رفتار با نوزاد پنج ماهه ،چگونگی رفتار با کودک پنج ماهه

ماه‌ها گذشته و کودک رشد کرده است. او دو برابر وزن تولدش است. فقط اندام‌های او نیست که رشد کرده بلکه دنیای کودک نیز بزرگ‌تر شده است. او ممکن است به اشکال و الگوهای پیچیده علاقه نشان دهد و هنگام حرف زدن با شما صداهایی نامفهوم از خود تولید کند. از رشد کودک خود در این ماه لذت ببرید و مقاله زیر را درمورد رفتار با نوزاد پنج ماهه بخوانید و ببینید چه کارهای هیجان‌انگیزی قرار است یاد بگیرد و شما چه باید بکنید. بنابراین اگر می خواهید مهمترین نکات چگونگی رفتار با کودک پنج ماهه را بدانید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

رفتار با نوزاد پنج ماهه، حواس

قدرت بینایی نوزاد در حال رشد است و هم‌اکنون نسبت به قبل می‌تواند اجسام دورتر را بهتر ببیند. متوجه می‌شوید اوبه رنگ‌های آبی و قرمز علاقه بیشتری دارد و دختر کوچولوی شما به دیدن اشکال و الگوهای پیچیده علاقه نشان می‌دهد. با رشد بینایی نوزاد دیدن این اشکال بسیار هیجان‌انگیز است. بنابراین کتاب‌های تصویری و پوسترهایی با طرح‌هایی پیچیده و برجسته را به او نشان دهید.

رفتار با نوزاد پنج ماهه، فعالیت

نوزاد در حال قوی‌تر شدن و ساخت ماهیچه‌های مهم مرکزی است. او هم‌اکنون قادر است سر و سینه خود را وقتی روی شکم خوابیده بالا نگه دارد. کودک به تقویت این ماهیچه‌ها ادامه می‌دهد تا سر و سینه را بیشتر بالا نگه دارد. ممکن است با اشتیاق دست و پای خود را تکان دهد و روی شکم کمی به جلو حرکت کند. غیر از اینکه این کار او بسیار شیرین است، باعث می‌شود ماهیچه‌ها قوی‌تر شده و غلت بزند و در نهایت شروع به خزیدن و چهار دست و پا رفتن کند.

در این ماه باید هر از گاهی نوزاد را بر روی شکم قرار دهید، تا بتواند نگه داشتن گردن خود را تمرین کند. به یاد داشته باشید که هرگز نباید نوزاد را در این حالت تنها گذاشت.

رفتار با نوزاد 5 ماهه، شخصیت

درمورد برخورد با نوزاد پنج ماهه باید بدانید که نوزاد به سرعت یاد می‌گیرد و هر تجربه‌ای به او چیزهای زیادی یاد می‌دهد. در حدود ۵ ماهگی، نوزاد یاد می‌گیرد که هر عملی عکس‌العملی دارد. ممکن است به تشک لگد بزند و متوجه شود گهواره تکان می‌خورد. چیزی را روی زمین می‌ا‌‌ندازد و می‌بیند شما آن را برمی‌دارید. این اتفاق‌ها باعث می‌شود کنجکاوی کودک تحریک شود و ببیند چگونه می‌تواند در دنیای اطراف خود تاثیر بگذارد. این کار ممکن است برای شما آزاردهنده باشد و برداشتن مداوم جغجغه‌ کودک از روی زمین اصلا خوشایند نیست. اما تا زمانی‌که خطری او را تهدید نکند کاری به کودک نداشته باشید. مطمئن شوید کودک با چیزی بازی نکند که خطر خفگی داشته باشد، شکستنی،‌ تیز و یا سمی باشد. تجربه به رشد مغز کودک کمک می‌کند و به او یاد می‌دهد چگونه می‌تواند بر دنیای اطراف خود تاثیر بگذارد.

رفتار با نوزاد پنج ماهه، با او حرف بزنید

هنگامی‌که قابلیت‌های شناختی نوزاد رشد می‌کند متوجه می‌شوید مانند اسفنج اطلاعات را به خود جذب می‌کند. ذهن مشتاق او را با قدم زدن در محوطه بیرون، صحبت کردن با او و نشان دادن چیزهای جدید درگیر کنید. او عاشق کتاب‌هایی با عکس‌های بزرگ و رنگ‌های روشن است. همچنین می‌توانید با اسم بردن چیزهای جدیدی که می‌بیند، مهارت‌های زبانی او را تقویت کنید. کودک ممکن است با صداهایی که از خود در می‌آورد جواب شما را بدهد، گویا معنای حرف‌های شما را فهمیده است. وقتی با او صحبت می‌کنید، یک ثانیه مکث کنید و به او اجازه دهید تا به شما «پاسخ» دهد. این اولین مکالمات شما و نوزاد است. ممکن است در ۵ ماهگی این مکالمکات معنای خاصی نداشته باشد اما هرچه بیشتر با او حرف بزنید کودک برای بیان اولین کلمات خود آماده‌تر می‌شود.

