درد نوک سینه در شیردهی علت چیست وبرای برطرف شدن درد چه کنیم؟

تغذیه با شیر مادر همیشه آسان نیست و اگر مشکلاتی را در این رابطه تجربه می‌کنید، بدانید که شما تنها نیستید. در حقیقت، یک مطالعه بر روی بیش از ۵۰۰ مادر در ایالات متحده نشان داد که ۹۲ درصد چالش‌های مربوط به تغذیه با شیر مادر در سه روز اول تولد گزارش شده است. خوشبختانه بسیاری از مشکلات اولیه شیردهی راه حل ساده‌ای دارند. آیا در شیردهی به نوزاد خود درد دارید؟ اگر درد نوک سینه در شیردهی شما را آزار می دهد، برای حل مشکل شایع شیردهی در هفته اول نکات تخصصی ما را بخوانید.

درد نوک سینه در هنگام شیردهی

درد نوک سینه در شیردهی آزاردهنده و طاقت فرساست، نوک سینه‌های سفت، به خصوص هنگامی که شیر شما حدود ۲ تا ۴ روز پس از تولد روان می‌شود. نوزاد شما تقریباً هر دو ساعت یک بار شیر می‌خورد که به این معنی است که مشکل به سرعت شدیدتر می‌شود. برخی از مادران دچار ترک نوک سینه، خونریزی یا تاول می‌شوند.

علت درد نوک سینه در شیردهی

در بیشتر موارد دلیل اصلی درد نوک سینه در شیردهی قرارگیری نادرست آن در دهان نوزاد است. اگر نوزاد به درستی نتواند پستان را به دهان بگیرد منجر به ایجاد درد می‌شود. هنگام شیر خوردن نوزاد باید قسمت بزرگی از بخش پایین ارولا (پوست تیره اطراف نوک پستان) را به دهان بگیرد و نوک پستان باید روی قسمت بالای دهان نوزاد باشد و به وسیله زبان نوزاد به آرامی در بر گرفته شود.

برای برطرف شدن درد نوک سینه در شیردهی چه کنیم؟

• برای اطمینان از قرارگیری صحیح دهان و بدن نوزاد و عدم وجود مشکل در رابطه با شیردهی، بهتراست با یک متخصص شیردهی یا مشاور تغذیه با شیرمادر مراجعه کنید. آنها همچنین می‌توانند دهان‌ نوزاد را بررسی کنند تا ببینند آیا مشکل جسمی وجود دارد یا خیر.

• وضعیت‌های مختلف شیردهی را امتحان کنید. لم دادن، بغل گرفتن، زیر بغل گرفتن یا دراز کشیدن ممکن است فشار را بر نقاط دردناک سینه کاهش دهد.

• نوک سینه‌های آسیب دیده را بعد از شیردهی با یک تکه پنبه مرطوب شده با آب پاک کنید تا هرگونه باقیمانده شیر که ممکن است تبدیل به عفونت شود از بین برود.

• بگذارید سینه‌ها با هوا خشک شوند یا با یک تکه دستمال نرم و تمیز خشک کنید. زیرا عفونت می‌تواند در شرایط مرطوب ایجاد شود. برای جذب هرگونه نشت شیر از دستمال‌های مخصوص استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مرتباً آنها را تعویض کنید.

• برای از بین بردن درد نوک سینه در شیردهی، نوک سینه‌ها را ماساژ دهید. برای کاهش درد و برداشتن هرگونه پوست‌های خشک اطراف نوک سینه مقداری کرم ضد ترک یا چند قطره شیر خود را به سینه بمالید، لازم نیست آن را حتی تا زمان شیردهی بعدی پاک کنید. همچنین می‌توانید از پدهای آماده استفاده کنید. این پدها سینه‌ها را خنک کرده و دردهای شیردهی را تسکین می‌دهند. ضمن اینکه شرایط ایده‌آل برای بهبودی ایجاد می‌کنند.

• از نوک سینه‌های خود محافظت کنید. برای حفاظت نوک سینه‌ها از ساییده شدن لباس و زخم شدن، از لایه‌های محافظتی استفاده کنید.

• صبور باشید. معمولاً پس از چند روز بدن شما به شیردهی عادت کرده و نوزاد گرفتن پستان را یاد می‌گیرد و درد نوک سینه در شیردهی کاهش می‌یابد.

• اگر درد در حین شیردهی بعد از چند روز کاهش پیدا نکند، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی، مشاور شیردهی یا متخصص تغذیه با شیر مادر مشورت کنید. بروز درد نوک پستان می‌تواند نشانه عفونت باشد که ممکن است به درمان نیاز داشته باشد.

