The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید؟

خاصیت غذایی شیر مادر باور نکردنی است. در واقع این ماده غذایی می تواند بخش عظیم نیازهای غذایی نوزاد را برای 6 ماهه اول زندگی تامین کند. در عین حال که ترکیب شیر مادر به دقت در بدن تنظیم می شود، پژوهش ها حاکی از آنند که خوراک مادر بر محتویات شیر او تاثیر می گذارد. به طور کلی، در دوران شیردهی محدودیت غذایی وجود ندارد، اما حفظ رژیم غذایی متنوع و متعادل توصیه می شود. البته غذاها و نوشیدنی هایی وجود دارد که بهتر است در دوران شیردهی به طور محدود مصرف شوند و بهتر است از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید. در این مقاله پیرامون 5 نوع ماده غذایی که در دوران شیردهی منع یا محدودیت مصرف دارند، صحبت می کنیم و در مورد چگونگی تاثیر آنها بر شیر مادر به نکاتی اشاره خواهیم کرد.

از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید

 1- انواع ماهی ها با محتوی جیوه بالا

ماهی منبع بسیار مهمی از دو اسید چرب امگا 3 به نام اسید دكوساگزاوائیك اسید (DHA) و اسید ایكوزاپنتائنوئیك (EPA) است كه در رشد مغزی نوزادان اهمیت بسیار دارند و در سایر غذاها به ندرت یافت می شوند. برخی از انواع ماهی ها و غذاهای دریایی محتوی جیوه فراوان هستند. جیوه یک فلز سمی است و به ویژه در نوزادان و کودکان به عنوان گروه سنی حساس، مسمومیت جیوه ایجاد می کند.

قرار گرفتن در معرض مقادیر بالای جیوه به مرور زمان بر سیستم عصبی نوزاد اثر گذاشته و در نتیجه موجب تاخیر یا اختلال در موارد زیر خواهد شد:

• شناخت

• مهارت های حرکتی ظریف

• رشد گفتار و زبان

• هشیاری دیداری- فضایی

بنابراین از مصرف موارد زیر به عنوان انواع ماهی محتوی جیوه بالا باید در دوران بارداری خودداری کنید:

• شاه ماهی خال مخالی

• مارلین

• رافی نارنجی

• کوسه

• اره ماهی

• ماهی کاشی

برای اطمینان از مصرف کافی امگا 3 ، ضمن کاهش خطر مسمومیت با جیوه، به مادرانی که شیر می دهند توصیه می شود از مصرف ماهی با جیوه بالا خودداری کرده و به جای آن 225 تا 340 گرم ماهی کم جیوه در هفته مصرف کنند.

درنتیجه به دلیل نگرانی از مسمومیت با جیوه در نوزادان، مادرانی که شیر می دهند باید از مصرف ماهی های حاوی جیوه بالا خودداری کنند. کوسه ، شمشیر ماهی و ماهی چشم درشت از این دسته اند.

2- از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید، برخی مکمل های گیاهی

استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند زیره یا ریحان تا غذاهای فصلی در هنگام شیردهی بی خطر تلقی می شوند.

• وقتی صحبت از مکمل های گیاهی و دمنوش ها به میان می آید در مورد ایمنی آنها نگرانی هایی مطرح می شود، اما پژوهش های کافی در این خصوص در دست نیست. علاوه بر این، اگر مکمل های گیاهی فاقد مجوزهای سازمان غذا و دارو باشند، احتمال آلودگی آن ها به فلزات سنگین خطرناک وجود دارد. در حالی که بسیاری از خانمها برای افزایش شیر از مکملهای گیاهی استفاده می کنند، پژوهش های علمی با استفاده از دارونماها نشان داده است که این گیاهان تاثیری بر تولید شیر مادر ندارند. بهتر است قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک معالج خود مشورت کنید.

درنتیجه از آنجا که بیشتر مکمل های گیاهی از حیث ایمنی در شیردهی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند، توصیه می شود قبل از استفاده از مکمل ها یا دمنوشهای گیاهی با پزشک معالج مشورت کنید.

