10 راهکار برای کمک به زود خوابیدن کودکان و نوزادان

اکنون که دلبند شما به دنیا آمده و کمی بزرگتر شده احتمالا به این نتیجه رسیده اید که خوب و راحت خوابیدن در شب دیگر رویایی بیش نیست!!! اما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه راه کارهایی برای کمک به زود خوابیدن کودکان و نوزادان در شب وجود دارد. بنابراین اگر می پرسید چیکار کنم بچم شبا خوب بخوابه و به دنبال  راهکارهایی برای زود خوابیدن بچه ها هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

راهکارهایی برای زود خوابیدن کودکان

راهکارهای زود خوابیدن کودکان شامل موراد مختلفی است که در ادامه 10 راه حل برای کمک به داشتن خواب خوب شبانه در کودکان اشاره شده است:

1- استفاده از گیاهان دارویی بی خطر برای کمک به خواب بهتر کودکان

 گیاه نعناع گربه ای، بابونه و گیاه گل ساعتی همگی گیاهان ملایم و بی خطر برای کودکان هستند که به ایجاد آرامش کمک می کنند. علاوه بر محبوبیت آنها در بین گیاه شناسان دارویی، این گیاهان دارویی اکنون در حال حاضر به تحقیقات نیز راه یافته اند.

براساس یک بررسی چاپ شده در PubMed ، اثرات آرامش بخش بابونه ممکن است ناشی از یک فلاونوئید به نام آپیژنین باشد، در حالی که در این مطالعه مشخص شد که مصرف گیاه گل ساعتی هنگام خوابیدن به عنوان چای قبل از خواب می تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که رایحه اسطوخودوس وضعیت خواب را در افراد مبتلا به بی خوابی بهبود می بخشد. هنگام تهیه چای، جوانه های اسطوخودوس ضمن افزودن طعم، عطر و رایحه خود را آزاد می کنند.

2. تکنیک طب فشاری را امتحان کنید

اگر آرزو دارید دکمه "برو به خواب " بر روی کودک شما وجود داشته باشد، ممکن است آن را در نقطه طب فشاری، یینگتانگ پیدا کنید. این نقطه در بالای پل بینی بین چشم ها قرار دارد. این نقطه بسیار آرامش بخش طب فشاری، می تواند باعث ترغیب به خواب حتی در بی خوابترین افراد شود.

ماساژ این نقطه تا حد زیادی می تواند خواب را بهبود بخشد. شما می توانید این نقطه را تا زمانی که کودکتان به سرزمین خواب وخیال رود، به سمت بالا و با فشاری متوسط ماساژ دهید. این راهکار برای بزرگسالان نیز خوب است.

3. ماساژ با روغن

 ابتدا پیشنهاد چند روغن:

• اسطوخودوس

• لیمو شیرین

• چوب سدر

• بابونه رومی

• مرزنجوش

• ریشه گیاه وتیور

• چوب صندل

راه های استفاده از روغن ها در زمان خواب:

اسپری بالشی: با اسپری آرامش بخش بالش، شیرین تر به خواب بروید. 30 قطره روغن ضروری اسطوخودوس را با 3 قاشق غذاخوری الکل 70 درصد مخلوط کرده و هم بزنید. 3 قاشق غذاخوری آب را اضافه کرده و مخلوط را درون یک بطری اسپری بریزید. محلول شما آماده است. کودکان عاشق اسپری کردن بالش های خود هستند.

هر نوع روغن آرامش بخش دیگری نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما اگر می خواهید مطمئن شوید که محلول مورد استفاده شفاف است، به طوری که ملحفه های شما را لکه دار نمی کند، توصیه نمی کنم از روغن هایی مانند روغن لیمو شیرین در اسپری های بالش استفاده کنید زیرا رنگ آنها کمی زرد رنگ است. 

منتشرکننده مخلوط: همچنین می توانید 10 قطره از روغن را در یک دستگاه پخش کننده قرار دهید و بگذارید حدود سی دقیقه قبل از خواب و حدود پانزده دقیقه بعد از به خواب رفتن کودک، در اتاق خواب بماند.

کاربرد موضعی: من قبلاً تصور می کردم که استفاده موضعی بهترین راه برای کمک به بدن در جذب روغنهای آرامبخش است، اما برخی از کارشناسان معتقدند استنشاق روغن ها، به دلیل چگونگی تعامل روغن ها با لایه های مخاطی ظریف در دستگاه تنفسی ما روشی بسیار موثرتر است. استنشاق روش مورد نظر من برای خواب است، اما برنامه قبلی نیز کاربرد دارد. من معمولاً برای بچه های زیر دو سال هیدروسول (که ملایم تر هستند) را انتخاب می کنم.

