10 فایده تغذیه نوزاد با شیر مادر

شیردهی پستانی تعاملی میان مادر و فرزند است که به طور همزمان مهارت و شناخت هر دو شما را از یکدیگر رشد می دهد. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) هیچ جایگزینی برای شیر مادر وجود ندارد. این اطلاعات به شما کمک می کند که از روی آگاهی تصمیم بگیرید که کودک خود را با چه روشی تغذیه کنید.

 

1- غنی ترین غذا

شیر مادر طی شش ماه اول زندگی نوزاد غذایی کامل است. این ماده شامل تمام مواد مغذی ضروری به میزان صحیح و ترکیبات مناسب برای رشد و نمو اوست. شیر مادر حاوی تمامی مواد مورد نیاز بدن کودک است. به همین علت است که فرزندتان در نیمه‌ نخستین سال زندگی خود به هیچ چیز دیگری نیاز ندارد. با وجود شیر مادر حتی در روزهای گرم تابستان نیز به آب نیاز ندارد.

2- سازگارترین ماده غذایی

دستگاه گوارش نوزاد می تواند شیر مادر را براحتی هضم ‌کند در حالی که هضم شیر خشک با کمی دشواری همراه است. مواد تشکیل دهنده شیر مادر با تمام اجزای دستگاه گوارش کودک سازگار است، به همین علت نوزادان تغذیه شده با شیر مادر به ندرت دچار یبوست یا اسهال می‌ شوند.

3- تقویت سیستم ایمنی

شیر مادر مثل خون، مایعی زنده و مملو از گلبول های سفید خون است. این سلول‌ها سربازان بدن هستند. تا زمانی که نوزاد با شیر مادر تغذیه می‌ شود در برابر تمام میکروب‌ هایی که شما از قبل در برابر آنها ایمن شده‌اید، حمایت می‌شود. شیر مادر آنتی‌ بادی‌هایی را تامین می‌کند که از فرزندتان در مقابل میکروب‌های جدید پشتیبانی خواهد کرد، مثل انواع تب که عامل آن در اطراف ما وجود دارد. بدن نوزاد به حمایت شیر مادر نیاز دارد، زیرا هنوز سیستم ایمنی او بالغ نشده است.

4- اثرات طولانی مدت                                                      

پژوهش‌ها ثابت کرده اند که شیر مادر می تواند در سال های بعدی و حتی در بزرگسالی نوزاد نیز در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت‌ها، رماتیسم، بیماری‌های قلبی، آپاندیس و حتی خرابی دندان از او محافظت کند. شیر مادر در برابر برخی از سرطان‌ها نیز مثل سرطان خون و سرطان غدد لنفی مانند یک مانع عمل می کند. شیر مادر در مقابل آلرژی‌های تنفسی، اگزما و آلرژی‌های غذایی نیز حمایت طولانی مدتی در بدن کودک ایجاد می‌کند. 

5- مانع چاقی مادر و نوزاد می شود               

شیردهی پستانی در کاهش وزن به شما کمک می‌کند. همچنین احتمال چاقی و اختلال سوخت و ساز فرزندتان را کاهش می‌دهد. حتی نوزادان چاقی که شیر مادر می خورند، پس از مدتی چربی های مضر بدن خود را از دست می دهند و به وزن ایده آل و سالم می رسند. نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند نسبت به نوزادانی که شیر مادر دریافت می کنند چاق ترند و چربی های مضر بیشتری دارند.

6- رشد بیشتر مغز

شیر مادر غذای مغز کودک است. چربی‌ها و اسیدهای چرب، آمینو اسیدها و لاکتوز موجود در آن رشد مغز را تحریک می‌کنند. رشد و فعالیت مغز کودک در ماه های اولیه تولد اثرات و مزایای بسیاری در آینده ایجاد می کند. شیردهی پستانی موجب برقراری وابستگی عاطفی و پیوند ناگسستنی با فرزندتان می شود. سعی کنید از آن لذت ببرید و از مزایای آن بهره مند شوید، شیردهی پستانی نه تنها برای کودک بلکه برای مادر نیز مزایای بسیاری دربر دارد:

7- شیردهی پستانی بهبودی مادر را سرعت می‌بخشد                 

وقتی فرزندتان پستان به دهان می‌گیرد، مغز شما هورمون اکسی توسین تولید می‌سازد، این هورمون به انقباض و جمع شدن رحم پس از زایمان کمک می‌کند و خطر خون ریزی را کاهش می‌بخشد. همچنین این هورمون با پرولاکتین همکاری می‌کند تا روان و روحیه شما را بهبود بخشد. این هورمون‌ها آرام‌ بخش هستند و میل شدیدی برای حضور در کنار کودک را به وجود می‌آورند تا او را پرورش دهید، در آغوش بگیرید و با او پیوند عاطفی برقرار کنید.

8- با شیردهی پستانی در زمان صرفه‌جویی می‌کنید                            

گرچه در آغاز که هر دوی شما در حال یادگیری هستید و زمان‌بر است، اما مادران باتجربه قبول دارند که شیردهی پستانی بسیار راحت است. شیر مادر همیشه در دمای مناسب و به سادگی در دسترس است و به جای صرف ساعت‌ها برای استریل کردن و آماده کردن شیشه شیر می‌توانید آن زمان را به استراحت بپردازید.

9- شیر مادر رایگان است                                         

مجبور نیستید برای شیر خشک، شیشه‌ها یا تجهیزات استریل کردن هزینه کنید. می توانید هزینه این موارد را صرف ارتقا تغذیه خودتان کنید تا مواد مغذی بیشتری از راه شیر به کودک تان منتقل کنید.

10- شیردهی پستانی برای بدن تان مفید است                

مادرانی که شیردهی پستانی می‌کنند، بدون ایجاد محدودیت در کالری مصرفی، سریع‌تر وزن اضافی خود را از دست می‌دهند. اما این همه‌ فواید آن نیست. شیردهی پستانی مادران را در برابر سرطان‌های مربوط به زنان مثل سرطان پستان، رحم و تخمدان محافظت می‌کند و خطر رماتیسم، دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. این کار از پوکی استخوان مادران نیز جلوگیری می‌کند.

 

مطالعه بیشتر:

1- پروتئین شیر مادر نجات بخش نوزادان نارس

2- شیر دادن بر اساس نیاز نوزاد

3- بهترین روش جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

4- باید ها و نباید های تغذیه در شیردهی پستانی

 

منبع: نی نی +