خوردن سیر در بارداری آیا برای جنین مضر نیست؟

سیر گیاهی است که نه تنها جایگاه خاصی در طبخ بیشتر غذاهای ایرانی دارد بلکه در طب سنتی نیز بارها و بارها به فواید مصرف سیر اشاره شده است. اما آیا خوردن سیر در بارداری نیز مجاز است؟ آیا خوردن سیر در بارداری برای جنین مضر نیست؟ با ما باشید تا همه چیز را درمورد مصرف سیر در بارداری برای شما شرح دهیم.

سیر گیاهی است که در سراسر دنیا برای مزه دار کردن مواد غذایی مصرف می‌‌شود. سیر فراتر از یک ادویه، خواص درمانی بی‌شماری دارد. اما آیا مصرف آن در دوران بارداری هم مجاز است؟

سیر درمان موثری برای برخی مشکلات دوران بارداری از جمله فشار خون بالاست اما باید مراقب میزان ‌سیر مصرفی در رژیم روزانه خود باشید. در ضمن هر نوع ماه غذایی که وارد رژیم شود روی سلامت زنان باردار و جنین‌شان تاثیر می‌‌گذارد و به همین دلیل اگر این ماده غذایی را می‌‌خواهید وارد برنامه غذایی خود کنید باید بسیار محتاط باشید.

آیا خوردن سیر در بارداری مجاز است؟

تا زمانی که سیر را متعادل مصرف کنید دچار هیچ عارضه ناشی از مصرفش در بارداری و مخصوصا در سه ماهه نخست نخواهید شد اما مصرف بیش از حد آن می‌‌تواند روی سلامت جنین تاثیر منفی بگذارد. مصرف افراطی سیر در سه ماهه دوم و سوم هم می‌‌تواند سبب افت فشار خون و کاهش جریان آن شود پس حتما پیش از افزودن این ماده غذایی به رژیم روزانه خود با پزشک مشورت کنید.

در طول دوران بارداری چقدر سیر می‌‌توان مصرف کرد؟

خانم های باردار می‌‌توانند روزانه بین 2 تا 4 حبه سیر مصرف کنند. این میزان ‌برابر با 600 تا 1200 میلی گرم عصاره سیر است. همچنین می‌‌توانید از 0.03 تا 0.12 میلی لیتر روغن سیر بعد از مشورت با متخصص استفاده کنید.

فواید خوردن سیر در بارداری

مصرف سیر در دروان بارداری فواید بی‌شماری دارد که از آن جمله می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش کلسترول خون و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی

سیر دارویی موثر و مفید برای بیماری‌های قلبی است و مصرف آن در دوران بارداری احتمال بروز این نوع عوارض را کاهش می‌‌دهد. آلکالین‌های موجود در سیر به متعادل شدن سطح کلسترول خون کمک می‌‌کند.

2- پیشگیری از سرطان

مصرف سیر از بروز سرطان بویژه سرطان کولون پیشگیری می‌‌کند. مصرف سیر و پیاز می‌‌تواند از بروز سرطان معده و مری پیشگیری کند.

3- کاهش عفونت

مصرف سیر با تقویت سیستم ایمنی می‌‌تواند احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد. وجود سیر در رژیم روزانه از بروز تب و سرماخوردگی پیشگیری کرده و می‌‌تواند در سلامت جنین تاثیرگذار باشد.

4- درمان مشکلات پوستی

ترکیبات آنتی میکروبی سیر آن را تبدیل به درمانی مناسب برای عفونت‌های پوستی و دهانی کرده است.

5-. پیشگیری از ریزش مو

سیر غنی از آلکالین‌هاست. ترکیبی که بر پایه سولفور است و از ریزش مو پیشگیری کرده و به رشد مجدد موها کمک می‌‌کند.

6- کاهش خستگی

سیر می‌‌تواند حس خستگی را در زنان باردار کاهش دهد. خستگی از ناراحتی‌های شایع دوران بارداری است اما مصرف سیر می‌‌تواند در عین پیشگیری از آن از سرگیجه و تهوع هم پیشگیری کند.

آیا خوردن سیر در بارداری مضر است؟ عوارض ناشی از زیاد روی در خوردن سیر در بارداری

مصرف افراطی سیر در دوران بارداری می‌‌تواند زمینه ساز بروز برخی عوارض باشد که در اینجا به آن اشاره می‌‌کنیم:

• سیر نوعی رقیق کننده خون است و مصرف بالای آن می‌‌تواند سبب افزایش خونریزی در زایمان طبیعی یا سزارین شود.

• مصرف سیر سبب کاهش فشار خون می‌‌شود. گرچه مصرف متعادل سیر برای خانم‌هایی که در معرض ابتلا به پره اکلامپسی هستند مفید است اما برای باقی خانم‌ها می‌‌تواند مشکل ساز شود. در هفته‌های نخست بارداری به دلیل انبساط عروق خونی کاهش فشار خون طبیعی است اما پایین آمدن بیش از حد فشار خون می‌‌تواند خطرناک بوده و سبب بیهوشی شود.

• مصرف همزمان سیر و برخی داروهای رقیق کننده و ضد انعقاد خون مثل انسولین، سیکلوسپورین، کومادین و ساکیناویر خطرناک است.

• مصرف افراطی سیر سبب افزایش ترشح انسولین و افزایش قند خون می‌‌شود.

• مصرف بالای سیر روی جذب ید تاثیر منفی گذاشته و می‌‌تواند زمینه ساز کم کاری تیروئید شود.

بسیاری از زنان معتقدند خوردن سیر در بارداری می‌‌تواند باعث سقط جنین شود اما این موضوع تنها در صورتی رخ می‌‌دهد که خانمی به میزان ‌بالا سیر مصرف کند.

 

بیشتر بدانید:

1- تست حاملگی با سیر چیست و چگونه انجام می شود؟

2- آیا خوردن ترشی (سیر ترشی) در بارداری مضر است؟

3- آیا خوردن پیاز در دوران بارداری بی خطر است؟

4- چه چیزهایی باعث تقویت سیستم ایمنی میشود؟

منبع: parenting.firstcry