علائم سالم بودن جنین ،نشانه سالم بودن جنین در شکم مادر چیست؟

سلامتی جنین و جهت حذف هرگونه تهدیدی برای جنین، بسیار مهم است که بتوانیم علائم جنین سالم و ناسالم را تشخیص دهیم. در صورت عدم مراقبت در بارداری، ممکن است سقط جنین رخ دهد. سقط جنین یکی از عواقب شایع برای جنین ناسالم است که منجر به از بین رفتن بارداری قبل از هفته ۲۰ می‌شود. اما به طور کلی نشانه هایی وجود دارند که با کمک آنها می تواند تا حدی از رشد و نمو سالم جنین خود مطلع شوید. در ادامه علائم سالم بودن جنین در بارداری را برای شما بیان خواهیم کرد.

علائم سالم بودن جنین در شکم مادر چیست؟

 هر پدر و مادری می‌خواهند یک نوزاد سالم داشته باشند و برای این مقصود تمام تلاش خود را به کار می‌برند. اما کمبود اطلاعات، گاه ممکن است منجر به یک نتیجه غیرمنتظره شود. بنابراین تشخیص سالم بودن جنین بسیار مهم است. در زیر علائم یک جنین سالم در مراحل اولیه بارداری ذکر می‌شود:

کنترل حرک جنین

از مهمترین علائم سالم بودن جنین حرک جنین است که آن را بعد از هفته 22 بارداری حس خواهید کرد. پس از ماه پنجم بارداری، جنین شروع به حرکت می‌کند. جنین شش ماهه از طریق حرکت به صداها پاسخ می‌دهد. در حدود ماه هفتم، جنین به محرک‌هایی از جمله نور، صدا یا درد واکنش نشان می‌دهد. تا ماه هشتم، جنین شروع به تغییر موقعیت خود می‌کند و لگدهای بیشتری می‌زند. مطالعات نشان داده‌اند که تا ماه نهم، به دلیل فضای کمتر، حرکت جنین کم می‌شود. همه اینها نشانه‌هایی از سالم بودن جنین شما است.

اندازه گیری رشد طبیعی جنین

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری رشد و تکامل جنین وجود دارد. پزشک شما سونوگرافی را انجام می‌دهد تا سلامت و پیشرفت جنین‌تان را پیگیری کند. به طور کلی، جنین هر ماه 5 سانتی متر رشد می‌کند. بنابراین تا ماه هفتم، قد جنین باید ۳۵ سانتی متر باشد. در سه ماهه سوم، جنین سالم هر هفته ۷۰۰ گرم وزن می‌گیرد. به طور کلی تا ماه نهم، جنین حدود سه کیلوگرم وزن دارد و قد او حدود ۴۵ تا 5/62 سانتی متر است. همه اینها نشانه‌های جنین سالم در رحم است. درنتیجه برای بررسی علائم سالم بودن جنین در سه ماه اول لازم است سونوگرافی بدهید.

کنترل ضربان قلب جنین

قلب جنین در حدود هفته پنجم بارداری شروع به تپش می‌کند. با این وجود، تا سه ماهه اول، تشخیص آن با نظارت الکترونیکی آسان‌تر می‌شود. برای تایید سلامت قلب جنین، پزشک ممکن است آزمایش بدون استرس را انجام دهد. این آزمایش ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند و در صورت وجود خطر، در مورد تهدیدات احتمالی ارائه می‌دهد. 

وضعیت قرارگیری جنین پیش از زایمان

در ماه نهم، حرکت جنین به پایان می‌رسد یا به حداقل می‌رسد. جنین سالم یک وضعیت سر رو به پایین پیدا می‌کند و شروع به حرکت به سمت کانال تولد می‌کند.

افزایش وزن و بزرگ شدن شکم مادر باردار

افزایش وزن در دوران بارداری نشانه مطمئنی از یک بارداری سالم است. انتظار می‌رود مادران در حین بارداری در حدود هفته ۱۲ تا ۱۵ وزن اضافه کنند. شما می‌توانید از پزشک خود درخواست کنید تا به طور منظم وزن شما را بررسی کند و در مورد علائم سالم بودن جنین و اینکه بارداری شما به شکل طبیعی پیشرفت می‌کند یا خیر، به شما اطلاعات کافی بدهد. با گذشت ماه‌ها شکم شما نیز باید از نظر اندازه بزرگ شود.

 بیشتر بدانید:

رابطه ضربان قلب جنین در سونوگرافی و سقط جنین

آنچه درباره حرکات جنین در شکم مادر باید بدانید

وزن مناسب نوزاد هنگام تولد

جدول رشد قد و وزن جنین در هفته های مختلف بارداری

?پرسش و پاسخ های تشخیص سالم بودن جنین

قلب بچه میزنه یعنی سالمه؟

گرچه شنیدن صدای قلب شاخص خوبی از سلامت کلی بارداری است اما الزاما به معنای نبودن هیچگونه ناهنجاری در جنین نیست.

از کجا بفهمم بچم سالمه؟

بهترین راه انجام سونوگرافی آنومالی اسکن و غربالگری های دوران بارداری است.

بچه تکون میخوره، یعنی سالمه؟

تکان خودن جنین شاخص خوبی از سلامتی او است، اما الزاما به معنای نبودن هیچگونه ناهنجاری در جنین نخواهد بود.