The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آزمایش دیابت بارداری چگونه است؟

برای داشتن بارداری سالم و به دنیا آوردن فرزندی سالم، لازم است که از تمامی آنچه ممکن است در این دوران با آن مواجه شوید، اطلاعاتی داشته باشید تا اگر در این مسیر با مشکلی مواجه شدید از قبل آمادگی لازم را داشته باشید. البته جای نگرانی وجود ندارد، زیرا اکثر بارداریها به سلامت پایان میپذیرند، ولی مطمعناً از اینکه برای سلامتی خود و فرزند دلبندتان تلاش میکنید، آسودهتر خواهید بود. یکی از این موارد دیابت بارداری و راه های تشخیص و کنترل آن است. اگر می خواهد بدانید که آزمایش دیابت بارداری چگونه است و چه نکاتی را درمورد آن باید رعایت کنید، این متن را مطالعه کنید.

دیابت بارداری چیست و چه کسانی بیشتر در خطر هستند؟

افزایش قند خونی که برای اولین مرتبه در دوران بارداری مشاهده شود، دیابت بارداری نامیده می شود. به دلیل تغییرات هورمونی ای که طی بارداری ایجاد می‌گردد، درجاتی از اختلال عدم تحمل گلوکز بروز می‌کند. بدین معنا که مقدار قند خون افزایش می‌یابد. این تغییرات هورمونی معمولاً طی سه ماهه سوم بارداری خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می‌دهد. طی بارداری افزایش هورمون‌های ترشح شده از جفت، به انتقال مواد غذایی از مادر به جنین کمک می‌کنند. بخش دیگری از این هورمون‌ها در جهت پیشگیری از افت قند خون مادر فعالیت می‌کنند. این دسته از هورمون‌ها عملکرد انسولین را مختل می‌کنند و در نتیجه زمینه اختلال عدم تحمل گلوکز (افزایش قند خون) را موجب می‌شوند. بنابراین بدن شما برای جلوگیری از افزایش قند خون مجبور است انسولین بیشتری ترشح کند. البته سلول‌های موجود در لوزالمعده توانایی تولید انسولین بیشتر (سه برابر) را برای غلبه بر اثر هورمون‌های بارداری افزایش دهنده قند خون دارند. ولی هنگامیکه لوزالمعده نتواند انسولین کافی ترشح کند، میزان قند خون افزایش می‌یابد و در نهایت منجر به بروز دیابت بارداری می‌گردد.

تقریباً 3 تا 8 درصد از بانوان باردار حدود هفته‌های 24 – 28 بارداری دچار دیابت‌ بارداری می‌شوند و معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می‌رود. از آنجاییکه دیابت بارداری می‌تواند بر رشد و نمو جنین تاثیرات نامطلوبی داشته باشد، بهترین اقدام پیشگیری از وقوع دیابت بارداری است. ابتلای به این مشکل در اوایل بارداری می‌تواند منجر به بروز نقص‌های مادرزادی و افزایش خطر سقط جنین گردد. و اگر طی سه ماهه دوم و سوم بارداری بروز نماید، می‌تواند منجر به تغذیه و رشد بیش از حد جنین گردد.

 چه کسی در خطر است؟

  • بانوان مسن‌تر از 30 سال
  • بانوانی‌که تایخچه خانوادگی دیابت های نوع 2 دارند
  • بانوانی‌که سنگین وزن هستند
  • بانوانی‌که در بارداری قبلی خود، قندخون بالا یا نوزاد با وزن بالا داشته‌اند

 

آزمایش دیابت بارداری

برای پاسخ دادن به این پرسش که آزمایش دیابت بارداری چگونه است، قصد داریم آن را در قالب اصطلاح عمومی تست تحمل گلوکز برایتان شرح دهیم. تست تحمل گلوکز آزمایشی است که در آن مادر باردار نوشیدنی شیرینی می نوشد و یک ساعت بعد آزمایش خون انجام می دهد. اگر نتیجه آزمایش طبیعی نباشد، آزمایشات کامل تری نیاز است. آزمایش خوراکی تحمل گلوکز (OGTT) آزمایش دیگری است که می توادن دیابت بارداری را تشخیص دهد. در این آزمایش، میزان قند خون شما اندازه گیری می شود. سپس به شما نوشیدنی شیرینی داده می شود و پس از یک و 2 ساعت و در بعضی موارد پس از 3 ساعت میزان قند خون را دوباره اندازه گیری می کنند. میزان قند خون 140 mg/dL یا بیشتر در 80 درصد موارد دیابت بارداری را تشخیص می دهد. اگر این عدد کمتر از 130 باشد، در 90 درصد موارد دیابت بارداری وجود ندارد. اگر میزان قند خون بیش از 130 mg/dL باشد، آزمایش دیگری به صورت ناشتا باید انجام شود تا نتیجه دقیق تر تعیین شود.

آزمایش قند دراز مدت یا آزمایش هموگلوبین A1C، آزمایش دیگری است که دیابت بارداری را تشخیص می دهد. این آزمایش میزان قند خون را در دراز مدت، به صورت میانگین در چند ماه گذشته نشان می دهد.

 

روش های درمان دیابت بارداری

بعد از کسب اطلاعات کامل درمورد این که ازمایش دیابت در بارداری چگونه است، حال نوبت به کسب اطلاعاتی درمورد راهکار های درمانی رسیده است. مهم‌ترین جنبه درمان این مشکل به خوب و سالم خوردن مرتبط می‌گردد. به بانوان مبتلا به دیابت های بارداری توصیه می‌شوند، تا از برنامه غذایی سالمی پیروی کنند که از نظر تغذیه‌ای مناسب بارداری باشد، برای مثال رژیمی که حاوی کلسیم، آهن و اسید فولیک، چربی کم (خصوصاً چربی‌های اشباع شده)، سرشار از فیبر و کربوهیدارت‌های متوسط باشد، مثل حبوبات، پودر غلات، میوه‌ها، ماکارونی و برنج. بنابراین ضروری است، تا با متخصص تغذیه‌ای ملاقات کنید تا مواد مصرفی تغذیه‌ای شما را ارزیابی کرده و برنامه‌ تغذیه‌ای سالمی را برای شما برنامه‌ریزی کند.

ورزش منظم مثل پیاده‌روی، برای حفظ تناسب اندام و کسب آمادگی برای زایمان به شما کمک می‌کند. اما، همیشه پیش از شروع یا ادامه فعالیت‌های فیزیکی با پزشک گفتگو کنید.

نظارت بر میزان قند خون

در چنین شرایطی نظارت منظم بر میزان قند خون ضروری است، تا بر اساس نتایج بررسی‌ها روند درمان ارزیابی گردد و در صورت ضرورت  روند درمانی تغییر یابد. گاهی ممکن است برای کنترل میزان قند خون به تزریق انسولین نیاز باشد. معمولاً در هنگام بارداری قرص‌های کاهش دهنده قند خون مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

با آگاهی از این که آزمایش دیابت بارداری چگونه است؟ چه نتایج و خطراتی در کمین شما و جنین است؟ چه نکاتی را برای ادامه بارداری باید رعایت کنید؟ و ... می توانید علی رغم ابتلا به این بیماری، اوقات خوشی را پشت سر گذاشته و نوزاد سالمی را به دنیا بیاورید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آزمایش دیابت بارداری هفته چندم انجام می شود؟

2- همه چیز در مورد دیابت بارداری

3- عوارض دیابت بارداری روی جنین و راههای پیشگیری از آن