The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

باورهای نادرست در مورد خواب نوزاد

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که از اطرافیان خود توصیه‌های ضد و نقیضی در مورد خواب کودکان بشنوید؟ در اینجا تعدادی از باورهای نادرست در مورد خواب نوزادان تهیه شده تا به حقایق بیشتری در این زمینه پی‌ببرید.

 

1- نوزادی که پیش از خواب غذای جامد بخورد خواب طولانی تری خواهد داشت

نادرست است. هیچ مطالعه علمی ارتباط بین تغذیه نوزاد و طول خواب شبانه او را نشان نداده است. خلق و خوی کودک، سن و محیط از جمله عوامل تعیین کننده مدت زمان خواب نوزادند. دادن غذاهای جامد به نوزادان زیر چهار ماه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا دستگاه گوارش نوزاد آمادگی هضم غذای جامد را نداشته و التهاب ناشی از این مواد غذایی می‌تواند باعث بروز آلرژی یا عدم تحمل غذایی در نوزاد شود. به علاوه در صورت شروع تغذیه نوزاد در سنین بسیار پایین خطر ابتلای نوزاد به دیابت و چاقی بالا می‌رود.

 

2- بدن نوزاد در هنگام خواب تقریباً غیر فعال است

نادرست است. در هنگام خواب فعالیت‌های مفید و حیاتی بسیار زیادی در بدن نوزاد انجام می‌شود. علاوه برآن در زمان خواب بدن به ذخیره انرژی می‌پردازد. بدن نوزاد در هنگام خواب رشد کرده، سیستم ایمنی بدن او قوی‌تر شده و اعضای بدن نوزاد در هنگام خواب شروع به بازسازی و ترمیم می‌کنند. مغز نوزاد در هنگام خواب اطلاعاتی که در بیداری دریافت کرده است را دسته بندی می‌کند. مغز کودک بویژه در مرحله خواب REM (مرحله‌ای که شخص خواب می‌بیند) بسیار فعال است. پس این تصور که خواب نوعی اتلاف وقت است تصوری کاملاً نادرست است.

 

3- محروم کردن نوزاد از خواب نیمروز باعث می‌شود او در هنگام شب راحت تر بخوابد

نادرست است. خواب نیمروز به خصوص برای کودکانی که در مقابل خواب شبانه مقاومت کرده و به موقع نمی‌خوابند دارای اهمیت فراوانی است. کودکانی که پس از شام به خواب نمی‌روند در اواسط روز بسیار خسته شده و این موضوع باعث بی‌قراری، تحریک پذیری و لجبازی آنها می‌شود. بهتر است به جای حذف خواب نیمروز کودک، سعی کنید پیش از خواب فضایی آرام و ساکت برایش مهیا کنید. تکرار هرشب این کار باعث می‌شود نوزاد پیش از خواب بی‌قراری نکرده و بسیار ساکت و آرام باشد.

 

4- فعالیت زیاد قبل از خواب، باعث می‌شود نوزاد راحت تر بخوابد

نادرست است. فعالیت بدنی سبک باعث می‌شود نوزاد انرژی‌اش را به طور موثری صرف کرده و در نتیجه خواب آرام‌تری داشته باشد، ولی توصیه می‌شود فعالیت های بدنی شدید حداقل 3ساعت قبل از خواب، در پایان روز یا در آغاز شب انجام شوند.  در غیر این صورت خواب نوزاد دچار اختلال خواهد شد. برای آرامش و راحتی نوزاد توصیه می‌شود پیش از خواب فعالیت‌های سبکی از قبیل خمیربازی، رنگ آمیزی، چیدن پازل، تماشای تصاویر کتاب  و یا رفتن به حمام انجام شوند.

 

5- استراحت در مقابل تلوزیون نوزاد را آماده خواب می‌کند

نادرست است. نشستن بر روی یک مبل راحتی و تماشای تلویزیون در ظاهر بسیار آرامبخش به نظر می‌رسد. بدن نوزاد کاملاً راحت است ولی مغز او با دریافت اطلاعات بمباران می‌شود. علاوه بر آن نور بعضی از صفحات نمایش باعث کاهش سطح هورمون ملاتونین که نقش مهمی در تنظیم چرخه خواب دارد می‌شود.  پیش از خواب باید ازخیره شدن به تمام صفحات نمایشی از قبیل تلوزیون، تلفن همراه، کامپیوتر، کنسول‌های بازی ویدیوئی و تبلت‌ها پرهیز کرد. خواندن یک داستان یا تماشای آلبوم عکس پیش از خواب نوزاد، اثری آرام بخش بر او داشته و باعث تحکیم هر چه بیشتر پیوندهای عاطفی شما خواهد شد.

 

6- گذاشتن موسیقی در هنگام خواب باعث می‌شود نوزاد خواب آرام و راحتی داشته باشد

نادرست است. موسیقی می‌تواند اثرات بسیار بدی بر خواب نوزاد داشته باشد. صدای موسیقی در هنگام خواب، مغز نوزاد را به طور مستمر تحریک کرده و باعث اختلال در خواب نوزاد می‌شود، این مساله در دراز مدت سبب می‌شود که کودک در طول روز نشانه‌های خستگی از خود بروز دهد. به علاوه نوزادی که به خوابیدن با موسیقی عادت کرده باشد در صورت بیدار شدن در نیمه شب خوابیدن به طور مستقل و بدون موسیقی برایش دشوار خواهد بود. گذاشتن یک موسیقی ملایم به طور منظم زمانی که نوزاد آماده خواب می‌شود به او کمک می‌کند که از لحاظ ذهنی آماده خوابیدن شود. برای کمک به آرامش ذهن و خواب عمیق‌تر نوزاد بهتر است به محض خوابیدن نوزاد موسیقی را قطع کنیم.

 

7- خواب بیشتر در تعطیلات آخر هفته کمبود خواب انباشته در طول هفته را جبران می‌کند

نادرست است. بین 10 تا 12 ساعت خواب در شب برای افراد زیر 16 سال ضروری است. موقعی که محرومیت از خواب ادامه پیدا کند چرخه خواب کودک دچار دگرگونی‌هایی می‌شود که تغییر آن بسیار مشکل است. خستگی مستمر ممکن است به سلامت نوزاد آسیب رسانده و باعث مشکلات رفتاری در او شود. تنظیم ساعات خواب و بیداری نوزاد باعث می‌شود نوزاد به طور کامل استراحت کند. بر اساس تحقیقات اخیر کودکانی که به طور منظم در ساعت یکسانی به خواب می‌روند از حافظه قوی‌تری برخوردارند. این امر به خصوص در مورد کودکان زیر 3 سال که هنوز در مراحل رشد شناختی به سر می‌برند صدق می‌کند.

 

اکنون با فهمیدن این حقایق می‌توانید با قضاوتی صحیح، باورهای نادرست در مورد خواب را به آسانی کنار گذاشته و در رابطه با نیازهای نوزاد خود بسیار هوشیار تر عمل کنید!

 

مطالعه بیشتر:

1- تامین الزامات برای خواب راحت نوزاد

2- 10 روش ساده برای خواباندن نوزاد

3- خواب در گهواره یا بستر مشترک با مادر

4- مقابله با مشکلات خواب و بدخوابی در نوزادان

5- پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد با اتاق خواب مشترک والدین و نوزاد