The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

چه غذاهایی سبب یبوست در نوزادان می شود ؟

الگوی دفع نوزادان به عادات غذایی آنها بستگی دارد. به خصوص با شروع غذای جامد، تغذیه نوزادان با برخی از مواد غذایی می تواند باعث ایجاد یبوست در آنها شود. مطالعه متن حاضر به شما کمک می کند تا با مواد غذایی مختلفی که می توانند باعث ایجاد و یا بالعکس درمان یبوست در نوزادان شوند آشنا شده و به این ترتیب بتوانید از عملکرد صحیح روده های کودک اطمینان حاصل کنید. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چه غذاهایی سبب یبوست در نوزادان می شود، تا پایان این متن همراه ما باشید.

چه غذاهایی سبب یبوست در نوزادان می شود؟

چنانچه نوزادتان مصرف غذاهای جامد را به تازگی آغاز کرده و به دنبال آن دچار دشواری در عمل دفع شده و یا دارای مدفوع سفت و خشک است مطمئنا به یبوست مبتلا شده است. مصرف مایعات کافی و نوع رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در عملکرد روده های نوزاد دارد. در ادامه فهرستی از مواد غذایی که می توانند منجر به بروز یبوست در نوزادان شوند آمده است:

1- پروتئین شیر

وقتی می پرسید که چه غذاهایی سبب یبوست در نوزادان می شود، شیر یکی از مقصرهای اصلی برای شیرخواران بالای یک سال است. پروتئین شیر یکی از عوامل ایجاد یبوست در شیرخواران به شمار می رود. این امر بیشتر در مورد پروتئین شیر گاو صدق می کند. از این رو در صورتی که نوزاد خود را با شیرخشک تغذیه می کنید باید به وجود علائم یبوست در نوزاد خود دقت کافی داشته باشید. با این حال برخی از نوزدان ممکن است حتی به پروتئین شیر مادر نیز حساسیت نشان داده و در نتیجه دچار مشکل یبوست شوند.

2- شیر خشک

وقتی می پرسید که چه غذاهایی سبب یبوست در نوزادان می شود، یکی دیگر از موارد مهم شیرخشک است خصوصا برای مادرانی که به صورت کمکی از آن در کنار شیر خود استفاده می کنند. برخی از نوزادان در طول اولین سالهای زندگی خود با شیرخشک تغذیه می شوند. هضم ترکیبات موجود در شیرخشک برای برخی از نوزادان دشوار بوده و می تواند منجر به بروز یبوست در آنها شود. در واقع شیرخشک حاوی پروتئین های پیچیده ای است که مصرف آن باعث سفت شدن مدفوع و به دنبال آن ایجاد مشکلاتی در عمل دفع می شود.

3- برنج

برنج و فرنی از جمله مواد غذایی مناسبی به شمار می روند که اغلب مادران در شروع تغذیه تکمیلی از آنها در برنامه غذایی نوزاد استفاده می کنند. ولی با این حال ممکن است هضم برنج برای برخی از نوزادان دشوار بوده و منجر به بروز یبوست در آنها شود.

4- هویج

مصرف هویج به صورت خام یا آب میوه برای نوزادان مناسب است. ولی مصرف هویج پخته شده می تواند باعث ایجاد یبوست در نوزادان شود. زیرا هویج پخته شده با ایجاد یک ژل چسبناک در روده معمولا باعث سفت شدن مدفوع و به دنبال آن دشوار شدن عمل دفع در نوزادان می شود.

5- موز نارس

پوره های تهیه شده از موزهای سفت و یا پودرهای موز خشک همراه با سبزیجات پخته شده معمولا در برنامه غذایی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه تغذیه نوزاد با موزهای کاملا رسیده خوب است ولی این امر در مورد موزهای سفت و نارس صدق نمی کند. ذر واقع مصرف موزهای نارس می تواند باعث ایجاد یبوست و مشکلات گوارشی در نوزادان شود. زیرا هضم موزهای نارس به دلیل دارا بودن نشاسته برای نوزادان دشوار است.

6- سیب

سفت کردن مدفوع از جمله خواص شناخته شده سیب به شمار می رود؛ از این رو مصرف آن به کسانی که از مشکل اسهال رنج می برند توصیه می شود. ولی با این حال مصرف سیب های پخته شده که از رایج ترین غذاهای نوزادان به شمار می رود می تواند منجر به بروز یبوست در آنها شود. بنابراین از تغذیه مکرر نوزاد با سیب های پخته شده و یا انواع پوره های سیب خودداری کنید. زیرا سیب پخته شده به دلیل دارا بودن پکتین می تواند باعث سفت شدن مدفوع و دشواری عمل دفع در نوزادان شود.

7- پنیر

پنیر منبعی عالی از ویتامین ها و مواد ضروری مورد نیاز بدن است و یک غذای فوق العاده برای نوزادان به شمار می رود. از پنیر معمولا به عنوان میان وعده در برنامه غذایی نوزادان استفاده می شود. ولی با این حال مصرف پنیر به دلیل نداشتن فیبر کافی می تواند منجر به بروز مشکل یبوست در نوزادان شود.

8- نان سفید

انواع نان های سفید تهیه شده از آرد همه منظوره فاقد سبوس و دارای مقادیر اندکی از فیبر می باشند. مصرف مواد غذایی حاوی فیبر در روند گوارش نقش بسیار موثری دارد. نان سفید به دلیل نداشتن مقادیر کافی فیبر می تواند باعث ایجاد یبوست در نوزادان شود.

9- سیب زمینی

معمولا سیب زمینی با پوست در حدود 3 گرم فیبر داشته و می تواند از بروز یبوست پیشگیری کند. تغذیه نوزادان با سیب زمینی همراه با سبزیجات دیگر هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد کرد. ولی مصرف چیبس سیب زمینی و یا سیب زمینی همراه با خامه ترش و کره می تواند باعث ایجاد یبوست در نوزادان شود.

10- ماست

ماست حاوی باکتری های مفیدی است که باعث تسهیل هضم غذا در دستگاه گوارش می شوند. ولی در مواردی نیز مصرف ماست با تاثیر درمواد غذایی می تواند باعث ایجاد یبوست در نوزادان شود.

 حال که می دانید چه غذاهایی سبب یبوست در نوزادان می شود، درصورتی که عمل دفع دلبند شما با زور و فشار و ناراحتی انجام می شود، مواد غذایی موجود در تغذیه کمکی او را بازبینی کنید تا بدانید که کدامیک سبب بروز یبوست شده است. شاید با حذف آن ماده غذایی برای مدتی، به راحتی بتوانید این مساله را درمان کنید.

 

بیشتر بدانید:

1- درمان و رفع یبوست نوزاد با روش های خانگی

2- برای یبوست نوزاد چه باید کرد؟

3- یبوست در نوزادان و چه زمانی می گوییم دچار یبوست شده است؟

4- با چهار نشانه مشترک بیماری در نوزادان و کودکان آشنا شوید!

منبع: parenting.firstcry