The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

ماموگرافی چیست و درچه مواردی از ماموگرافی استفاده‌‌‌ می‌شود؟

در بسیاری از متون پزشکی پستان ها را بخشی از دستگاه تولید مثلی بانوان در نظر می گیرند. یکی از دلایل این تقسیم بندی ان است که بافت پستان همانند رحم و تخمدان ها تحت تاثیر تعییرات هورمونی ماهیانه و نیز تغییرات ناشی از حاملگی قرار می گیرد. سلامت پستان ها در بانوان اهیت بسیار زیادی دارد. از این رو نوعی روش تصویر برداری به نام ماموگرافی ابداع شده است که با کمک آن می توان درون بافت پستان را مشاهده و بررسی کرد. اگر می خواهید بدانید که 

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یا ماموگرام عکس برداری با دوز پایین اشعه ایکس از پستان است. از این ابزار غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان و سایر بیماری‌‌‌های پستان استفاده‌‌‌ می‌شود. ماموگرافی آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که در آن قسمتی از بدن در معرض دوز اندکی از پرتو‌‌‌های یونیزه کننده برای تولید تصاویری از داخل اندام قرار‌‌‌ می‌گیرد. پرتو‌‌‌های به کار گرفته شده در این ابزار جز قدیمی‌ترین و متداول‌ترین شکل تصویر برداری پزشکی است. در ماموگرافی شاهد 3 پیشرفت بوده‌ایم که شامل ماموگرافی دیجیتال، تشخیص کامپیوتری و توموسنتز پستان‌‌‌ است.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی دیجیتال که به آن ماموگرافی دیجیتال همه جانبه هم‌‌‌ می‌گویند‌‌‌، نوعی سیستم ماموگرافی است که در آن تصاویر اشعه ایکس بصورت فایل دیجیتال کامپیوتری ذخیره‌‌‌ می‌شود. این سیستم شبیه به سیستم‌‌‌‌های موجود در دوربین‌‌‌‌های دیجیتال است و به کمک آن‌‌‌ می‌توان تصاویر بهتری را با دوز تابش کمتری داشت. تصاویر گرفته شده از پستان برای بررسی توسط رادیولوژیست و برای ذخیره طولانی مدت به رایانه منتقل‌‌‌ می‌شود. تجربه بیمار در طول ماموگرافی دیجیتال نیز شبیه به یک ماموگرافی معمولی است.

 سیستم‌‌‌‌های تشخیصی کامپیوتری، سیستم‎هایی هستند که تصاویر ماموگرافی دیجیتالی را برای مناطق غیر طبیعی متراکم، توده‎ها یا کلسیفیکاسیون‎ها جستجو‌‌‌ می‌‌کنند تا در صورت وجود سرطان آن را تشخیص دهند. این سیستم، مناطق مشکوک را بر روی تصاویر برجسته‌‌‌ می‌‎کند تا رادیولوژیست با دقت بیشتری این مناطق را بررسی کند.

ماموگرافی سه بعدی چیست؟

 توموسنتزیس پستان که ماموگرافی سه بعدی و توموسنتزیس دیجیتال پستان نیز نامیده‌‌‌ می‌‎شود نوعی ماموگرافی پیشرفته است که در آن چندین تصویر از پستان از زوایای مختلف گرفته شده و در نهایت تصاویر سه بعدی ایجاد‌‌‌ می‌‎شود. به این ترتیب تصویر سه بعدی پستان شبیه تصاویر توموگرافی کامپیوتری یا همان سی تی اسکن از ترکیب برش‌‌‌‌های نازک و ادغام آنها با هم ایجاد‌‌‌ می‌‎شود. اگر چه دوز تابشی برای برخی از سیستم‎‌‌‌های توموسنتزی پستان کمی بالاتر از دوز استفاده شده در ماموگرافی استاندارد است، اما سازمان غذا و داروی آمریکا آن را برای تابش ماموگرافی ایمن در نظر گرفته است. مطالعات بسیاری حاکی از این موضوع است که غربالگری با توموسنتزیس پستان منجر به بهبود نرخ تشخیص سرطان پستان و کاهش سنجش و بررسی‌‌‌‌های مجدد به دلیل یافته‌‌‌‌های غیرطبیعی است.

. توموسنتز پستان در چه موارد دیگری کاربرد دارد؟ - تشخیص سریع‏‌تر تومور‌‌‌های سرطانی کوچک پستان که ممکن است در ماموگرام معمولی دیده نشوند. - کاهش بیوپسی‎‌‌‌های غیر ضروری یا تست‎‌‌‌های اضافی - افزایش احتمال تشخیص تومور‌‌‌های چندگانه پستان - ایجاد تصاویر واضح‎تر از ناهنجاری‎‌‌‌های بافت‎‌‌‌های متراکم پستان - دقت بیشتر در تعیین اندازه، شکل و موقعیت ناهنجاری‎‌‌‌های پستان

در چه مواردی از ماموگرام‌‌‌های غربالگری استفاده‌‌‌ می‌شود؟ ماموگرام‎ها به عنوان ابزار غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان در زنانی استفاده‌‌‌ می‌‎شود که بدون علامت هستند. همچنین‌‌‌ می‌‎توانند برای تشخیص بیماری‎‌‌‌های پستان در زنان مبتلا به علائمی از قبیل توده، درد، پوسته ریزی یا ناهنجاری‎‌‌‌های نوک پستان مورد استفاده قرار گیرند.

ماموگرافی غربالگری: ماموگرافی نقش اساسی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان داشته و‌‌‌ می‌‎تواند تغییرات سرطانی پستان را سال‎ها قبل از اینکه پزشکان علائم آن را بیابند، تشخیص دهد. دستورالعمل‎‌‌‌های فعلی کالج رادیولوژی آمریکا و شبکه جامع ملی سرطان توصیه‌‌‌ می‌‌کنند از 40 سالگی ماموگرافی هر ساله برای زنان تجویز شود. تحقیقات نشان داده است که ماموگرافی سالانه منجر به شناسایی زودهنگام سرطان پستان شده و شانس درمان را بالاتر‌‌‌ می‌برد. این موسسات همچنین پیشنهاد‌‌‌ می‌کنند زنانی که مبتلا به سرطان پستان بوده‌اند یا به دلیل سوابق خانوادگی و فامیلی احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها بالاست قبل از 40 سالگی مشاوره‌‌‌‌های پزشکی تخصصی در مورد غربالگری سرطان پستان را دریافت کنند. گروه‌‌‌‌های پرخطر برای ابتلا به سرطان پستان، علاوه بر ماموگرافی باید ام ار آی پستان نیز انجام دهند.

ماموگرافی تشخیصی چیست؟ ماموگرافی تشخیصی به منظور ارزیابی یافته‌‌‌‌های بالینی غیرطبیعی بیمار (توده‌‌‌‌های متراکم در پستان یا ناهنجاری‌‌‌‌های نوک پستان) که توسط بیمار یا پزشک دیده شده‌اند، انجام‌‌‌ می‌‎پذیرد. ماموگرافی تشخیصی در عین حال ممکن است پس از انجام ماموگرافی غربالگری غیرعادی به منظور ارزیابی موارد نگران کننده در آزمون غربالگری انجام شود.

https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=mammo

https://www.healthline.com/health/mammography