیعی تحرک دارد.
 • مایع آمنیوتیک شما بسیار کم یا بسیار زیاد است. متخصص شما یک تست بون استرس را برای اطمینان از سلامت و رشد جنین‌تان انجام می‌دهد.
 • از موعد زایمان شما گذشته است و پزشک متخصص شما می‌خواهد از وضعیت جنین در رحم آگاه شود.
 • شما قبلا یک جنین را در نیمه دوم بارداری به علت ناشناخته یا به علت یک مشکل که ممکن است دوباره تکرار شود، از دست داده‌اید.
 • شما یا جنین‌تان دچار یک بیماری هستید که نیاز به مراقبت دارید.

 خطرات و عوارض جانبی بیوفیزیکال پروفایل برای مادر و جنین

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل یک راه ساده، نسبتا ارزان و غیر تهاجمی برای ارزیابی سطح سلامت جنین است. برخی از پزشکان انجام آن را در مراحل پایانی بارداری برای تمامی مادران تجویز می کنند در حالی که برخی دیگر انجام این تست را فقط در برخی شرایط لازم می دانند.

تست بیوفیزیکال پروفایل، یک آزمایش غیر تهاجمی است که هیچ گونه خطر یا عوارض جانبی را برای مادر یا جنین به وجود نمی‌آورد. هرچند باید توجه داشت که در مورد اولتراسوند که مدت یک ساعت به طول می‌انجامد، نگرانی‌هایی وجود دارد.

 تست بیوفیزیکال پروفایل برای چه کسانی و چه زمانی انجام تجویز می شود؟

مادرانی که دو قلو یا چند قلو باردار هستند و عوامل خطر خاصی دارند، و همچنین افرادی که شرایطی نظیر فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ یا بیماری قلبی دارند، ممکن است نیاز به این آزمایش داشته باشند. همچنین اگر زمان زایمان شما گذشته باشد پزشکان معمولاً سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل را برای تعیین زمان القا زایمان پیشنهاد می‌کنند. به طور معمول، این تست در سه ماهه سوم بارداری انجام می‌شود.

 چگونگی انجام آزمایش سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل

یک تکنیسین مخصوص ضربان قلب جنین (مانند تست بدون استرس) را نظارت می‌کند و با یک سونوگرافی مخصوص مشابه سونوگرافی معمولی همراه می‌شود. اما به جای نگاه کردن به اندام‌ها و اندازه گیری‌ها، آزمون به طور کلی شاخص از سلامت جنین در رحم را ارزیابی می‌کند:

 • تنفس جنین: چگونه قفسه سینه جنین در هنگام تمرین تنفس در مایع آمنیوتیک حرکت می‌کند.
 • ضربان قلب جنین: تعداد ضربان جنین در هر دقیقه اندازه‌گیری می‌شود.
 • جنبش و حرکت جنین: جنبش‌ها طی یک دوره ۳۰ دقیقه‌ای مشاهده می‌شود. زمانی که جنین در خواب است، این دوره طولانی‌تر می‌شود.
 • انعطاف پذیری عضلات جنین: قابلیت انعطاف پذیری و کشیدگی یک بازو یا پا، با شمارش حرکات سریع و تند اندازه‌گیری می‌شود.
 • حجم مایع آمنیوتیک: مقدار مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد شما.

 تفسیر نتایج سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل

متخصص سونوگرافی امتیاز بین ۰ تا ۲ را به هر کدام از دسته بندی های فوق خواهد داد. نمره سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل بین ۸ تا ۱۰ "اطمینان‌ بخش" است، هر چند ممکن است تست بعداً تکرار شود. نمره ۶ ممکن است نیاز به آزمایش دوم در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت داشته باشند، یا بسته به سن بارداری شما ممکن است نوزاد شما به دنیا بیاید. امتیاز ۴ یا کمتر ممکن است به این معنی باشد که شما نیاز به آزمایش‌های بیشتری دارید یا ممکن است لازم باشد بلافاصله به اتاق زایمان منتقل شوید.

به یاد داشته باشید که حتی اگر امتیاز آزمایش شما طبیعی در نظر گرفته شود، سطح پایین مایع آمنیوتیک به این معنی است که نیاز به نظارت بیشتری دارید و در پاره‌ای از موارد، زایمان ضروری است.

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل اصلاح شده  یک نسخه کارآمدتر از شرح حال معمولی است که تست بدون استرس را با ارزیابی مقدار مایع آمنیوتیک تلفیق می‌کند. سطح پایین مایع آمنیوتیک ممکن است نشان دهد که یک جنین ادرار کافی تولید نمی‌کند و جفت ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشد. اگر جنین شما با تست بدون استرس واکنش مناسبی نشان می‌دهد و سطح مایع آمنیوتیک کافی است، به احتمال زیاد همه چیز خوب است.

 مطالعه بیشتر:

1- بررسی خطرات و عوارض سونوگرافی در دوران بارداری

2- سونوگرافی چهار بعدی چیست و چه زمانی انجام می شود؟

3- اطلاعاتی که انواع سونوگرافی بارداری در اختیار مادران قرار می دهد

4- زمان مناسب‌ انجام سونوگرافی غربالگری در بارداری!