3- از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید، الکل

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بهترین راه این است که به طور کلی از مصرف الکل در دوران شیردهی پرهیز کنید. اما گاهاً مصرف الکل با رعایت مقدار و زمان مصرف بلامانع است. اینکه شیرخوار چه مقدار الکل از شیر دریافت می کند، به مقدار و زمان مصرف بستگی دارد. پژوهش ها نشان می دهند میزان الکل موجود در شیر مادر 30-60 دقیقه پس از آخرین نوشیدنی به حداکثر مقدار خود می رسد و تا 2-3 ساعت در بدن باقی می ماند. این موارد فقط مربوط به یک بار نوشیدن است و اگر بیشتر از نوشیدنی های الکلی استفاده کنید، پاک شدن آن از بدن به زمان بیشتری نیاز دارد. در نتیجه، توصیه می شود مصرف الکل به یک بار در روز محدود گردد و بین مصرف تا شیردهی دو ساعت فاصله داشته باشد.

مصرف میزان بالای الکل تا 20٪ باعث کاهش تولید شیر مادر می شود. علاوه بر این مصرف مکرر و بیش از حد الکل در دوران شیردهی با خطر ابتلا به اختلال الگوهای خواب، تأخیر در مهارتهای روان حرکتی و حتی تاخیر شناختی در زندگی همراه است.

درنتیجه به مادران شیرده توصیه می شود مصرف الکل را به یکبار در روز محدود کرده و حداقل تا دو ساعت بعد از مصرف، از شیردهی بپرهیزند. مصرف مکرر و زیاده از حد الکل باعث کاهش تولید شیر شده و تأثیرات جدی بر کودک دارد.

4- از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید، کافئین

قهوه، نوشیدنی های گازدار، چای و شکلات مشهورترین منابع کافئین هستند. با مصرف این نوشیدنی ها کافئین وارد شیر مادر می شود و بازداری نوزاد از کافئین و خلاصی از آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند. در نتیجه به مرور زمان، مقادیر زیاد کافئین در سیستم کودک تجمع کرده و باعث تحریک پذیری و مشکل در خواب می شود.

بر اساس نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، به مادرانی که شیر می دهند توصیه می شود از مصرف بیش از 300 میلی گرم کافئین، معادل دو یا سه فنجان قهوه در روز خودداری کنند. از آنجا که نوشیدنی های انرژی زا علاوه بر کافئین زیاد غالباً حاوی ویتامین ها و گیاهان دارویی هستند، به مادران شیرده توصیه می شود از مصرف نوشابه های انرژی زا پرهیز کنند مگر اینکه توصیه پزشکی باشد. درنتیجه، در دوران شیردهی به خانمها توصیه می شود میزان کافئین را به میزان 300 میلی گرم در روز یا کمتر تقلیل دهند تا از بروز تحریک پذیری و اختلال در خواب جلوگیری به عمل آید.

5- از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید، غذاهای بسیار فرآوری شده

برای تامین نیازهای غذایی بیشتر در کودکان، پیروی از رژیم غذایی سالم اهمیت زیادی دارد. غذاهای فرآوری شده به طور کلی حاوی کالری، چربیهای ناسالم و قندها هستند و در عین حال فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی ندارند، بنابراین توصیه می شود میزان مصرف آنها تا حد ممکن محدود گردد. پژوهش های اولیه نشان می دهد رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی در تعیین عادات غذایی کودک در آینده تاثیر دارد.

درنتیجه از آنجایی که غذاهای بسیار فرآوری شده چندان مغذی نیستند و می توانند بر عادت های غذایی کودکان در آینده اثر بگذارند، بهتر است مادران شیرده از مصرف غذاهای شیرین و چرب خودداری کنند.

از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید:

از آنجا که طعم غذاها و نوشیدنی ها در شیر مادر باقی می ماند، برخی مادران دریافتند که غذاهای دارای طعم شدید مانند پیاز، سیر یا ادویه جات تند باعث می شوند نوزادشان از خوردن شیر اجتناب کند.