رفتار با نوزاد پنج ماهه، چگونه از رشد کودک خود حمایت کنم؟

نوزاد برای تقویت ماهیچه‌های گردن و شانه تلاش زیادی کرده است. در طی ماه‌های آینده از این عضلات برای نشستن، سر خوردن، خزیدن و در نهایت راه رفتن استفاده خواهد کرد. همانطور که گفته شد، برای قوی‌تر شدن این عضلات، هر روز کودک را روی شکم قرار دهید. روزانه دو یا سه بار کودک را در این وضعیت قرار دهید. اگر کودک به این وضعیت عادت دارد، می‌توانید بیشتر اوقات او را روی شکم قرار دهید تا به قدرت و اعتماد به نفس کافی برسد. مطمئن شوید کودک بیدار است و در همه حال مراقب او باشید و او را به حال خود رها نکنید.

رفتار با نوزاد پنج ماهه، غذا دادن به نوزاد ۵ ماهه

در ۵ ماهگی نوزاد در هر وعده مقدار ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلی‌لیتر یا بیشتر شیر می‌خورد. ممکن است کودک در دوره جهش رشد شیر بیشتری بخورد. جهش رشد ممکن است در هر سنی رخ دهد. ممکن است در سن ۶ ماهگی متوجه جهش رشد کودک شوید. به هر حال هر زمان کودک احساس گرسنگی کرد به او شیر بدهید.

رفتار با نوزاد پنج ماهه، خواب در این سن ممکن است نوزاد بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت بخوابد که شامل خوابی طولانی در شب و بیدار شدن‌های احتمالی کوتاه باشد. هر نوزادی با دیگری متفاوت است. اما خوشبختانه در این سن نوزاد نیازی به شیردهی شبانه ندارد. نوزاد ۵ ماهه نیاز به چرت روزانه دارد که در حدود ۳ تا ۴ ساعت در روز است.

مطالعه بیشتر:

1- تغییرات نوزاد در سه تا شش ماهگی

2- رفتار با نوزاد یک ماهه و با نوزاد یک ماهه چگونه رفتار کنیم؟

3- رفتار با نوزاد سه ماهه ،چگونگی رفتار با کودک سه ماهه

4- رفتار با نوزاد چهار ماهه ، طرز رفتار با نوزاد چهار ماهه

?پرسش و پاسخ های رفتار با نوزاد پنج ماهه

قدرت بینایی نوزاد پنج ماهه چقدر است؟

قدرت بینایی نوزاد در حال رشد است و هم‌اکنون نسبت به قبل می‌تواند اجسام دورتر را بهتر ببیند. متوجه می‌شوید اوبه رنگ‌های آبی و قرمز علاقه بیشتری دارد و دختر کوچولوی شما به دیدن اشکال و الگوهای پیچیده علاقه نشان می‌دهد.

برای تقویت قدرت بینایی نوزاد پنج ماهه چه کنیم؟

با رشد بینایی نوزاد دیدن این اشکال بسیار هیجان‌انگیز است. بنابراین کتاب‌های تصویری و پوسترهایی با طرح‌هایی پیچیده و برجسته را به او نشان دهید.

با نوزاد پنج ماهه چگونه رفتار کنیم؟

ممکن است وقتی چیزی را روی زمین می‌ا‌‌ندازد و می‌بیند شما آن را برمی‌دارید. این اتفاق‌ها باعث می‌شود کنجکاوی کودک تحریک شود و ببیند چگونه می‌تواند دردنیای اطراف خود تاثیر بگذارد. این کار ممکن است برای شما آزار دهنده باشد و برداشتن متداوم جغجغه‌ کودک از روی زمین اصلا خوشایند نیست. اما تا زمانی‌که خطری او را تهدید نکند کاری به کودک نداشته باشید. تجربه به رشد مغز کودک کمک می‌کند و به او یاد می‌دهد چگونه می‌تواند بر دنیای اطراف خود تاثیر بگذارد.

آیا حرف زدن با نوزاد پنج ماهه تاثیری در رشد او دارد؟

بله. او عاشق کتاب‌هایی با عکس‌های بزرگ و رنگ‌های روشن است. همچنین می‌توانید با اسم بردن چیزهای جدیدی که می‌بیند، مهارت‌های زبانی او را تقویت کنید. کودک ممکن است با صداهایی که از خود در می‌آورد جواب شما را بدهد، گویا معنای حرف‌های شما را فهمیده است. وقتی با او صحبت می‌کنید، یک ثانیه مکث کنید و به او اجازه دهید تا به شما «پاسخ» دهد.

منبع: pampers