علت سفت شدن سینه ها در دوران شیردهی

وقتی شیر شما تولید می‌شود، سینه‌هایتان پر و سفت می‌شود. اگر نوزاد شما به طور مکرر و به خوبی شیر می‌خورد این مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، سینه‌های برخی از مادران سفت و سنگین می‌شود و ممکن است یک وضعیت سخت، ناراحت کننده و حتی دردناک ایجاد شود. به این وضعیت تراکم شیر گفته می‌شود. تراکم شیر ممکن است باعث احساس گرما در سینه شود. اگرچه این وضعیت موقتی است و اغلب فقط ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد، اما تراکم شیر می‌تواند شیر خوردن نوزاد را دچار مشکل کند، زیرا نوک سینه‌ها پهن می‌شوند.

برای برطرف شدن درد ناشی از سفت شدن سینه ها در دوران شیردهی چه کنیم؟

• نوزاد خود را به طور مکرر تغذیه کنید. سعی کنید حداقل ۸ تا ۱۲ بار در ۲۴ ساعت نوزادتان را تغذیه کنید. این روش درمانی اصلی برای این مشکل است.

• اگر علائم بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد، شما تب داشته باشید، یا نوزاد موفق به شیر خوردن به دلیل تراکم شیر نباشد، به پزشک معالج، مشاور تغذیه یا متخصص شیردهی مراجعه کنید.مشکل شماره ۵: سینه‌های شما نشت می‌کند در اوایل شیردهی، نشتی شیر از سینه‌ها بسیار شایع است، یعنی به محض اینکه شیر وارد سینه‌های شما می‌شود. ممکن است هنگام تغذیه نوزاد از یک سینه، از سینه دیگر شما شیر نشت کند، یا هنگامی که روی شکم می‌خوابید و یا هنگامی که چیز غیرمنتظره‌ای جاری شدن شیر شما را تحریک می‌کند، مانند دیدن گریه‌ یک نوزاد. نشتی معمولاً بعد از حدود ۶ هفته پایان می‌یابد.

• استفاده از دستمال‌های مخصوص از لکه شدن لباس تان بر اثر نشت شیر در روز و شب جلو گیری می کند.

• یک قطره شیر را هدر ندهید! از پوشش‌های جمع آوری شیر در سینه بند خود استفاده کنید تا همه شیرهای نشت شده در آن جمع شود. این محافظ‌ها زمانی که دستمال‌های مخصوص نتواند جلوی آن را بگیرد، مفید هستند. اگر می‌خواهید شیر جمع‌آوری شده را ذخیره کنید، می‌توانید، اما فقط آن شیر را در همان نوبت شیردهی استفاده کنید. اگر بلافاصله آن را به نوزاد نمی‌دهید بهتر است در یک ظرف استریل ریخته و در یخچال نگهداری کنید و طی ۲۴ ساعت مورد استفاده قرار گیرد. از این محافظ‌ها بیش از ۲ یا ۳ ساعت در روز استفاده نکنید.

درد نوک سینه در شیردهی برای بیشتر مادران رخ می دهد اما به راحتی می توانید آن را با به کار بردن نکات ذکر شده برطرف کنید.

 بیشتر بدانید:

1- علت بروز و روش های درمان درد نوك سينه در شيردهي

2- درمان درد و سفت شدن سينه در دوران شيردهي

3- علت سوزش سينه در شيردهي چیست و چگونه قابل درمان است؟

4- آماده سازی نوک پستان برای شیردهی پستانی

?پرسش و پاسخ های درد نوک سینه در شیردهی

آیا درد نوک سینه در هنگام شیردهی طبیعی است؟

بله. بیشتر مادران در دو تا سه هفته اول این درد را تجربه می کنند اما به مرور درد کاهش خواهد یافت.

برای برطرف شدن درد ناشی از ترک نوک سینه چه کنیم؟

بعد از شیردهی مقداری از شیر را بر نوک سینه بمالید، همچنین می توانید از پماد های ترک سینه استفاده کنید.

آیا پمادهای ترک سینه در برطرف شدن شقاق نوک پستان موثر اند؟

بله برای رهایی از شقاق نو پستان و درد ناشی از آن می توانید از این پمادها کمک بگیرید.

نوک سینه هام به شدت در هنگام شیردهی میسوزه تا که باید این درد و تحمل کنم؟

در دو تا سه هفته اول بعد از تولد، با سفت و ضخیم شدن نوک سینه مادر این درد کاهش یافته و به زودی از بین خواهد رفت.

منبع: medela