در عین حال که مدرک مستدلی وجود ندارد تا به مادران بگوئیم از مصرف غذاهای خیلی طعم دار خودداری کنند، اما بهتر است در مورد مصرف یا حذف برخی غذاها و ادویه جات خاص، مشورت لازم با پزشک به عمل آید.

شیرگاو و محصولات به دست آمده از سویا، گروه های غذایی دیگری هستند که در دوران بارداری به طور بالقوه نباید مصرف شوند. تقریباً 0.5 تا 2٪ شیرخواران به پروتئین شیر گاو و 25% به پروتئین سویا حساسیت دارند.

اگر پزشک متخصص کودکان و نوزادان در خصوص حساسیت کودک به شیر یا سویا تردید دارد، می توانید شیر یا پروتئین سویا را به مدت 2 تا 4 هفته از رژیم غذایی خود حذف کنید. برخی از نوزادان ممکن است نسبت به غذاهای ادویه دار حساسیت نشان دهند یا به شیر گاو و پروتئین سویا آلرژی داشته باشند. در این موارد باید در مورد مصرف این مواد غذایی با پزشک مشورت کرد.

برای شیردهی بهتر و کاهش نفخ و دل درد نوزاد از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید و اگر علاوه بر این ها به موارد دیگری نیز مشکوک هستید، با متخصص شیردهی در این رابطه گفت و گو کنید.

بیشتر بدانید:

1- مواد غذایی مفید برای مادران شیرده

2- آیا آنچه می‌‌خورید بر شیرتان اثر می‌گذارد؟

3- مکمل های دوران شیردهی و ویتامینهای ضروری

4- 14 نوع از غذاهای ممنوع در دوران شیردهی کدامند؟

?پرسش و پاسخ های از مصرف این مواد در شیردهی خودداری کنید؟

آیا ماهی ای آلوده به جیوه، در دوران شیردهی ممنوع هستند؟

ماهی منبع بسیار مهمی از دو اسید چرب امگا-3 به نام اسید دكوساگزاوائیك اسید (DHA) و اسید ایكوزاپنتائنوئیك (EPA) است كه در رشد مغزی نوزادان اهمیت بسیار دارند و در سایر غذاها به ندرت یافت می شوند. برخی از انواع ماهی ها و غذاهای دریایی محتوی جیوه فراوان هستند. جیوه یک فلز سمی است و به ویژه در نوزادان و کودکان به عنوان گروه سنی حساس، مسمومیت جیوه ایجاد می کند.

می توانم در دوران شیردهی از مکمل های گیاهای استفاده کنم؟

وقتی صحبت از مکمل های گیاهی و دمنوش ها به میان می آید در مورد ایمنی آنها نگرانی هایی مطرح می شود، اما پژوهش های کافی در این خصوص در دست نیست. علاوه بر این، اگر مکمل های گیاهی فاقد مجوزهای سازمان غذا و دارو باشند، احتمال آلودگی آن ها به فلزات سنگین خطرناک وجود دارد. در حالی که بسیاری از خانمها برای افزایش شیر از مکملهای گیاهی استفاده می کنند، پژوهش های علمی با استفاده از دارونما ها نشان داده است که این گیاهان تاثیری بر تولید شیر مادر ندارند. بهتر است قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک معالج خود مشورت کنید.

آیا خوردن قهوه در شیردهی ممنوع است؟

قهوه، نوشیدنی های گازدار، چای و شکلات مشهورترین منابع کافئین هستند. با مصرف این نوشیدنی ها کافئین وارد شیر مادر می شود و بازداری نوزاد از کافئین و خلاصی از آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند. در نتیجه به مرور زمان، مقادیر زیاد کافئین در سیستم کودک تجمع کرده و باعث تحریک پذیری و مشکل در خواب می شود.

آیا سیر و پیاز خام طعم شیر مادر را عوض می کند؟

از آنجا که طعم غذاها و نوشیدنی ها در شیر مادر باقی می ماند، برخی مادران دریافتند که غذاهای دارای طعم شدید مانند پیاز، سیر یا ادویه جات تند باعث می شوند نوزادشان از خوردن شیر اجتناب کند.

منبع: healthline