اتصال حاشیه ای بند ناف به چه معنی است ودلیل بروز اتصال چیست؟

بند ناف، بند حیات جنین است و او را به جفت متصل می‌کند. هر گونه ناهنجاری در اتصال جنین به جفت می‌تواند بارداری را در معرض خطر قرار دهد. جفت ولامنتوس و اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف نوعی ناهنجاری بند ناف است که در دوران بارداری باید تحت بررسی و نظارت دقیق قرار گیرد. خوشبختانه در این شرایط احتمال بروز مشکلات کمتر می‌شود. در این متن همه چیز را درمورد اتصال حاشیه ای بند ناف برای شما شرح خواهیم داد.

اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف به چه معنی است؟

در یک حاملگی طبیعی‌‌‌‌‌‌، رگ‌‌‌‌‌‌‌های خونی جنین از طریق بند ناف به جفت مادر منتقل می‌‌شود. اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف هنگامی اتفاق می‌افتد که بند ناف به طور غیرطبیعی به لبه جفت در امتداد غشای کوریوآمنیوتیک متصل شود‌‌‌‌‌‌، این موضوع باعث تشکیل محافظت نشده عروق خونی جنین و به هم رسیدن آنها برای محافظت شدن توسط بند ناف خواهد شد.

این عارضه غیرمعمول در 1 درصد از حاملگی‌‌‌‌‌‌‌های تک قلویی و در 15 درصد از بارداری‌‌‌‌‌‌‌های دوقلویی یکسان که در آن جفت منفرد توسط هر دو جنین مشترک است، اتفاق می‌‌افتد.

دلیل بروز اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف چیست؟

دلیل این موضوع کاملا مشخص نیست. براساس یک تئوری بند ناف ابتدا به وسط جفت متصل می‌‌شود‌‌‌‌‌‌، اما وقتی جفت به محض پیشرفت بارداری به سمت قسمت بالای رحم حرکت کرد‌‌‌‌‌‌، محل قرارگیری بند ناف بجای ماندن در وسط جفت به سمت کناره حرکت می‌کند.

این واقعیت که اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف اغلب در موارد جفت سرراهی (وقتی جفت قسمت تحتانی رحم و دهانه رحم را پوشش می‌دهد) دیده می‌شود‌‌‌‌‌‌، دلیل بر صحت این نظریه است.

اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک براساس تصاویر سونوگرافی جفت و بند ناف‌‌‌‌‌‌، در سه ماهه دوم این موضوع را تشخیص می‌دهد. حتی در برخی موارد در سونوگرافی‌‌‌‌‌‌‌های سه ماهه اول نیز این موضوع قابل تشخیص است. پس از زایمان‌‌‌‌‌‌، هنگامی که جفت توسط یک آسیب شناس قابل معاینه باشد‌‌‌‌‌‌، می‌‌توان این موضوع را قطعی‌تر تشخیص داد.

زمان دقیق بروز این ناهنجاری چه موقع است؟

از آنجا که اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف را در سه ماهه دوم می‌توان تشخیص داد، احتمالاً ناهنجاری در اوایل سه ماهه اول وقتی جفت و بند ناف در حال شکل گیری است رخ می‌دهد، هرچند کارشناسان زمان دقیق را نمی‌دانند.

کدامین خانم‌ها بیشتر در معرض این ناهنجازی قرار دارند؟

• زنانی که جفت ولامنتوس دارند.

• مادرانی که دوقلوهای یکسان با یک جفت مشترک دارند.

• در بارداری به روش IVF

• مادران باردار مسن

 اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف مسبب بروز چه عوارضی در بارداری است؟

عوارض ناشی از اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف نادر است‌‌‌‌‌‌، اما در صورت بروز شامل موارد زیر است:

• فشرده سازی یا پارگی رگ‌‌‌‌‌‌‌های خونی بند ناف:

از آنجا که رگ‌های خونی بند ناف در حاشیه جفت، محافظت شده نیستند، بیشتر در معرض خطر فشرده سازی یا پارگی قرار دارند. این موضوع به ویژه در مورد بند ناف‌‌‌‌‌‌‌های نزدیک به دهانه رحم و در جنین با جفت سر راهی بیشتر رخ می‌دهد.

• افزایش احتمال زایمان به روش سزارین:

در صورت پارگی رگ‌‌‌‌‌‌‌های محافظت نشده در هنگام زایمان‌‌‌‌‌‌، به سزارین اضطراری نیاز خواهد بود.

• برداشتن دستی جفت بعد از زایمان:

در بعضی از خانم‌ها با اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف و جفت ولامنتوس‌‌‌‌‌‌، پس از زایمان نیاز به برداشتن جفت به صورت دستی است.

• خونریزی در هنگام زایمان:

اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف احتمال خونریزی در هنگام زایمان را افزایش می‌دهد.

نظارت دقیق و مراقبت‌‌‌‌‌‌‌های پزشکی سطح بالا به جلوگیری از بروز این عوارض کمک می‌‌کند.

اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف و جفت ولامنتوس به جنین آسیب می‌زند؟

احتمال اینکه این عارضه بارداری بتواند به جنین آسیب برساند بسیار کم است. با این حال این ناهنجاری می‌تواند احتمال زایمان زودرس‌‌‌‌‌‌، تولد نوزاد نارس‌‌‌‌‌‌، نمره آپگار پایین و نیاز به بستری شدن نوزاد در بخش مراقبت‌‌‌‌‌‌‌های ویژه را افزایش دهد.

در بارداری‌‌‌‌‌‌‌های دوقلویی که بند ناف مشترک دارند‌‌‌‌‌‌، احتمال محدودیت رشد داخل رحمی برای یک یا هر دو نوزاد وجود دارد.

در صورت بروز این ناهنجاری چه می‌توان کرد؟

اگر معاینه سونوگرافی نشان دهد که اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف وجود دارد‌‌‌‌‌‌، برای نظارت بر وضعیت جنین و جفت‌‌‌‌‌‌، سونوگرافی‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری لازم است تا پزشک مطمئن شود که همه چیز ایمن و بی خطر در حال پیشرفت است.

رشد جنین باید با دقت ردیابی شود و بعد از 36 هفته لازم است آزمایشات هفتگی انجام شود تا این اطمینان حاصل شود که بند ناف در معرض فشار نیست.اگر تمام مراحل به خوبی پیش رود، نیازی به القای زودتر زایمان نیست. در صورت عدم وجود جفت سر راهی نیازی به سزارین نیز نخواهد بود.در حین زایمان باید به طور مداوم با مانیتور قلب جنین کنترل شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ عارضه‌‌‌‌‌‌ای از قرارگیری غیرطبیعی بند ناف وجود ندارد. پارگی مصنوعی کیسه آب نیز توصیه نمی‌شود.

بعد از زایمان پزشک برای کمک به جدا شدن جفت از طناب استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود بعد از تولد بند ناف دیرتر بیافتد اما تا زمانی که مادر و نوزاد تحت نظر باشند مشکلی پیش نمی‌آید.

برای پیشگیری از اتصال حاشیه ای بند ناف چه می‌توان کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف وجود ندارد و این اتفاقی است که بدون هیچ دلیل ظاهری در طول رشد جنین رخ می‌‌دهد.حتی اگر این اتفاق رخ دهد باز هم به ندرت این ناهنجاری مشکلات جدی ایجاد می‌کند. خانم بارداری که در معرض این ناهنجاری است تنها به سونوگرافی و نظارت بیشتری در هنگام زایمان نیاز خواهد داشت.

بیشتر بدانید:

1- نحوه مراقبت از بند ناف نوزاد چگونه است ؟

2- مزایا و خطرات تاخیر در بریدن بند ناف چیست؟

3- علت تک شریانی بودن بند ناف چیست و چه خطراتی دارد؟

4- گره خوردن بند ناف چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

?پرسش و پاسخ های اتصال حاشیه ای بند ناف به چه معنی است؟

دلیل بروز اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف چیست؟

دلیل این موضوع کاملا مشخص نیست. بر اساس یک تئوری بند ناف ابتدا به وسط جفت متصل می‌‌شود‌‌‌‌‌‌، اما وقتی جفت به محض پیشرفت بارداری به سمت قسمت بالای رحم حرکت کرد‌‌‌‌‌‌، محل قرارگیری بند ناف بجای ماندن در وسط جفت به سمت کناره حرکت می‌کند.

اتصال حاشیه‌‌‌‌‌‌ای بند ناف چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک براساس تصاویر سونوگرافی جفت و بند ناف‌‌‌‌‌‌، در سه ماهه دوم این موضوع را تشخیص می‌دهد. حتی در برخی موارد در سونوگرافی‌‌‌‌‌‌‌های سه ماهه اول نیز این موضوع قابل تشخیص است. پس از زایمان‌‌‌‌‌‌، هنگامی که جفت توسط یک آسیب شناس قابل معاینه باشد‌‌‌‌‌‌، می‌‌توان این موضوع را قطعی‌تر تشخیص داد

اتصال حاشیه ای بند ناف چه عوارضی دارد؟

از آنجا که رگ‌های خونی بند ناف در حاشیه جفت، محافظت شده نیستند، بیشتر در معرض خطر فشرده سازی یا پارگی قرار دارند. این موضوع به ویژه در مورد بند ناف‌‌‌‌‌‌‌های نزدیک به دهانه رحم و در جنین با جفت سر راهی بیشتر رخ می‌دهد.

آیا اتصال حاشیه ای بند ناف می تواند به جنین آسیب بزند؟

احتمال اینکه این عارضه بارداری بتواند به جنین آسیب برساند بسیار کم است. با این حال این ناهنجاری می‌تواند احتمال زایمان زودرس‌‌‌‌‌‌، تولد نوزاد نارس‌‌‌‌‌‌، نمره آپگار پایین و نیاز به بستری شدن نوزاد در بخش مراقبت‌‌‌‌‌‌‌های ویژه را افزایش دهد.

منبع: whattoexpect