4. کتاب های صوتی، خواندن و موسیقی کلاسیک را برای خواب امتحان کنید

از اوایل روز اول، کودکان پاسخ فیزیولوژیکی به صداهای موجود در محیط اطراف خود می دهند. در یک مطالعه مشخص شده که ضربان قلب نوزادان، میزان تنفس و سطوح اشباع اکسیژن براساس نوع موسیقی پخش شده در نزدیکشان تغییر می کند.

صداهای تسکین دهنده در قالب موسیقی کلاسیک، کتابهای صوتی که به طور اختصاصی برای خواب تولید شده اند، یا چیزی شبیه به اپلیکیشن های مخصوص خواب، می تواند به زود خوابیدن کودکان کمک کند.

5. بازی در محیط باز و نور خورشید را امتحان کنید

طبق اعلام فدراسیون ملی حیات وحش، کودکان آمریکایی به طور متوسط هر روز 7 ساعت و 38 دقیقه از زمان خود را در مقابل صفحه نمایش می گذرانند. یک مطالعه نشان داد به ازای هر ساعت فعالیت با تحرک پایین، کودکان به طور میانگین سه دقیقه بیشتر برای به خواب رفتن تلاش می کنند.

گذارندن زمان خارج از منزل، خواب کودک را به سه روش مهم بهبود می بخشد. نور طبیعی خورشید، ساعت خواب درونی بدن را تنظیم می کند، که باعث می شود کودکان در طول روز هوشیارتر و در شب خسته شوند. به علاوه، دارای یک اثر آرامش بخش است که به کودکان کمک می کند تا تنش ایجاد شده از وقایع استرس زا یا ترسناک را رها کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهند در صورتی که کودکان اجازه بازی در یک فضای باز را داشته باشند، در مقایسه با محیط داخلی، سخت تر بازی کرده و اندورفین های بیشتری آزاد می كنند.

کوین کوی، معاون آموزش و آموزش NWF ، و نویسنده راهنمای NWF می گوید: در حالی که هیچ راه حل واحدی برای درمان محرومیت از خواب در کودکی وجود ندارد، مبادله "زمان صفحه" به "زمان سبز"، بخشی از راهکارهایی که کمک می کند کودک استراحت بهتری را تجربه کند. وقت گذارنی و تفریح و بازی بیشتر در محیط باز می تواند به زود خوابیدن کودکان و خواب شبانه ای با کیفیت تر تاثیر مطلوبی داشته باشد.

6. پوزیشن لیدی باگ را در نظر بگیرید. (یوگا را فراموش نکنید)

به گفته ماریام گیتس ، نویسنده کتاب شب بخیر یوگا یک جلسه آرامش بخش یوگا قبل از خواب درست مثل "یک دکمه تنظیم مجدد برای خانواده ها است."گیتس ، که دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش از دانشگاه هاروارد است، می گوید: "ما باید به بچه هایمان بیاموزیم که خوب است که ناامید شوند. اشکالی ندارد، غمگین، عصبانی، خوشحال، مغرور و یا هیجان زده باشند. همه این احساسات بخشی از وجود بشر است. اما ما باید بتوانیم در پایان هر روز، با تمام آن تجربیات و احساسات در حال چرخش، مجدداً تنظیم شویم. "

7. در رویکردتان برای زمان خاموشی تجدیدنظر کنید

همانطور که در چند خط قبل تر اشاره شد، صفحه های رایانه ای، تلویزیون، تلفن ها و حتی لامپ های معمولی معمولاً از خود نور آبی پراکنده می کنند که بدن آن را مانند نور خورشید در نظر می گیرد. طبق برخی مطالعات ، قرار گرفتن در معرض نور آبی پس از غروب آفتاب می تواند ترشح ملاتونین را سرکوب کند. در واقع این ملاتونین است که به بدن ما می گوید تقریباً زمان خواب است. البته این تنها اتفاقی نیست که روی می دهد ملاتونین برای سلامتی بسیار حیاتی است و سطوح پایین آن می تواند علاوه بر اختلال در زود خوابیدن کودکان، باعث ایجاد مشکلاتی بیشتر از خواب ناخوشایند در شب شود. 

8.  مراجعه به متخصص درمان های دستی کودکان یا متخصص کایروپراکتیک

گرچه فقط چند مطالعه کوچک وجود دارد که بین مراقبت کایروپراکتیک و بهبود خواب رابطه مثبت نشان داده اند، اما تصور می شود که این عمل تأثیر آرام بخشی بر سیستم عصبی مرکزی (CNS) دارد.

"یک مطالعه ارائه شده در سمپوزیوم بین المللی تحقیقات و فلسفه که در کالج کایروپراکتیک شرمن برگزار شد، نشان می دهد که کایروپراکتیک تأثیر مثبتی بر سیستم عصبی مرکزی (CNS)، به ویژه در چهار فرکانس اصلی عملکرد مغز دارند.

عملکرد مغز در چهار فرکانس اصلی اندازه گیری می شود: بتا ، آلفا ، تتا و دلتا. امواج آلفا منعکس کننده حالت مراقبه، آرامش و شفابخشی هستند. امواج بتا بیانگر مغز فعال و شلوغ است. امواج تتا منعکس کننده خواب سبک، آرامش و توسعه مفهومی است. امواج دلتا نشان دهنده فعالیت مغز در هنگام خواب عمیق، حالت تعمیر و ذخیره سازی انرژی است.

9. یک برنامه منظم ایجاد کنید

مطالعات نشان داده کودکانی که قبل از به خواب رفتن، یک روتین و روال مشخص روزانه را دنبال می کنند سریع تر می خوابند، در طول شب کمتر از خواب بیدار می شوند و به طور میانگین یک ساعت بیشتر می خوابند.

10. اصلاح برنامه (در صورت نیاز)

تمایل ما این است که کودکان را در طول روز به خارج از منزل ببریم، اما انجام بیش از حد این کار در واقع می تواند باعث مشکلات خواب شود. مشارکت در بسیاری از فعالیت های پس از مدرسه سبب شده تا زمان شام و زمان انجام تکالیف شبانه عقب افتاده و به زمان خواب فشار آورده شود. بنابراین لازم است فشردگی برنامه روزانه فرزندتان را کاهش دهید تا زمان لازم برای کسب آرامش و مقدمات خواب فرزندتان را فراهم کنید.

حال که می دانید زود خوابیدن کودکان با عوامل مختلفی در ارتباط است، راهکارهای ذکر شده را امتحان کنید تا بدانید کدامیک بر روی فرزند شما موثر است.

بیشتر بدانید:

1- باورهای نادرست در مورد خواب نوزاد

2- چند توصیه برای تنظیم الگوی خواب نوزادان

3- توصیه هایی برای خوب خوابیدن نوزاد در شب چیست؟

4- چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟ نکاتی در موردخواب روزانه کودک

?پرسش و پاسخ های خواب در کودکان

کدام داروی گیاهی برای خوب خوابیدن کودکان در شب موثر است؟

در یک مطالعه مشخص شد که مصرف گیاه گل ساعتی هنگام خوابیدن به عنوان چای قبل از خواب می تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که رایحه اسطوخودوس وضعیت خواب را در افراد مبتلا به بی خوابی بهبود می بخشد. هنگام تهیه چای، جوانه های اسطوخودوس ضمن افزودن طعم، عطر و رایحه خود را آزاد می کنند.پ

بهترین راه برای کمک به خوب خوابیدن بچه در شب کدام است؟

گذارندن زمان خارج از منزل، خواب کودک را به سه روش مهم بهبود می بخشد. نور طبیعی خورشید، ساعت خواب درونی بدن را تنظیم می کند، که باعث می شود کودکان در طول روز هوشیارتر و در شب خسته شوند. به علاوه، دارای یک اثر آرامش بخش است که به کودکان کمک می کند تا تنش ایجاد شده از وقایع استرس زا یا ترسناک را رها کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهند در صورتی که کودکان اجازه بازی در یک فضای باز را داشته باشند، در مقایسه با محیط داخلی، سخت تر بازی کرده و اندورفین های بیشتری آزاد می كنند.

چیکار کنم بچم شبا راحت بخوابه؟

مطالعات نشان داده کودکانی که قبل از به خواب رفتن، یک روتین و روال مشخص روزانه را دنبال می کنند سریع تر می خوابند، در طول شب کمتر از خواب بیدار می شوند و به طور میانگین یک ساعت بیشتر می خوابند.

آیا می توانم برای خوب خوابیدن بچه از اسپری گیاهی بر روی بالش او استفاده کنم؟

بله. برای این کار از روغن هایی همچون اسطوخودوس، لیمو شیرین، چوب سدر، بابونه رومی، مرزنجوش، ریشه گیاه وتیور و چوب صندل استفاده کرده و می توانید آنها را بر روی بالش کودکتان اسپری کنید.